Nie żyje prezydent Haiti. Został zamordowany we własnym domu

26

Prezydent Hailti Jovenel Moïse został zabity przez grupę napastników w swoim domu w nocy z wtorku na środę. Na razie nie udało się zidentyfikować sprawców, wiadomo, że mówili po hiszpańsku. Pierwsza dama również została postrzelona, medycy walczą o jej życie.

Nie żyje prezydent Haiti. Został zamordowany we własnym domu
Nie żyje prezydent Haiti (Getty Images)

Rząd Haiti poinformował, że urzędujący prezydent kraju został zamordowany w swoim domu wczesnym rankiem w środę. Miał 53 lata. Napastnicy około 1 w nocy weszli do prywatnej rezydencji Jovenela Moïse'a na obrzeżach stolicy Haiti, Port-au-Prince. Jak informuje premier Claude Joseph, sprawcy postrzelili prezydenta oraz pierwszą damę z broni palnej.

Krajem będzie rządzić premier aż do najbliższych wyborów prezydenckich. Jak informuje agencja France Presse, nie ma na razie informacji o możliwych sprawcach, ale według wstępnych doniesień mówili między sobą po hiszpańsku, choć głównymi językami używanymi na Haiti są kreolski haitański oraz francuski.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pełnił funkcję prezydenta od 2017 r.

Premier Joseph opisał morderstwo jako "ohydne, nieludzkie i barbarzyńskie". Do ataku na prezydenta doszło po latach protestów przeciwko jego rządowi i wezwań do rezygnacji ze stanowiska. Moïse pełnił funkcję prezydenta Haiti od lutego 2017 r., a w 2019 r. w tym kraju miały się odbyć wybory prezydenckie. Zostały one jednak przełożone.

Moïse nie ustąpił ze stanowiska, mimo że jego kadencja skończyła się w lutym tego roku. "Robi wszystko, wykorzystuje wszystkie możliwe metody, aby utrzymać władzę i zapewnić, że pozostanie jedyną i najważniejszą osobą rządzącą w kraju" – cytuje prawnika Gédéona Jeana agencja France Presse.

Reforma Konstytucji

W Haiti w tym roku miały odbyć się wybory parlamentarne. Mieszkańcy Haiti mieli także głosować w referendum w sprawie reformy Konstytucji, która dałaby władzom wykonawczym większą władzę.

Zmiany w ustawie zasadniczej są omawiane jeszcze od 1987 r. i w ostatnich latach były dwukrotnie odkładane ze względu na skutki pandemii COVID-19. Obecna konstytucja Haiti stwierdza, że wszelkie powszechne konsultacje mające na celu zmianę konstytucji w drodze referendum są "formalnie zabronione".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić