aktualizacja 

Pokazali zdjęcie. "W to, co dzieje się później, ciężko uwierzyć"

17

O tym, że matka natura kryje przed ludźmi jeszcze sporo zagadek, często przekonują w swoich mediach społecznościowych Lasy Państwowe. Tym razem leśnicy zaprezentowali z pozoru zwyczajne zdjęcie owada. Okazuje się, że drobniutki chrząszcz ma ukryte zdolności, które co wrażliwsze osoby mogą przyprawić o dreszcze.

Pokazali zdjęcie. "W to, co dzieje się później, ciężko uwierzyć"
Leśnicy pokazali jego zdjęcie. Mało kto zna zwyczaje tego owada (Facebook, Lasy Państwowe)

Zdjęcie z pozoru zwyczajnego owada na facebookowym profilu Lasów Państwowych wywołało sporo zamieszania wśród obserwujących.

Szybko okazało się bowiem, że niewinny chrząszcz o niewielkich rozmiarach, ma dość nietypową właściwość i jak podkreślają przyrodnicy, jest przedstawicielem... nekrofauny.

Czarno-pomarańczowy owad, którego można często spotkać w lesie za obiekt szczególnie upatrzył sobie padlinę. A o jego zdeterminowanej postawie wobec nawet o wiele większych od niego martwych ssakach piszą w swoim poście leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Plaga owadów nad Bałtykiem. Ekspertka wyjaśnia

Prezentowany na zdjęciach owad to "grabarz pospolity", czyli chrząszcz z rodziny omarlicowatych. I jak zapewniają leśnicy, owad ten na co dzień para się dość nietypową działalnością.

Grabarze zakopują wielokrotnie większe od siebie, martwe zwierzę, pod ziemią! Tam posłuży za pokarm dla rozwijających się w padlinie larw - piszą leśnicy.

A dalej szczegółowo opisują kooegzystencję tych nietypowych chrząszczy z innymi organizmami. Chodzi o roztocza, które na ciele owadów żyją z nimi już od początku.

Może być ich nawet kilkadziesiąt, powciskanych w zakamarki ciała owada. Gdy korzystając z podwózki dostaną się na ciało martwego zwierzęcia, następuje desant w poszukiwaniu jaj muchówek służących im za pokarm. Tym samym eliminują również potencjalną konkurencję dla potomstwa grabarza - przekonują leśnicy.

Okazuje się, że grabarz pospolity ni dość, że żeruje na większej od siebie padlinie ma jeszcze jedną trudną do przeoczenia cechę. Pisza o niej internauci:

"Grabarze wręcz śmierdzą.(...) zapachem odpychają skutecznie" - zauważa jeden z komentujących.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić