o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Niespokojnie w Strefie Gazy. Są ofiary, Izrael przerzuca wojsko

39
Podziel się

Zamieszki, płonące drzewa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, lecące na miasta rakiety. Sytuacja w Strefie Gazy się zaostrza. Izrael przerzuca do zapalnego punktu wojska pancerne, a nad Strefą Gazy zaczyna wisieć widmo trzeciej intifady.

Niespokojnie w Strefie Gazy. Są ofiary, Izrael przerzuca wojsko
11 maja 2021 roku. Pocisk wystrzelony z izraelskiego systemu antyrakietowego. W wymianie ognia z Palestyńczykami i bombardowaniach zginęło już co najmniej 28 osób. (PAP)
bErapAMl

Sytuacja w Strefie Gazy jest coraz groźniejsza. Co najmniej 28 osób - 26 Palestyńczyków i dwie kobiety z Izraela - zginęło w wymianie ognia i bombardowaniach. Na izraelskie miasta spadają rakiety, Izraelczycy w odwecie bombardują Strefę Gazy i zarządzają mobilizację.

Eksplozja przemocy zaczęła się od protestów Palestyńczyków przeciwko planom Izraela. Żydzi chcą wysiedlać palestyńskie rodzin z terenów budowy nowych osiedli. W poniedziałek w Jerozolimie doszło do zamieszek przy meczecie Al-Aksa. Zapłonęły drzewa otaczające Wzgórze Świątynne. W mieście Lod w środkowym Izraelu zerwano i spalono izraelską flagę.

bErapAMn

Kilkaset osób odniosło rany podczas starć między protestującymi a izraelską policją. Niestety, we wtorek przyszedł kolejny wzrost napięcia. Są też ofiary.

Zobacz także: Izraelscy osadnicy na Zachodnim Brzegu. Konflikt narasta

Wtorek dniem śmierci

We wtorek na izraelskie miasta Aszod i Aszkelon poleciały rakiety wystrzelone przez bojowników organizacji Hamas. Większość z nich strąciły izraelskie pociski tworzące system obrony powietrznej "Żelazna kopuła". Ale nie wszystkie. Izraelskie źródła mówią o co najmniej jednym zabitym w Aszkelonie.

bErapAMt

W odpowiedzi na działania Hamasu i Palestyńczyków Izrael ogłosił mobilizację 5 tys. rezerwistów. Zaczął także przerzucać do Strefy Gazy ciężkie wojska. Jak informuje dziennikarz Jarosław Kociszewski, zaktywizowano m.in. żołnierzy z elitarnej brygady piechoty zmechanizowanej Golani. Ruszyły także jednostki pancerne.

bErapAMu

Izraelczycy mieli ostrzelać m.in. szkołę w Deir Albalah, mieście w samym środku Strefy. Poszkodowanych w tym ataku nie było, jednak źródła palestyńskie mówią o innych ofiarach bombardowań, także wśród dzieci. Miało ich zginąć dziewięcioro.

Wojna w cieniu polityki

Na konflikt nakłada się dodatkowo niestabilna sytuacja polityczna Izraela. W minioną środę misję stworzenia rządu otrzymał od prezydenta tego kraju przywódca centrowej partii Jesz Atid (Jest Przyszłość) - Jair Lapid.

bErapAMv

Zadanie to otrzymał, gdy nie udało się to Benjaminowi Natanjahu. Pod koniec marca jego prawicowa partia Likud wygrała wybory, ale nie dała rady sformułować rządu. Lapid, który ma przed sobą wyjątkowo trudne wyzwanie, być może będzie musiał się zmierzyć także z palestyńską rebelią. Na sformowanie rządu otrzymał 28 dni. Zostały mu trzy tygodnie. W razie niepowodzenia w Izraelu znowu odbędą się wybory.

Kolejna rebelia?

Jeśli sytuacja nie zostanie szybko opanowana, Lapid może mieć poważne kłopoty. Wspierany przez Iran Hamas może dążyć do dalszej eskalacji, a rozwój sytuacji w Strefie Gazy z pewnością bacznie obserwują też przywódcy libańskiego Hezbollahu. Trzecia intifada (powstanie) byłaby dla pogrążonego w politycznym kryzysie Izraela dużym wyzwaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErapAMO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
afrykaner
3 miesiące temu
ocenzurowano przez Mossad.
jerzy
3 miesiące temu
no. niech tylko spróbują. Izrael znów im wleje może teraz definitywnie.
normik
3 miesiące temu
Wkrotce beda miejsca nur fur Jews i tak dalej... Chichot historii...
bErapAMP
bklop
3 miesiące temu
niekiedy jedynym rozwiązaniem jest bomba atomowa
sien
3 miesiące temu
Semici wysiedlaja palestynczykow z ich ziemi ci sie bronia ale sa bez szans. Czeka ich holokaust ake holocaust jest zly tylko jesli zydzi sa ofiarami, jesli zydzi go organizuja to juznie .kto twierdzi inaczej jest antysemita.
lila z radomi...
3 miesiące temu
izrael zrezygnuje w konkursie eurowizji?
Okhi
3 miesiące temu
Obrazi sobie za cel szkole z dziecmi, coś z nim jest nie tak!
Dentoira
3 miesiące temu
To już koniec Palestyńczyków i mogą zapomnieć o swoim kraju , kto , pokój chce rakietami zdobyć, zdobędzie, śmierć!!!
LEGOLAS
3 miesiące temu
To Żydzi prowkuja mają w tym interes było za spokojnie, jak można kogoś wyrzucać z domów jeśli mieszkają tam od setek lat. Żydzi mają w planie zniszczy święty dla muzułmanów meczet i od tego zacznie się wojna światówa w którą wciągną inne państwa w tym Europe. Arabowie się zjednoczą jak nigdy dotąd zaatakują Południowa Europe Włochy, Hiszpanie, Francję dojdzie do świętej wojny, wywołanej przez Żydów. To jest plan organizacji BILDERBERG w której jest Trzaskowski, Sikorski to bandyci którzy chcą opanować świat a z ludzi zrobić niewolmoklw.
Człowiek
3 miesiące temu
Jak żyć ?
katolik z Far...
3 miesiące temu
Jak ALI strzelać z kałasznikowa do ludzi, rzucać bomby w swiątyniach i zabijać ludzi na ulicach miast to Ali robić CHWALEBNY UCZYNEK. Jak Alemu za to co robi wybierają jajca to jest to BRZYDKI UCZYNEK wołający o pomste Allaha. Jak Ali i Muhamed wystrzeliwać rakiety na innych to jest to CHWALEBNY UCZYNEK. A jak zaatakowani wysyłają antyrakiety w miejsce skąd Ali i Muhamed wystrzelili rakiety to są to terroryści i trzeba to głosić nawet na forum ONZ i ządać aby ukarać winnych agresorów.
Siemomysł
3 miesiące temu
Nie ma cenzury? Można pisać? Można komentować? Jestem tak zaskoczony, że nie wiem co napisać.
Bydle
3 miesiące temu
Jaka rebelia? To oni na ich ziemię wjechali a Wy o takich rzeczach piszecie... dnoooooooo
bErapAMH
OprawcaPOLAK
3 miesiące temu
No kurczę a przecież to inne narody nękały ich, a teraz znów się konflikt zaognia No ale przecież oni taki spokojny naród nikogo nie krzywdzą wgl moim zdanie gdzie zbiegają się 3 potężne religie zawsze bd konflikt gdzie żadna religia nie namawia do wojny oni wojują bo tak chca jedni na 2,2 na 3 i tak bd do usranej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić