aktualizacja 

Plaga w polskich lasach. Złodzieje masowo sprzedają je do Niemiec

460

Złodzieje działający na terenie naszego kraju znaleźli nowy, nietypowy sposób na zarobek. Polskie służby coraz częściej odnotowują kradzieże... mchu. Roślina ta masowo jest wywożona z lasów, a następnie złodziejskie łupy sprzedawane są m.in. w Niemczech, gdzie mech cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem.

Plaga w polskich lasach. Złodzieje masowo sprzedają je do Niemiec
Straż leśna obserwuje niepokojące zjawisko. Zdj. ilustracyjne (dojlidy.bialystok.lasy.gov.pl)

Polskie lasy od zawsze leżały w kręgu zainteresowań osób parających się nielegalnymi biznesami. Do tej pory straż leśna obserwowała głównie kradzieże drewna, z którymi od wielu lat prowadzi nierówną walkę. W obliczu rosnących cen opału proceder ten zaczął przybierać na sile, a teraz okazuje się, że leśni złodzieje poszerzyli swoją działalność.

Nowy sposób złodziei na zarobek

W ostatnim czasie "popularne" stały się kradzieże... mchu. Złodzieje zdali sobie sprawę, że roślina ta cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem i wiele osób jest w stanie sporo zapłacić za atrakcyjne okazy. Okazuje się, że popyt na mech jest szczególnie duży za naszą zachodnią granicą.

Najczęściej jest wywożony [mech - przyp. red.] do Niemiec, do pokrywania tak zwanych "zielonych dachów" - wyjaśnił w rozmowie z portalem echodnia.eu Piotr Fitas, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów.

Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że szczególnie pożądane przez złodziei są gatunki objęte ścisłą ochroną, takie jak np. bielistka siwa, występująca w ubogich lasach sosnowych. Nabywców znajdują także te najrzadsze okazy, które wykorzystywane są później do tworzenia rozmaitych dekoracji, np. do wianków czy popularnych teraz "lasów w słoiku".

Niby ekologiczne, ale do ich urządzania nierzadko stosowany jest mech pochodzący z kradzieży. Niedawno po sąsiedzku, w łódzkim straż leśna zatrzymała busa wyładowanego po brzegi mchem - wskazuje Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce, cytowany przez lokalny portal.

Złodzieje mchu wyniszczają ogromne powierzchnie leśne i bezwzględnie dewastują rodzimą przyrodę. Straż leśna stara się zwalczać ten szkodliwy dla środowiska proceder w ramach prowadzonej w całym kraju akcji "Jesień 2022".

Zobacz także: Wysyp grzybów. Nie wierzyła własnym oczom
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić