Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Plaga w polskich lasach. Złodzieje masowo sprzedają je do Niemiec

205
Podziel się:

Złodzieje działający na terenie naszego kraju znaleźli nowy, nietypowy sposób na zarobek. Polskie służby coraz częściej odnotowują kradzieże... mchu. Roślina ta masowo jest wywożona z lasów, a następnie złodziejskie łupy sprzedawane są m.in. w Niemczech, gdzie mech cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem.

Plaga w polskich lasach. Złodzieje masowo sprzedają je do Niemiec
Straż leśna obserwuje niepokojące zjawisko. Zdj. ilustracyjne (dojlidy.bialystok.lasy.gov.pl)

Polskie lasy od zawsze leżały w kręgu zainteresowań osób parających się nielegalnymi biznesami. Do tej pory straż leśna obserwowała głównie kradzieże drewna, z którymi od wielu lat prowadzi nierówną walkę. W obliczu rosnących cen opału proceder ten zaczął przybierać na sile, a teraz okazuje się, że leśni złodzieje poszerzyli swoją działalność.

Nowy sposób złodziei na zarobek

W ostatnim czasie "popularne" stały się kradzieże... mchu. Złodzieje zdali sobie sprawę, że roślina ta cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem i wiele osób jest w stanie sporo zapłacić za atrakcyjne okazy. Okazuje się, że popyt na mech jest szczególnie duży za naszą zachodnią granicą.

Najczęściej jest wywożony [mech - przyp. red.] do Niemiec, do pokrywania tak zwanych "zielonych dachów" - wyjaśnił w rozmowie z portalem echodnia.eu Piotr Fitas, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów.

Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że szczególnie pożądane przez złodziei są gatunki objęte ścisłą ochroną, takie jak np. bielistka siwa, występująca w ubogich lasach sosnowych. Nabywców znajdują także te najrzadsze okazy, które wykorzystywane są później do tworzenia rozmaitych dekoracji, np. do wianków czy popularnych teraz "lasów w słoiku".

Niby ekologiczne, ale do ich urządzania nierzadko stosowany jest mech pochodzący z kradzieży. Niedawno po sąsiedzku, w łódzkim straż leśna zatrzymała busa wyładowanego po brzegi mchem - wskazuje Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce, cytowany przez lokalny portal.

Złodzieje mchu wyniszczają ogromne powierzchnie leśne i bezwzględnie dewastują rodzimą przyrodę. Straż leśna stara się zwalczać ten szkodliwy dla środowiska proceder w ramach prowadzonej w całym kraju akcji "Jesień 2022".

Zobacz także: Wysyp grzybów. Nie wierzyła własnym oczom
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(205)
Bea
2 miesiące temu
Niemcy też zaczęli ocieplać domy?
Człowiek z la...
2 miesiące temu
Popatrzcie na wasze zręby po Harvesterach . To wy jesteście największymi szkodnikami.
BeZet
2 miesiące temu
Dlaczego biednego człowieka ktoś nazywa złodziejem? Gdyby ten ktoś miał pracę odpowiednio wynagradzaną to by nie poszedł zrywać tego mchu ale - jest jak jest. A w Niemczech wszystko jest zakazane:zbieranie grzybów, malin, jagód i wielu innych owoców leśnych więc adolfiki wykorzystują tą sytuację i uprawiają paserstwo choć to zabronione(unia to unia wszędzie są rośliny chronione oni tak samo powinni gonić swoje towarzystwo). Roślina chroniona toć to samo co zwierzę chronione. Czy to tak ciężko ustalić z jakiego mchu zrobiony jest zielony dach u niemiaszka na chałupie. Karać i już nie będzie problemu klientów na mech. A zbieraczom zapewnić pracę i problem z głowy.
Joł
2 miesiące temu
Ano narobilo się dzieci pracy brak lub wyzysk tak rządzący wielkie głowy masaoni itp. dziś widać ich skutki imaja się wszystkiego żeby na chleb było bo pracodawcy wyzyskuja biednych ano nic się nie zmieniło tak samo tępi jak byli
obiektyw
2 miesiące temu
wyborcy PO, fur Deutschland
uczciwi
2 miesiące temu
Złapany na tym procederze powinien zapłacić karę w wysokości 50 tysięcy złotych, bo mech to dobro narodowe.
ZmchuIpaproci...
2 miesiące temu
Oby tylko nie sprzedali Żwirka z Muchomorkiem.
Zenit
2 miesiące temu
Piszący,to ewidentnie przedstawiciel rządzących...."Niemiec twój wróg"...nawet nasz mech bierze 😅a to chyba wyznawca prezesa 😭
._..
2 miesiące temu
Prezes mówił, że polscy lekarze z Niemiec wracają do kraju a potem się okazało, ze przyjechali po resztę rzeczy.
._.
2 miesiące temu
Wicemarszałkini Sejmu z PIS Małgorzata Gosiewska, podkreśla, że nocleg pod namiotem jest bardzo tani, a w lesie na mchu kanapki z rosyjskim kawiorem smakują wybornie.
Andru
2 miesiące temu
Za radą Morawieckiego biorą mech by uszczelniac chaty w Niemczech.
koryto+
2 miesiące temu
Zostali bogaczami dzięki państwowym spółkom. "Klub milionerów" PiS 122 osoby związane ze Zjednoczoną Prawicą zarobiły w spółkach Skarbu Państwa 267 mln zł. 66 z nich zostało milionerami — wynika z raportów spółek giełdowych, które przeanalizowała Wirtualna Polska. Najwięcej za czasów rządów PiS zarobił wieloletni przyjaciel Zbigniewa Ziobry.
Jan Kowalski
2 miesiące temu
Czy zbieranie chrustu po niedzielnej mszy świętej jest grzechem?
carbon
2 miesiące temu
"Węgla ewidentnie brakuje". Mimo to państwowe spółki wciąż sprzedają go za granicę Pomimo trudnej sytuacji na krajowym rynku węgla, część surowca z polskich kopalń wciąż jest eksportowana do innych państw i to w stopniu większym niż przed rokiem. Jak dowiedział się Business Insider Polska, za granicę trafia m.in. paliwo z Polskiej Grupy Górniczej, a głównym pośrednikiem w eksporcie jest państwowy Węglokoks. Poza tym niewielkie ilości surowca co miesiąc jadą do Czech z prywatnej kopalni Silesia. Do tego dochodzi Bogdanka, która wspiera dostawami zaatakowaną przez Rosję Ukrainę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić