Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Te słowa zabolą wielu. "National Catholic Reporter" pisze o Janie Pawle II

1106
Podziel się:

Czy ogłoszenie Jana Pawła II "Świętym" w 2014 roku było zbyt szybko podjętą decyzją? Te, a także wiele innych pytań dziś zadają nie tylko Polacy, ale także wierni Kościoła Katolickiego na całym świecie. Jedna z katolickich gazet wywołała kontrowersje - zaapelowała do biskupów w USA.

Te słowa zabolą wielu. "National Catholic Reporter" pisze o Janie Pawle II
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images, David Hume Kennerly)

Kard. Theodore McCarrick został mianowany arcybiskupem Waszyngtonu przez Jana Pawła II w roku 2000. Stało się tak pomimo tego, że, jak podaje Reuters, w międzyczasie sporo mówiło się o czynach tego duchownego, który, czego jeszcze nie wiedziano, miał wykorzystywać seksualnie nieletnich i dorosłych.

Jan Paweł II miał także zwolnić osoby, które odradzały mu awansowania ks. McCarricka. Jednak, jak twierdzi George Weigel, bardzo znany i ceniony biograf Jana Pawła II, papież najprawdopodobniej po prostu padł ofiarą oszustwa. Popełnił poważny błąd.

George Weigel wspomniał o liście, który od McCarricka otrzymał kard. Dziwisz, a który to następnie przekazał Janowi Pawłowi II. List ten zawierał zdaniem Weigela "kłamstwa i manipulacje", na które nie zwrócili uwagi Jan Paweł II i kard. Dziwisz. Z przyczyn opisanych poniżej.

Tak się składa, że ten list jest kłamstwem od początku do końca. To, że nie dostrzegli tego kłamstwa, było z pewnością bardzo dużym błędem. Ale jeśli spojrzeć na doświadczenia, które Jan Paweł II i Stanisław Dziwisz mieli w Polsce w latach 50, 60 i 70., kiedy nadużycia seksualne były standardową taktyką komunistyczną w próbach pokonania Kościoła, można przynajmniej zrozumieć, dlaczego ich początkowa odpowiedź na nieudokumentowane zarzuty była sceptyczna. (...) Papież poprosił wobec zarzutów o dalsze śledztwo. A dochodzenie z kolei nie było tak dokładne, jak powinno. Pamiętajmy jednak, że nikt jeszcze wtedy nie przedstawił osobistego zeznania, "McCarrick mnie wykorzystał". Nikt się nie zgłosił, (...) dopóki nie umarł Jan Paweł II - mówi w rozmowie z eKAI biograf Karola Wojtyły.

W USA obecnie trwają bardzo poważne rozmowy nt. świętości Jana Pawła II. Jedna z najbardziej znanych i najbardziej wpływowych katolickich gazet "National Catholic Reporter" wezwała biskupów do tego, aby ponownie przyjrzeć się postaci Jana Pawła II, która już teraz, ich zdaniem, nie zasługuje na to, aby czcić ją publicznie. Wezwano do tego, aby szkoły nie nosiły im. świętego, a ponadto, aby osoby, które chcą wciąż sprawować kult Jana Pawła II, robiły to w obszarze prywatnym.

Nadszedł czas na trudne rozliczenia. Ten człowiek podważył świadectwo Kościoła na całym świecie, podważył jego wiarygodność jako instytucji i dał biskupom godny ubolewania przykład ignorowania relacji o ofiarach nadużyć - brzmi gorzki dla katolików fragm. artykułu z gazety "National Catholic Reporter".

Co ciekawe, jak podaj Reuters, papież Jan Paweł II w ciągu 27 lat swojego pontyfikatu kanonizował aż 500 świętych. Przez 600 lat Kościoła, podczas trwania pontyfikatu poprzednich papieży, kanonizowano natomiast tylko 300 świętych. To pokazuje, z jak ogromną szybkością rozpatrywano biografie świętych i uznawano ich za osoby, które z całą pewnością przebywają w Niebie, gdy Głową Kościoła Katolickiego był Karol Wojtyła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1106)
MKB
2 lata temu
A ja myślę,że za sprawą Ojciec Świętego Karola Wojtyły coś się wydarzy i to niebawem,nie bez powodu On płakał.
Mimowszystko
2 lata temu
Myślę że był zbyt ufny i na tyle dobry, że w głowie mu się nie mieściło, jakimi perfidny i potworami byli i są niektórzy biskupi. Jak widać, szatan jest na tyle podstępny, że nawet papieże nie mają z nim szans.
Danka
2 lata temu
Karol Wojtyła był bardzo inteligentny,ale czy uczciwy to pytanie zostawiam historykom
ICek
2 lata temu
Na Dominikańskiej w Krakowie mieszkało wielu gejów których Wojtyła znał i miał z nimi osobiste układy. W Rzymie podobnie. Najbliższe jego otoczenie i większość nominatów na biskupów pasterzy to geje. Kto twierdzi, że komuna winna to niech przysięgnie na krzyż
Tom.Ash
2 lata temu
WSZYSCY Ci święci są podobni - niestety
Nik
2 lata temu
Krytykują, wyśmiewają prawi i szlachetni. Niech ci którzy tak szydza z katolików wyjadą nie daleko na zachód Europy i pośmieją się z innych religii. Poznają praworządność, tolerancję. Kto pisze te artykuły chyba jakas bardzo sfrustrowana osoba nienawidząca siebie i innych lub sprzedawczyk, ktory za kasę napisze wszystko. Oczywiście trzeba ganic i rozliczać wszelkie przejawy zła. Ale na niektórych portalach tylko podsyca się do nienawiści, krytykuje księży, rządzących, katolików. I kto to robi szlachetni ludzie, bezstronni, politycy opozycji za rządów której tak dobrze nam się żyło, ktorzy lizali d.... Niemcom, Francuzom itp. I robią to dalej nie patrząc na interesy Polskiego tylko swoje partyjne i prywatne. Odrobinę honoru i wstydu. Jeżeli rządzący robią coś źle rozliczyć ale we własnym gronie, jestesmy w UE ale nie musimy padać przed nikim na kolana. Najwazniejsza jest Ojczyzna i jej dobro, wszyscy politycy z prawej, lewej strony związane z hasłem i z centrum powinni o tem pamietac.
ch00j
2 lata temu
Żałosne to jest jak o2.pl próbuje zdobyć rozgłos oczerniając zmarłego papieża
Ona 24
2 lata temu
JAN PAWEŁ BYŁ JEST I BĘDZIE ŚWIETYM PRZYPOMNIJCIE SOBIE CO ZROBIŁ DLA NAS I DLA POLSKI I JESZCZE ZROBI TYLKO TRZEBA WIERZYĆ DLA MNIE JEST ŚWIĘTYM
Zapas
2 lata temu
Dlaczego wszyscy polscy komuniści przed śmiercią się nawracaja?
Antychryst
2 lata temu
Do 2035 r ma byc jedna religia swiatowa wg pdzepisu czolowej lucyperianki Ann Bailey. By tak się stało trzeba zniszczyć naukę JPII, następnie kolejny papież, najlepiej z Azji, Filipin, wyświęcony na kardynała przez JPII zacznie wprowadzać nową, nowoczesną i postępową
WS70
2 lata temu
Aby zniszczyć wartości, trzeba zniszczyć autorytety, które te wartości reprezentują. Zaraz dowiemy się że Matka Teresa z Kalkuty była LGBT. Jednak naprawdę mamy wojnę kulturową, a lewacy, podobnie jak komuniści nie przebierają w środkach.
Kocham JP II
2 lata temu
Kocham Cię Ojcze Święty Janie Pawle II całym sercem
xXx
2 lata temu
papierze są nieomylni, głosem ducha swiętego, potrzebują doradców?
Grażyna
2 lata temu
Mam nadzieję, że sprawy zostaną wyjaśnione i Kosciol wreszcie na serio weźmie się za problem. A jeżeli nie, to policje i prokuratury . Do wszystkich tych oburzonych zbrodniczym Wojtyła, kiedy upomnicie się o sąd, choćby symboliczny nad komunistycznymi ludobojcami. Za kilkadziesiąt milionów ofiar obarczono jedna osoba,tow. Stalina.Ktoś powie dawne czasy...Holocaust to też dawne czasy,a wszyscy pamiętamy o ofiarach i katach. Hlodomor,Akcja polska, Gułag, Rewolucja kulturalna,...Jeżow,Jagoda,Kaganowicz,Berman,i tysiące innych. W imię ideologii,tak holubionej na współczesnych uniwersytetach stworzyli piekło na ziemi. Warto nie dopuścić do powtorki.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić