Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Nie radzimy sobie z odpadami. Raport NIK podaje miażdżące fakty

1
Podziel się:

Polska ma ogromny problem z odpadami. Wszelkie niedociągnięcia systemu ujawniła Najwyższa Izba Kontroli. NIK przygotowała raport, który podaje dramatyczne wręcz dane, głównie dotyczące przetwarzania odpadów w instalacjach MBP.

Nie radzimy sobie z odpadami. Raport NIK podaje miażdżące fakty
Problem z odpadami w Polsce. Raport NIK (Pixabay)

Raport NIK. Polska nie radzi sobie z odpadami

NIK negatywnie oceniła skuteczność monitorowania przez organy administracji publicznej sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz pochodzącymi z ich przetworzenia. Nie były one właściwie przetwarzane w instalacjach mechaniczno-biologicznych (MBP). Po przejściu przez instalacje nie nadawały się do recyklingu i ponownego użycia. Powodowało to trudności z dalszym zagospodarowaniem odpadów i zwiększało związane z tym koszty - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Problem z odpadami już na wstępie. NIK ocenia

Jak czytamy w raporcie opublikowanym przez NIK, do instalacji MBP w zdecydowanej większości przekazywano zmieszane odpady komunalne. Tym samym po ich przetworzeniu nie spełniały one wymagań dla procesów recyklingu czy odzysku.

Powodowało to duże trudności z dalszym ich zagospodarowaniem - podaje NIK.

Kontrola NIK wykazała, że znaczna część przetworzonych w MBP odpadów nadal trafiała na składowiska. W ten sposób wcale nie ograniczono składowania odpadów.

Tymczasem zgodnie z przepisami o odpadach składowanie powinno być ostateczną metodą ich przetwarzania - informuje NIK.

Wzrost cen za przyjęcie odpadów do MBP

Ceny za przyjęcie odpadów do instalacji MBP mocno wzrosły. Jak podsumowała NIK, opłaty za 1 Mg odpadów wynosiły: w 2016 r. od 150 zł do 369 zł, w 2017 r. od 187 zł do 429 zł, w 2018 r. od 249 zł do 430 zł, w 2019 r. (I półrocze) od 281 zł do 585 zł.

Główną przyczyną wzrostu opłat były problemy ze zbytem, czy też zagospodarowaniem odpadów powstających po procesie mechaniczno-biologicznego ich przetwarzania, w szczególności pozostałości z sortowania oraz paliwo alternatywne - czytamy w raporcie NIK.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Obserwator
2 lata temu
Dużo się mówi i pisze na ten temat, ale zawsze na dużym poziomie ogólności. A konkretnych informacji brak. Czy ktoś potrafi powiedzieć jakie tworzywa sztuczne mają trafiać do worka na nie? Ale konkretnie, bo informacje, że puste butelki PET i torby foliowe są wszędzie, ale plastików jest przecież o wiele więcej. Co z poliuretanem, PCV, styropianem, styrodurem, opakowaniami aluminiowo-plastikowymi, papierowo-plastikowymi czy tworzywami, których nie potrafimy rozpoznać, choć wiemy, że to tworzywo sztuczne? Gdzie są dostępne takie informacje? Ministerstwo Środowiska, gminy i firmy odbierające śmieci ich nie udostępniają. To jak te odpady mają być prawidłowo segregowane? Może ministerstwo się ruszy i opublikuje takie informacje!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić