Niezwykłe odkrycie w sercu Warszawy. Natrafili na przedwojenną bombkę

11

Dzięki odkryciom takim, jak to, możemy odbyć ''podróż w czasie'', a konkretnie - przenieść się do przedwojennej Warszawy. Robotnicy pracujący na remontowanym placu Defilad tym razem natrafili na iście bombowe, a właściwie... bombkowe odkrycie. W pozostałościach przedwojennej kamienicy znaleziono przedmiot będący najprawdopodobniej starą bombką bożonarodzeniową.

Niezwykłe odkrycie w sercu Warszawy. Natrafili na przedwojenną bombkę
Takie odkrycie to prawdziwa świąteczna niespodzianka (Pixabay, pwlodkowski)

Jest mała i może się wydawać krucha, ale nie dajcie się zwieść pozorom. Na pl. Defilad w Warszawie, w jednej z piwnic pozostałych po przedwojennych kamienicach, znaleziono bombkę bożonarodzeniową - szyszkę, która prawdopodobnie przetrwała wojnę, komunizm i dekady przemian. Fakt, że robotnicy natrafili na nią w grudniu, czyni znalezisko jeszcze bardziej wyjątkowym.

O niezwykłym odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Zarząd Dróg Miejskich.

Bombowe znalezisko na budowie placu Centralnego, a raczej bombkowe. Wykopaliska archeologiczne co i raz uraczają nas ciekawymi przedmiotami. Bardzo miło ze strony inwestycji, że w grudniu obdarowała nas niespodzianką okolicznościową. W jednej z piwnic, które pozostały po przedwojennych kamienicach, znaleźliśmy przedmiot będący najprawdopodobniej starą bombką bożonarodzeniową - poinformowano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z którym politykiem Polacy chcieliby spędzić święta?
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak wyglądała choinka, którą przyozdabiano? Kto wieszał ozdoby, kto zasiadł do wigilijnego stołu i jak potoczyły się losy tej rodziny podczas wojny? Choć to tylko niewielki, z pozoru nieprzedstawiający żadnej wartości przedmiot, patrząc na niego można odbyć podróż do przedwojennej Warszawy.

Jak przypomina portal warszawawpigulce.pl, wtedy, w tej części miasta, stało około 180 domów i dwa dworce kolejowe. Mieczysław Fogg prowadził swoją kawiarnię przy Marszałkowskiej 119, a przy Krochmalnej 92 Janusz Korczak prowadził Dom Sierot.

Warszawa była wtedy innym miastem. Skarby historii, odkrywane przez robotników i archeologów, pozwalają nam je lepiej poznać.

Kolejne odkrycie na pl. Defilad

To kolejna taka niespodzianka na budowie placu. W sierpniu odkryto unikalne fragmenty bruku i dawnej zabudowy, która znajdowała się w tym miejscu, zanim powstał Pałac Kultury i Nauki.

Natomiast pod koniec listopada robotnicy dokopali się do posadzki jednej z kamienic, która stała w tym miejscu przed wojną.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić