aktualizacja 

Niepokój w Małopolsce. Gatunek inwazyjny, bardzo szybko się rozmnaża

194

Po tym, jak pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego znaleźli martwego jenota pod Rysami, przyrodnicy biją na alarm. Obawiają się, że wzrost populacji jenotów na tych terenach może zagrozić cietrzewiom i zamieszkującym górskie tereny świstakom. Przyrodnicy zauważają, że dotychczas zwierzęta nigdy nie wchodziły aż tak wysoko.

Niepokój w Małopolsce. Gatunek inwazyjny, bardzo szybko się rozmnaża
Jenoty wchodzą w coraz wyższe partie gór (Pixabay)

Dzikie zwierzęta coraz częściej wchodzą w wyższe partie gór. W zeszłym roku leśnicy informowali o bobrze, który wspiął się na wysokość prawie 2 tysięcy m. n.p.m. teraz leśnicy znaleźli martwego jenota w rejonie Czarnego Stawu, który w Tatrach znajduje się na wysokości prawie 1500 m.n.p.m.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" pracownicy TPN podkreślają, że choć widywano jenoty na terenie Tatr, nigdy te zwierzęta nie wchodziły tak wysoko. Dodają też, że ich obecność jako gatunku inwazyjnego stwarza poważne ryzyko dla rodzimej przyrody.

Nie mamy stwierdzonego przypadku rozmnażania się jenota na naszym terenie. Ale ta częstotliwość pojawiania się zwierząt w Tatrach tworzy zagrożenie, że mogą one pojawić się u nas na stałe - mówi Jarosław Rabiasz, były komendant Straży Parku TPN w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ustawa o gatunkach obcych. Sprowadzenie tych roślin i zwierząt do Polski będzie surowo karane

Przyrodnik dodaje, że zwierzę to bardzo szybko się rozmnaża, ma od 5 do 7 młodych w miocie, przez co jest bardzo ekspansywne.

Jenoty atakują ptaki, które gniazdują na ziemi. Dlatego są szczególnym zagrożeniem dla kuraków, w tym przede wszystkim cietrzewia, który w Polsce jest w regresji - mówi Rabiasz.

Jak przypomina Tatrzański Park Narodowy jenoty należą do rodziny psowatych i  pochodzą z północno-wschodniej Azji. Prowadzą dość skryty tryb życia, żerują głównie nocą, a dzień spędzają schowane w norach, dziuplach czy szczelinach skalnych.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić