Polacy ruszają nad wodę. Natychmiastowa reakcja policji!

2

Wspaniała pogoda i długi weekend sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy nad wodę. W związku z tym policjanci - w trosce o bezpieczeństwo - przypomnieli, jakie zasady trzeba zachowywać w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk.

Polacy ruszają nad wodę. Natychmiastowa reakcja policji!
Wypoczynek nad wodą (Pixabay)

Oficjalne dane wskazują na to, że od początku 2023 roku na terenie całej Polski utonęło już 105 osób. "Większości z tych wypadków można było uniknąć. Policja apeluje o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą" - podkreślono na stronie internetowej policja.pl.

Jak pokazują dane statystyczne, najczęstszą przyczyną utonięć nadal jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji. Nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną ogromnej tragedii. Inne przyczyny utonięć, to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak, a także korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych - zaznaczają mundurowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: LexTusk zaburzy zaufanie do polskiej gospodarki? "Jest jakaś granica"

Planując wypoczynek w Polsce, zarówno nad wodą, jak i w górach, warto zainstalować bezpłatną aplikację "RATUNEK". "Jest to jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służy ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR, WOPR i dołączona do oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku" - podkreślono w komunikacie policyjnym.

Wypoczywasz nad wodą? O tym musisz pamiętać

Policjanci przypominają, o jakich zasadach trzeba pamiętać podczas wypoczynku nad wodą:

  • pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
  • zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
  • na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
    1. wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym,
    2. strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
    3. strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – bojami (pławami) w kolorze żółtym;
  • nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
  • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych;
  • kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
  • nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
  • nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
  • należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni;
  • PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji;
  • korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływają zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić