aktualizacja 

Trujące sobowtóry kurek. Są łudząco podobne do pieprznika jadalnego

17

Wysyp kurek w ostatnich dniach lata widoczny jest w wielu regionach Polski. Koszami pełnymi tych delikatnych i niezwykle aromatycznych grzybów chwalą się grzybiarze niemalże w każdym z województw. Mało kto jednak wie, że kurki łatwo pomylić z inną trującą odmianą grzybów. Przestrzegają przed tym leśnicy z Sierakowa.

Trujące sobowtóry kurek. Są łudząco podobne do pieprznika jadalnego
Kadr z nagrania leśnika (Facebook, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Sieraków)

Schyłek lata rozpieszcza grzybiarzy, co najlepiej widać na zdjęciach zamieszczanych na grupach skupiających miłośników leśnego zbieractwa.

Kosze pełne charakterystycznych, pomarańczowo-żółtych grzybów z wystrzępionymi kapeluszami dosłownie zalewają Internet. Filmik, na którym leśnik z Sierakowa chwali się swoimi zbiorami z ostatniej niedzieli, zamieściły też Lasy Państwowe.

Jak widać, niedzielny spacer był bardzo udany. Będzie przepyszna kolacja, kurki w śmietanie - napisał pod zamieszczonym na Facebooku pracownik Lasów Państwowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oczyszczanie kurek. Domowe sposoby na szybkie przygotowanie ulubionych grzybów

I prezentując swoje obfite zbiory pieprznika jadalnego, przestrzegł amatorów grzybobrań przed czyhającym na nich w trakcie zbiorów niebezpieczeństwem.

Okazuje się bowiem, że pieprznik jadalny ma wśród grzybów trującego sobowtóra, Łudząco podobna do niego lisówka pomarańczowa może odbić się na zdrowiu niedoświadczonych lub mało uważnych zbieraczy. Jak odróżnić oba gatunki?

Lisówka jest bardziej pomarańczowa i ma cieńszy ogonek. Jest nazywana fałszywą kurką i jest grzybem niejadalnym - opowiada leśnik, choć dodaje, że w niektórych atlasach grzyb ten oznaczony jest jako lekko trujący.

Na koniec leśnik prezentuje kosze pełne kurek stojące pośród pięknie kwitnących wrzosów, z którymi kontrastują kolorystycznie. I dodaje, że na inne gatunki grzybów, w tym podgrzybki przyjdzie nam w tym roku jeszcze chwilę poczekać.

Zapowiadają ciepło, więc grzyby mogą się zacząć dopiero około 15 -20 września - podsumowuje.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić