Pojawiły się na ulicach Czeczenii. Kreml nie będzie zadowolony

W Groznym pojawiły się billboardy z przedstawicielami czeczeńskiej inteligencji, którzy w różnych latach opowiadali się za niepodległością republiki. Region ten stracił niepodległość po wojnie w latach 2000-2002 i jest kontrolowany przez Kreml.

Pojawiły się na ulicach Czeczenii. Kreml nie będzie zadowolony
Plakaty z walczącymi o niepodległość (Twitter)

Podczas gdy Władimir Putin wciąż marzy o powiększeniu Rosji o kolejne terytoria, kontrolowana przez niego Czeczenia pamięta, że ​​republika zawsze walczyła o niepodległość.

W Groznym coraz głośniej mówi się o niepodległości, choć Kreml i szef Czeczenii Ramzan Kadyrow przez lata próbował tłumić te ruchy.

Kontrowersyjne dla Kremla billboardy

W centrum Groznego, na Alei Kadyrowa, pojawiły się billboardy z przedstawicielami inteligencji republiki, którzy byli "przewodnikami" w walce za niepodległość regionu. Ekranowi z portretami towarzyszy napis "Ożywiamy wizerunek czezczeńskiej inteligencji".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zabójcze oko snajpera. Żołnierze Putina w Bachmucie bez szans

Rosyjskie kanały na Telegramie zwracają uwagę, że najbardziej kontrowersyjną dla rosyjskich władz z przedstawionych osób jest pisarz i historyk Abdurachman Awtorczanow.

Podczas II wojny światowej sprzeciwiał się ZSRR, dlatego przeszedł na stronę Niemiec. Był też członkiem kolaboracyjnego Północnokaukaskiego Komitetu Narodowego.

Na pierwszym miejscu na billboardzie znajduje się autor hymnu "Niepodległej Iczkerii" Abuzar Aidamirow. Drugi to Jusup Temerchanow, który według materiałów śledztwa zabił pułkownika Budanowa, który został uznany za winnego porwania i zabójstwa 18-letniej Czeczenki Elzy Kungajewej.

W Czeczenii wywieszono tablice z portretami intelektualistów, którzy w różnych latach opowiadali się za niepodległością Czeczenii. Najciekawsze jeszcze przed nami - przewiduje ukraiński dziennikarz Denis Kazański.

Niepodległość Czeczenii

Walki o niepodległość Czeczenii trwają od lat. W czasie rozpadu ZSRR grupa przywódców czeczeńskich ogłosiła niepodległość republiki, która trwała od 1991 do 1994 r. pomimo braku oficjalnego uznania na arenie międzynarodowej. W 1992 r. Czeczenia (wraz z Tatarstanem) odmówiła podpisania układu stowarzyszeniowego z Federacją Rosyjską.

Rosja nie uznała tej odmowy i w 1994 r. rozpoczęła wojnę mającą na celu opanowanie Czeczenii – konflikt w 1996 r. zakończył się zwycięstwem zwolenników niepodległości. Drugą próbę podporządkowania republiki Rosja podjęła w 1999 r., i po zajęciu całego terytorium przez wojska federalne ogłosiła w 2002 r. zakończenie wojny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić