o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Ogromny skandal w Kościele. "To nie była wina Jana Pawła II"

117
Podziel się

George Weigel, znany amerykański teolog i biograf papieża, skomentował raport Watykanu ws. byłego kardynała Theodore'a McCarricka. Weigel twierdzi, że McCarrick "bezwstydnie oszukiwał Jana Pawła II". Dodał, że papież robił wszystko, by uzyskać prawdziwe informacje o duchownym.

Ogromny skandal w Kościele. "To nie była wina Jana Pawła II"
Jan Paweł II (Getty Images)
bDHRljVh

W ubiegłym tygodniu Watykan opublikował raport na temat byłego kardynała Theodore'a McCarricka z USA. Dokument ukazuje przypadki zaniedbań i lekceważenia w Stolicy Apostolskiej sygnałów z USA dotyczących zarzutów stawianych McCarrickowi. Duchowny przekonał Jana Pawła II o swojej niewinności i został przez niego mianowany na stanowisko arcybiskupa Waszyngtonu. McCarick został ukarany dopiero w 2019 r., gdy papież Franciszek wydalił go z kościoła za pedofilię i molestowanie dorosłych.

George Weigel, amerykański teolog katolicki i biograf papieża, zabrał głos w sprawie raportu. Jego zdaniem dokument ujawnia, że "McCarrick bezwstydnie oszukiwał Jana Pawła II"

bDHRljVj
Zbyt dużo medialnych doniesień na temat raportu w sprawie McCarricka uczyniło z 449-stronnicowego raportu o patologicznym kłamcy, seksualnym drapieżniku i mistrzu manipulacji akt oskarżenia papieża Jana Pawła II, którego Theodore McCarrick zmanipulował w celu realizacji swoich ambicji - powiedział PAP Weigel.
Jest to, jeśli mam być szczery, tandetne dziennikarstwo, po części jak się wydaje napędzane bieżącymi potrzebami, które mają niewiele wspólnego z wyjaśnianiem historii tej okropnej sprawy - dodał.

Biograf papieża: Jan Paweł II robił wszystko, co mógł

Weigel twierdzi, że Jan Paweł II "robił wszystko, co mógł", by uzyskać prawdziwe informacje ws. McCarricka. Nie było jednak żadnych niezbitych dowodów wskazujących na jego winę. Teolog dodał, że raport Watykanu ujawnia, iż "trzech amerykańskich biskupów udzieliło Janowi Pawłowi II niepełnej informacji o dawnej działalności McCarricka i że wyżsi rangą urzędnicy watykańscy również zostali wprowadzeni w błąd przez McCarricka i zmanipulowani przez niego."

bDHRljVp
W obliczu bardzo niejasnej sytuacji i sprzecznych rad, Jan Paweł II podjął, w dobrej wierze, decyzję, która okazała się błędną. Stanowczo nie była to decyzja mająca na celu przeoczenie przestępstw i grzechów popełnionych przez McCarricka – gdyż nie było wiarygodnych dowodów popełnienia tych przestępstw i grzechów w chwili, gdy McCarrick otrzymał nominację na arcybiskupa Waszyngtonu - ocenił biograf papieża.
Informacje, jakie Jan Paweł II otrzymał od amerykańskich biskupów, nie były tak pomocne jak mogły i powinny być. To nie była wina Jana Pawła II - podkreślił.
bDHRljVq

Weigel zaznaczył, że "w sprawie McCarricka popełniono wiele poważnych błędów". Zwrócił uwagę m.in. na błędy w systemie sprawdzania nowych biskupów.

System sprawdzania nowych biskupów powinien był ukazać McCarricka jako bardzo problematyczną osobowość w połowie lat siedemdziesiątych, zanim Jan Paweł II został wybrany papieżem. Biskupi amerykańscy powinni byli uczynić więcej w celu zbadania pogłosek o McCarricku, gdy zaczęły krążyć w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych - powiedział.
Innymi słowy, doszło do "awarii systemu" na masową skalę w sprawie McCarricka przez całe dziesięciolecia - podsumował.

George Weigel jest autorem słynnej biografii papieża Jana Pawła II pt. "Świadek nadziei". Został odznaczony papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice i polskim Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

bDHRljVr

Zobacz także: "Kościół musiał ukrywać, zatajać". Wałęsa o skandalu i roli Jana Pawła II

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHRljVK
Źródło:
KOMENTARZE
(117)
Ja.
3 miesiące temu
Dla mnie Jan Paweł 2 był i zostanie wielkim człowiekiem.
Gosia
3 miesiące temu
Dzisiaj mają czelność obwiniać Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II i cała winę Jemu przypisać za co i dlaczego? Za to że Wiernie służył Panu Bogu. Starał się jak tylko mógł. Nie wyróżniał nikogo biedny czy bogaty,chory czy zdrowy każdemu podał rękę,każdego przytulił nie odwrócił się do nikogo plecami 😭😭😭"Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy", a "Los się mści a karta się odwraca".To kardynałowie,biskupi itp. okłamywali i oszukiwali Go,żaden z nich nie był godzien umyć mu nóg i żaden nie był godzien stanąć koło Niego.Jak również kardynała St.Dziwisza się czepiacie On służył Ojcu Św.nie odstępując Go na krok do końca Jego dni kiedy to odszedł do domu Swego Ojca. Przypomnijcie sobie wszystkie Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II i zastanówcie się dobrze nim weźmiecie długopis do ręki i coś na Jego temat napiszecie. "Karma wraca" Zamiast oczerniać Ojca Św. Jana Pawła II pomódlcie się zamówcie Mszę Świętą w Jego intencji,uklęknijcie pochylcie głowę i zadajcie sobie pytanie czy kiedykolwiek zrobił komuś krzywdę,oszukał,okłamał,okradł? Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci na wieki wieków amen.Spoczywaj w spokoju Ojcze Święty🙏🙏🙏
gość
3 miesiące temu
Biskupi w Polsce też nic nie wiedzą na temat podofilii i molestowania w kościołach!!! Przecież noc się nie zmieniło od 50 lat. Wszystko było tuszowane już w diecezjach i nke oglądało światła dziennego i taki stan rzeczy trwa aż do dziś!!! O czym my rozmawiamy! A papież kiedy był jeszcze biskupem to co nie wiedział o tym co się w kościołach? DZIWNE CO DZIWISZ ZATAJAŁ JUŻ PRZED NIM W POLSCE!!!! JAK MIELI COŚ Z TYM ZROBIĆ SKORO OD KSIĘDZA DO BISKUPA bywają takie przypadki!!! Przenosili księży do innych diecezji i sprawa cichła! A mało było biskupów co w seminariach wykorzystywało kleryków!!! Przrcież księża wiedzą i rozmawiają pomiędzy sobą kto jest tzw. CIEPLUTKI! A BISKUPI NIE WIEDZĄ TAK!
bDHRljVL
Marki
3 miesiące temu
Zapomniał naród jak wiele zawdzięcza swojemu papieżowi . Teraz kalumnie bo obronić się nie może.
Gregor
3 miesiące temu
Na stronie 400 watykańskiego raportu nt. McCarricka'a PAPIEŻ FRANCISZEK oznajmia wprost: Postawa Jana Pawła II w tej kwestii była NIENAGANNA MORALNIE. Tyle na ten temat.
Najnowsze komentarze (117)
Miki
3 miesiące temu
Jeśli papież Jan Paweł II miał jakiekolwiek poszlaki nie powinien wyznaczać faceta na to stanowisko. Chętnych na pewno nie brakowało!!
irek
3 miesiące temu
widziałem jak jakaś ręka niewidzialna pewno Boska trzęsła jp2 w okienku wystawowym . wierni myśleli że startuje do nieba jak rakieta na kosmodromie .
1953
3 miesiące temu
wiedział i zrobił co zrobił
RedPill
3 miesiące temu
"Papież robił wszystko, by uzyskać prawdziwe informacje o duchownych" Hm... widocznie nie robił wszystkiego i coś zaniedbał a święci tego nie robią.
Ministrant.
3 miesiące temu
Przecież papież jest nieomylny!więc o wszystkim wiedział.
pawel
3 miesiące temu
aaa... to ten co zniósł celibat +++ 1 list do Tymoteusza 3 rozdział ?
Kama
3 miesiące temu
Moje zdanie jest takie, jeśli JPII miał jakiekolwiek doniesienia o tym człowieku, to już nie powinien go awansować na wyższą hierarchię. Z doświadczenia powinien wiedzieć, że w każdej plotce może być jakaś prawda. Mógł w to miejsce awansować kogoś o nieskazitelnej opinii, a nie zlecać kontrolę, wiedząc o tym, że nie można ufać do końca nawet jakiejś komisji. To była z jego strony naiwność i to mnie najbardziej dziwi.
fch
3 miesiące temu
To była ewidentna wina Jana Pawła II o wszystkim wiedział ale wolał zamieść pod dywan by nie rozwalić kościła od środka i nie pozbyć się wpływów, Proszę nie pisać bzdur takich jak o nieomylności papierza . To w końcu w czym był Jan Paweł II nieomylny ? Bo w kwestiach moralności i wiary na pewno nie . Politycznie ? Kiedyś będąc na pielgrzymce w Polsce powiedział już jako starzec . Ja nigdy nie myslałem że tak to będzie że wszsytko potoczy się inaczej . Powiedział to jak zlikwidowano Stocznię Gdańską a majątek narodowy wyprzedano obcemu kapitałowi .
bDHRljVD
QUETZALCOATL
3 miesiące temu
Panie Weigel,co to za dowódca,co nie wie co się dzieje w jego wojsku ???Watykan ma najlepszy wywiad na ziemi, a kontrwywiad. Co to za dowódca co nieporadnie wybrał sobie współpracowników.
asj
3 miesiące temu
Do niedawna w kosciele katolickim panowała zasada,że własnych brudów nie pierze sie publicznie i wszystkie przypadki pedofilstwa były ukrywane na wszystkich szczeblach hierarchi koscielnej, Papież znał to dobrze z Polski, a tak było na całym świecie , a WSZYSTKO PRZEZ CELIBAT WPROWADZANY OD POCZĄTKU 11 WIEKU, ABY MAJĄTEK POZOSTAŁ W RĘKACH KOSCIOŁA A NIE PZRZSZDŁ DO RODZIN KSIĘŻY, CELIBAT TO ZBOCZENIE WBREW NATURZE, DLATEGO NIE MA GO PRAWOSŁAWIU I W PROTESTANTYZMIE. SKANDAL Z BISKUPEM A USA I MEKSYKU UDERZA BEZPOŚREDNIO W JP II.
asj
3 miesiące temu
A ja już dawno zmieniłem zdanie z podziwu na agenta CIA/ vide "Victory" Petera Schweizera.
kali
3 miesiące temu
Pamiętał o JPI i siedział cicho. Każdy chce żyć.
AAAAAAA
3 miesiące temu
Wszyscy go oszukiwali, a on miał oczy zamknięta i przez tyle lat nic nie widział i nic nie słyszał. Takie bajki to tylko w oszukańczej Polsce.
felek
3 miesiące temu
To była ewidentna wina Jana Pawła II o wszystkim wiedział ale wolał zamieść pod dywan by nie rozwalić kościła od środka i nie pozbyć się wpływów, Proszę nie pisać bzdur takich jak o nieomylności papierza . To w końcu w czym był Jan Paweł II nieomylny ? Bo w kwestiach moralności i wiary na pewno nie . Politycznie ? Kiedyś będąc na pielgrzymce w Polsce powiedział już jako starzec . Ja nigdy nie myslałem że tak to będzie że wszsytko potoczy się inaczej . Powiedział to jak zlikwidowano Stocznię Gdańską a majątek narodowy wyprzedano obcemu kapotałowi .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić