Prawda o pracownikach WHO wychodzi na jaw. Włos jeży się na głowie

168

Ponad 50 kobiet w Demokratycznej Republice Konga twierdzi, że pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) walczący z epidemią wirusa Ebola wykorzystywali je seksualnie. Mężczyźni mieli proponować albo zmuszać je do stosunków seksualnych w zamian za pracę.

Prawda o pracownikach WHO wychodzi na jaw. Włos jeży się na głowie
(Pixabay)

WHO zobowiązała się do zbadania zarzutów, po tym jak ponad 50 kobiet oskarżyło pracowników Światowej Organizacji Zdrowia i innych organizacji pozarządowych o wykorzystywanie seksualne podczas walki z wirusem Ebola w Demokratycznej Republice Konga. Zarzuty dotyczą okresu od 2018 do marca tego roku.

Agencja informacyjna New Humanitarian i Fundacja Thomson Reuters przeprowadziły trwające prawie rok dochodzenie. W wywiadach 51 kobiet opowiadało o wielu przypadkach nadużyć, głównie ze strony mężczyzn, którzy twierdzili, że są pracownikami organizacji międzynarodowych.

Co najmniej 30 kobiet wytoczyło zarzuty przeciwko pracownikom WHO. Osiem kolejnych zarzutów dotyczyło mężczyzn, o których mówi się, że pochodzą z ministerstwa zdrowia DR Konga. W raporcie wymieniono również dwie inne agencje ONZ i cztery międzynarodowe organizacje charytatywne.

Miały to robić w zamian za pracę

Pokrzywdzone twierdzą, że mężczyźni, w tym lekarze proponowali im albo zmuszali je do seksu w zamian za pracę. Gdy te odmawiały, natychmiast rozwiązywano z nimi umowy. Jedna określiła to jako „paszport do zatrudnienia”.

Część oskarżonych pochodzi z Belgii, Burkina Faso, Kanady, Francji, Gwinei-Konakry i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Działania rzekomo popełnione przez osoby identyfikujące się jako pracownicy WHO są niedopuszczalne i będą szczegółowo zbadane. Każda osoba zidentyfikowana jako zaangażowana zostanie pociągnięta do odpowiedzialności i poniesie poważne konsekwencje, w tym natychmiastowe zwolnienie - podaje w oświadczeniu WHO.

Jak podają agencje, dwie kobiety miały zajść w ciążę w wyniku nadużycia. 25-letnia sprzątaczka powiedziała, że ​​została zaproszona do domu lekarza WHO.

Zamknął drzwi i powiedział mi: jest warunek. Musimy teraz uprawiać seks. Zaczął zdejmować ze mnie ubranie. Cofnęłam się, ale on nie przestawał i dalej ściągał moje ubranie. Zacząłem płakać i powiedziałam mu, żeby przestał. Nie przestawał. Otworzyłam więc drzwi i wybiegłam na zewnątrz - mówi pokrzywdzona.

W innym przypadku 32-letnia kobieta powiedziała agencjom prasowym, że została zaproszona do hotelu na poradę. W holu zaproponowano jej napój bezalkoholowy. Po czym ​​obudziła się kilka godzin później, naga i sama w pokoju hotelowym, podejrzewając, że została zgwałcona.

Zobacz także: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić