o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

ORP Orzeł blisko katastrofy. "Pudrowanie trupa"

425
Podziel się

Jedyny polski okręt podwodny, ORP Orzeł, jest w coraz gorszym stanie. W przesłanym do mediów liście grupa osób, podających się za marynarzy alarmują, że podczas wyjścia w morze jednostka miała kłopoty z wynurzeniem. Marynarze mówią krótko: naprawy tego okrętu to "pudrowanie trupa".

ORP Orzeł blisko katastrofy. "Pudrowanie trupa"
ORP Orzeł (Wikimedia Commons)
bEEDLySZ

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w środę list od grupy osób, podających się za marynarzy okrętów podwodnych. Sygnalizowali, że podczas jednego z wyjść w morze miał on problemy z wynurzeniem. Udało się bezpiecznie wyjść na powierzchnię, jednak zdaniem załogi stan okrętu jest opłakany.

Nie chcemy podzielić losu marynarzy z okrętów podwodnych Kursk, ARA San Juan czy KRI Nanggala-402. Owszem, w naszą służbę jest wpisane to, że gdy przyjdzie taka konieczność, to jesteśmy w stanie oddać nasze życia za Polskę. Niech to jednak ma miejsce w czasie działań wojennych, a nie będzie wynikiem nieudolności i kaprysów naszych zwierzchników - piszą w liście.
bEEDLyTb

W odpowiedzi broni się Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Komunikat DG RSZ dowodzi, że autorem listu jest ktoś niezwiązany z Marynarką Wojenną. Dowództwo wskazuje m.in. błędy techniczne w piśmie.

Zobacz także: Rosja się zbroi. Putin rozmieszcza bombowce w Syrii i rozbudowuje bazy
Każdy z podwodników jest świadomy i wyszkolony z zakresu ewentualnego ratowania się z okrętu i wie dobrze, że pierwszym czynnikiem zagrażającym życiu jest zatrucie dwutlenkiem węgla, a nie "brak tlenu" - czytamy w komunikacie DG.
bEEDLyTh

DG twierdzi, że nie wpłynęły doń także żadne sygnały potwierdzające prawdziwość zarzutów opublikowanych w liście.

W komunikacie wymienione są też ostatnie naprawy i remonty "Orła". Ale dalsza część nie jest optymistyczna: na drugą połowę roku planowana jest naprawa bieżąca okrętu, połączona z wydokowaniem. Oznacza to, że okręt przez dłuższy czas nie wyjdzie w morze. Może nawet do końca roku.

"Pudrowanie trupa"

Ten list jest wołaniem o pomoc. Powstał po to, żeby zmusić decydentów politycznych i wojsko do działania - mówi w rozmowie z o2.pl doświadczony polski "podwodniak". Nie chce ujawniać nazwiska.
bEEDLyTi

Przekonuje, że "nikt świadomie nie narażałby życia załogi na niebezpieczeństwo". Ale zaraz dodaje, że okręt jest w fatalnym stanie. Wymienia wszystkie naprawy, jakie przechodził "Orzeł".

Nikt nie mówi głośno, jakie były rezultaty tych napraw. To jest pudrowanie trupa. Ten okręt ma 35 lat, to stara, poradziecka technika. Ładowanie w niego dalszych milionów nie ma sensu, bo de facto jest na skraju bezpiecznego użytkowania. Jakie zadania on wykonuje? Wyjście w morze i zanurzenie ma być zadaniem bojowym? - pyta nasz rozmówca.
bEEDLyTj

Dodaje, że życzy Dywizjonowi Okrętów Podwodnych, żeby przetrwał, choć sytuacja jest dramatyczna. I nie poprawi się za pół roku czy za rok, kiedy odejdą doświadczeni marynarze. Z prostej przyczyny: nie będą mieli na czym pływać. Marynarze wskazują, że coraz więcej absolwentów Akademii Marynarki Wojennej szuka zatrudnienia poza tym rodzajem sił zbrojnych.

Forma jest zła. Zaraz zrobi się z tego prowokację polityczną, atak na konkretne osoby. Jeśli ten list jest prawdziwy to mogło być tak, że napisał go niedoświadczony marynarz, który np. wystraszył się jakiegoś zdarzenia. Gdyby "Orzeł" był niesprawny, tak jak napisano w liście, to po prostu nie wyszedłby w morze - mówi inny z naszych rozmówców, również marynarz okrętów podwodnych.

Obecnie "dywizjon" tworzy jeden okręt - właśnie "Orzeł". Nowe okręty podwodne mają zostać pozyskane dla MW do 2034 r. "Orzeł" już tego raczej nie doczeka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEDLyTC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(425)
Doc
4 miesiące temu
Kasy w budżecie brak na nowe OP, a ten złom klasy kilo po sowietach powinien być dawno wycofany.
Bosman
4 miesiące temu
Trzeba kupić flotę Niemieckich UBotów z 1940
Bosman
4 miesiące temu
Trzeba kupić flotę Niemieckich UBotów z 1940
bEEDLyTD
Nygus
4 miesiące temu
Kupmy okręty podwodne od Czechów
JANEK
4 miesiące temu
w TVP info mówili ze mamy super Marynarke i w Radomiu lotniskowiec buduja
ktos
4 miesiące temu
nasza marynarka jest odzwierciedleniem panstwa DNO
kaktus
4 miesiące temu
Już niedługo będzie więcej. Jak tylko skończą budować stocznię okrętów podwodnych w Radomiu
parówa
4 miesiące temu
wydal kase na eksperymenty z parówkami i nic nie zostalo, p. szydlo ;- polska w ruinie- mozna oglosic sukces,kwiaty, tylko ze trzeba bedzie za to zaplacic
Posejdon
4 miesiące temu
W imię ojca syna ducha jazda pod wodę, tam też was wysłucha.
polak mały
4 miesiące temu
Po co w kałuży jaką jest Bałtyk okręty wojenne a już w szczególności okręty podwodne? Na Bałtyku jest miejsce zaledwie dla kutrów Straży Granicznej a nie okrętów. Co będziemy z nimi robić w razie konfliktu? Ewakuować do Anglii przez zablokowane cieśniny żeby nie zostały zatopione?
Orzeł
4 miesiące temu
Niech im Owsiak zrobi zbiórkę pieniędzy w styczniu na nowy okręt hehe
mon
4 miesiące temu
Marynarka Wojenna RP de facto przestała istnieć. Jedyny mający wartość bojową okręt podwodny miał pożar w stoczni, a duma naszego przemysłu okrętowego, budowany przez prawie 20 lat ORP "Ślązak" jest tak słabo uzbrojony, że nadaje się co najwyżej do łapania piratów w okolicach Somalii.
MOHER
4 miesiące temu
BRAT ODDAŁ ZYCIE DLA PREZESA A ONI NIE CHCĄ.
bEEDLyTv
Gościu 0780
4 miesiące temu
JEDYNY Polski okręt podwodny? Tylko jeden jest w kraju???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić