Planujesz badanie? W tych województwach poczekasz nawet 169 dni

17

Badanie rezonansem magnetycznym to jeden z najważniejszych elementów diagnostyki medycznej konieczny m.in. w onkologii. Niestety, w niektórych województwach czas oczekiwania na wizytę jest szokująco długi. Co więcej, na rezonans czeka się znacznie dłużej niż trzy lata temu.

Planujesz badanie? W tych województwach poczekasz nawet 169 dni
W kolejce na badanie rezonansem magnetycznym trzeba czekać nawet kilka miesięcy (Adobe Stock, zinkevych)

Badanie rezonansem magnetycznym to jedna z najbardziej dokładnych metod obrazowania schorzeń. Urządzenie to jest w stanie wykryć takie zmiany, jak guzy, nowotwory czy uszkodzenia tkanek, a wynik badania stanowi podstawę do wyznaczenia dalszego toku leczenia.

Niestety, dostępność tej formy badania nadal stoi na niskim poziomie. Choć od pięciu lat zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa są finansowane przez NFZ bez jakichkolwiek limitów, czas oczekiwania znacząco się wydłużył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaskakujące odkrycie po badaniu tomografem. Miała fragmenty pałeczek do sushi w zatokach

Na rezonans czeka się znacznie dłużej niż trzy lata temu

Pokazują to dane przedstawione przez fundację Alivia, zajmującą się chorymi na nowotwory. Wynika z nich, że kolejki są znacznie dłuższe, niż trzy lata temu. Aktualnie średni czas oczekiwania na badanie rezonansem to 121 dni, podczas gdy w 2021 r. było to 58 dni.

Na diagnostykę najdłużej czekają pacjenci w województwie pomorskim - średnio 169 dni. Dane z lutego 2024 r. wskazują, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku na rezonans trzeba czekać aż 410 dni. Swoje w kolejce odczekają także mieszkańcy woj. lubuskiego (159 dni) i dolnośląskiego (140 dni). Na drugim końcu jest województwo łódzkie - z pilnym skierowaniem na badanie będziemy czekać 29 dni.

Zauważalnie lepiej wygląda sytuacja w przypadku tomografii komputerowej. Średnie oczekiwanie na badanie obrazowe wykonane tą metodą to 60 dni. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do danych z 2021 r., także obserwujemy spory wzrost. Wówczas oczekiwanie wynosiło średnio 34 dni.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić