aktualizacja 

Naukowcy przebadali 800 rzek. Katastrofa czeka 70 proc. z nich

6

Globalne ocieplenie ma katastrofalne skutki nie tylko dla mórz i oceanów, ale także dla rzek, które coraz szybciej tracą tlen. Badanie przeprowadzone na 800 rzekach wskazało, że problem dotyczy aż 70 procent z nich. To oznacza śmierć wielu gatunków zwierząt.

Naukowcy przebadali 800 rzek. Katastrofa czeka 70 proc. z nich
Rzeki tracą tlen. (Pixabay)

Globalne ocieplenie, które prowadzi do wzrostu temperatury w morzach i oceanach może mieć katastrofalne skutki dla rzek. Na łamach czasopisma naukowego "Nature Climate Change" opublikowano badanie, które pokazuje jakie zmiany zachodzą w różnych zbiornikach wody na całym świecie.

Dramatyczne skutki globalnego ocieplenia

Zespół naukowców przeprowadził badania na rzekach Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowej. Wyniki pokazały, że w 87 proc. rzek temperatura wody wzrosła, a w 70 proc. spadł poziom tlenu.

Temperatura wody w rzece i poziom rozpuszczonego tlenu są podstawowymi miernikami jakości wody i zdrowia ekosystemu - powiedział Wei Zhi z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, który prowadził badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szok w Chinach. Największe jezioro w kraju wysycha

Li Li, która jest współautorką badania, wyjaśniła, że spadek poziomu tlenu może mieć katastrofalne skutki. Życie organizmów wodnych zależy od temperatury i rozpuszczonego tlenu. Globalne ocieplenie może doprowadzi do wymierania wielu zwierząt wodnych.

Na obszarach przybrzeżnych, w tym w Zatoce Meksykańskiej, latem często występują martwe, beztlenowe strefy. Nasze wyniki pokazują, że może się to zdarzyć również w rzekach - powiedziała.

Naukowcy postanowili sprawdzić jak zmiany będą postępowały w najbliższych latach. Za pomocą tych samych metod ustalono poziomu rozpuszczonego tlenu w przyszłości. Okazało się, że w ciągu 70 lat niektóre rzeki mogą doświadczyć okresów skrajnie niskiego dotlenienia. To doprowadzi do wymierania ryb i innych organizmów.

Takie zjawisko doprowadzi do wielu katastrof ekologicznych, które będą miały wpływ na człowieka. Szczególnie zagrożone są systemy wodne na południu Stanów Zjednoczonych.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić