Pojawiły się w Kosowie. Komentatorzy mówią, że nie ma mowy o przypadku

W Kosowie od kilku dni wrze, na ulicach doszło do zamieszek, w których zostało rannych kilkadziesiąt osób. Tymczasem na pojazdach policyjnych i wojskowych ktoś namalował literę Z, czyli symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Pojawiły się w Kosowie. Komentatorzy mówią, że nie ma mowy o przypadku
Protestujący namalowali na pojazdach KFOR-u symbol agresji na Ukrainę, literę Z (PAP, PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)

W Kosowie wrze od piątku, gdy w eskorcie policji nowo wybrani burmistrzowie miasteczek udali się do swoich siedzib. To nie spodobało się miejscowym Serbom, którzy nie uznają niepodległości Kosowa.

W weekend napięcie rosło, a w poniedziałek doszło do starć serbskich demonstrantów z policją, a także siłami KFOR oraz żołnierzami NATO.

Nielubiane w Serbii siły NATO zostały zaatakowane przez demonstrantów w poniedziałek. Ci nie kryją się z sympatiami prorosyjskimi i wspierają reżim Władimira Putina od początku wojny w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczna eksplozja na froncie. Celem rosyjski skład amunicji

Przyjaźń rosyjsko-serbska trwa nie od dziś, w trakcie wojny na Bałkanach Rosja poparła Serbów i ostro krytykowała działania sił NATO.

A w Kosowie demonstranci okazali swoje poparcie dla Rosjan w inny sposób. Na pojazdach kosowskiej policji i NATO namalowali literę Z, czyli symbol, którym oznaczona była część pojazdów rosyjskiego wojska podczas inwazji na Ukrainę.

Litera szybko stała się w Federacji Rosyjskiej symbolem "specjalnej operacji wojskowej" (tak propaganda nazywa swą inwazję), a w krajach zachodu znienawidzonym symbolem agresji.

Część komentatorów na Bałkanach podkreśla, że nie ma w tym przypadku. A malunki to nie tylko drwina z wojsk KFOR, ale też pewien rodzaj deklaracji.

Niepokoje w Kosowie rosną od jesieni. Władze w Prisztinie oskarżają Serbów o działanie na zlecenie Moskwy, choć Serbia chce równolegle zostać członkiem UE.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

NATO wzywa do uspokojenia

Przemoc musi natychmiast ustać. Wzywamy wszystkie strony do powstrzymania się od działań, które jeszcze bardziej podsycają napięcia, oraz do zaangażowania się w dialog - czytamy w specjalnym oświadczeniu NATO.

Siły pokojowe pełnią w Kosowie mandat od 1999 roku i zakończenia wojny na Bałkanach. KFOR, czyli specjalny kontyngent NATO, dba o pokój w regionie.

A tam regularnie wrze, zwłaszcza po decyzji o niepodległości Republiki Kosowa, która zapadła na początku 2008 roku. Serbowie nie potrafią zaakceptować tego stanu, ich zdaniem Kosowo to serbska prowincja i jest częścią ich kraju.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić