Jak poznać, że to na pewno wszy? Tak odróżnisz gnidy od łupieżu

8

Wszawica jest chorobą, która najczęściej dotyka dzieci do 12 roku życia. Jak rozpoznać, że dziecko ma wszy? Oto co powinieneś wiedzieć.

Jak poznać, że to na pewno wszy? Tak odróżnisz gnidy od łupieżu
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images, Colin McConnell)

Powrót dzieci do szkół wiąże się z ryzykiem zakażenia wszawicą. Bardzo trudno jest rozpoznać wszawicę w początkowym stadium, gdy nie daje ona jeszcze żadnych objawów.

Najczęstsze objawy wszawicy:

  • świąd głowy - należy pamiętać, że jest to reakcja alergiczna na ślinę i kał wszy i nie występuje ona u wszystkich ludzi, jednak zdarza się w większości przypadków,
  • otarcia, zaczerwienienia spowodowane nieustannym drapaniem swędzącej skóry głowy,
  • u nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami często mylone z łupieżem, które jednak w odróżnieniu od niego mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać, czy są to gnidy powinno się użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy dają się wyczesać, wówczas możemy mieć pewność, że to wszawica.

Powyższe objawy zaobserwowane u dziecka powinny być sygnałem ostrzegawczym. Warto wtedy sprawdzić stan włosów dziecka. Jak to zrobić?

  • sprawdź suche włosy używając gęstego grzebienia.
  • u nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem.
  • jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć.
  • aby się przekonać czy są to gnidy, należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica.

Jeżeli już wiesz, że masz do czynienia z wszawicą, zachowaj spokój i bez wstydu rozpocznij leczenie. Po 7 dniach od przeprowadzenia kuracji ponownie sprawdź włosy dziecka i jeżeli to konieczne, powtórz leczenie.

Wszawica może przytrafić się każdemu dziecku, dlatego warto wiedzieć po jakie rozwiązania sięgnąć, aby pozbyć się jej skutecznie i szybko. Jak czytamy na ogólnopolskim programie profilaktyki zdrowotnej "Problem z głowy" niektóre środki przeciwko wszawicy zawierają toksyczne substancje biobójcze, które po zaaplikowaniu na zakażoną skórę głowy mogą powodować podrażnienia, alergie lub groźne działania neurotoksyczne. Z tego względu należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj wybieranych preparatów.

Zobacz także: Domowy sposób na wszy
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić