o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Protesty wyborcze. Sąd Najwyższy podjął pierwsze decyzje. Będzie III tura wyborów?

166
Podziel się

W ciągu 3 dni, po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich 2020, do Sądu Najwyższego wpłynęło aż 5,8 tys. protestów wyborczych. Już 3 z nich zostały uznane za zasadne. Czy będą mieć wpływ na wynik wyborów? Czy w Polsce konieczna będzie III tura?

Protesty wyborcze. Sąd Najwyższy podjął pierwsze decyzje. Będzie III tura wyborów?
Protesty wyborcze - już 3 zasadne (Getty Images)
bDXUcfIl

Protesty wyborcze po II turze wyborów prezydenckich w Polsce

II tura wyborów bardzo podzieliła Polaków. Wyniki ważyły się do ostatniej chwili. Ostatecznie na kolejną kadencję został wybrany Andrzej Duda. Prezydent, którego popiera PiS, uzyskał 51,03 proc. głosów. Z kolei kandydat opozycji, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.

Tuż po wyborach pojawiły się jednak wątpliwości, czy rzeczywiście wyniki są wiarygodne. Osoby głosujące za granicą zgłaszały problemy z oddaniem głosu.

bDXUcfIn

Były 3 dni na złożenie protestu wyborczego

W związku z tym, gdy 13 lipca PKW opublikowała w Dzienniku Ustaw obwieszczenie o wynikach ponownego głosowania i wyniku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wiele osób postanowiło złożyć protest wyborczy. Było na to 3 dni - do 16 lipca. "Ogłoszenie wyniku wyborów otworzyło termin na wnoszenie protestów wyborczych do Sądu Najwyższego" - podał SN.

bDXUcfIt

Protesty przeciwko ważności wyboru Prezydenta RP w 2020 r. można było składać do 16 lipca 2020 r. Co ważne, mogły dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego (I tura – 28 czerwca br.), jak i w czasie ponownego głosowania (II tura – 12 lipca br.).

Jak podał Sąd Najwyższy, protest wyborczy można było wnieść z dwóch powodów.

  • Dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, określonego w rozdziale XXXI kodeksu karnego, którego popełnienie ma wpływ na przebieg głosowania, na ustalenie wyników głosowania lub na wyniki wyborów.
  • Naruszenia przepisów kodeksu dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, które ma wpływ na wynik wyborów.

Protesty wyborcze. Sąd Najwyższy uznał już 3 za zasadne

Aż 5,8 tys. protestów wyborczych trafiło łącznie do Sądu Najwyższego. Pierwsze z nich SN rozpoznał już w czwartek 23 lipca. 3 z nich sędziowie uznali za zasadne, jednak nie będą one miały wpływu na wynik wyborów prezydenckich.

Wspomniane 3 protesty wyborcze dotyczyły podobnych sytuacji. Jak powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN, "dotyczyły pojedynczych wyborców, którzy w I turze wyborów głosowali za granicą - w Londynie, Manchesterze i Sztokholmie - a w II turze chcieli głosować w kraju. Zgłosili w związku z tym u konsulów prośby o wykreślenie ze spisów wyborców i przesłanie zaświadczeń uprawniających do głosowania w II turze w miejscu pobytu, ale do dnia wyborów takie zaświadczenia do nich nie dotarły, co uniemożliwiło im udział w wyborach".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXUcfIO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(166)
wiesiek
9 miesięcy temu
polacy glosuja w polsce
Bolo
10 miesięcy temu
bolo według mnie jak jest PiS to tych ostatnich wydarzeniach powinno się podzielić Polskę na pół i to byłaby najlepsza sprawiedliwość,my mamy swoje i PiS-uarowcy swoje
bridgestef
10 miesięcy temu
To, że wyborcy Bosaka głosowali na Trzaskowskiego, mogę zrozumieć to "mniejsze zło", ale to, że wyborcy lewicy głosowali na Dudę - tego nie mogę zrozumieć!
bDXUcfIP
Bogdan
10 miesięcy temu
Chodzi o to że mieszkam za granicą i tutaj głosowałem jak to możliwe że byłem tak samo w Polsce na liście i kto tam za mnie zagłosował
Jaga
10 miesięcy temu
3zasadne ale to nie zmieni nic.bo sn podlega władzy kaczora. A ten nie pozwoli na powtórkę.zfalszowali całe wybory.
Negret
10 miesięcy temu
Niedługo suweren będzie mógł zrobić tanie i duże zakupy w nowych dyskontach paletowych rosyjskiej sieci Mere. Repolonizacja gospodarki. Wyjcie z zachwytu.
Mpolka
10 miesięcy temu
Dotąd będą powtarzane wybory dopuki nie wygra kandydat PO oni są zmobilizowani do ciągnięcia totalnej opozycji nie ważne jakim kosztem dla Polski.Pokazali to przy zmianie kandydata ,
Daniela
10 miesięcy temu
sfalszowali wybory wiec trzeba powtorzyc. krotko.
Demos Kratos
10 miesięcy temu
2014 - W Polsce wybory są coraz mniej transparentne i uczciwe – mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europoseł Andrzej Duda przekonywał, że „olbrzymia skala nieprawidłowości odbyła się na tylko jednym poziomie - wyborów wojewódzkich. Tam jest największa władza. Tam też jest najwięcej pieniędzy z funduszy unijnych. Dlatego tak ważne jest dzisiejsze wysłuchanie tutaj w Parlamencie Europejskim”.- mówił Andrzej Duda. O rzekomym fałszerstwie wyborczym wypowiadali się także: dziennikarz TV Republika Michał Kania, Maciej Świrski (obecnie wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej) oraz Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Ten ostatni narzekał, że „wolność słowa w Polsce jest ograniczona”, a „telewizja publiczna jest telewizją rządową i coraz bardziej stronniczą”.
Demos Kratos
10 miesięcy temu
W grudniu 2014 r. z inicjatywy PiS Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE (EKR) złożyła wniosek o przeprowadzenie debaty ws. „wyborów samorządowych i zagrożenia dla demokracji w Polsce”. Został on odrzucony w wyniku starań europosłów PO, ale działaczom PiS udało się zorganizować w Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne na temat wyborów. Brał w nim udział wiceprzewodniczący europarlamentu. Dyskusję prowadził europoseł Zdzisław Krasnodębski. Ówczesny poseł PiS Krzysztof Szczerski przedstawił raport dotyczący oceny wyborów w Polsce na tle standardów europejskich, z którego wynikało, że jest u nas gorzej niż „na Ukrainie i w krajach Kaukazu Południowego”.
nicky
10 miesięcy temu
predzej wypadnie nam II fala koronki niz III tura wyborów. Jak widac wszystko jet pod kontrolą :)
gość
10 miesięcy temu
Jakoś nie śpieszą się z rozpatrywaniem tych ZASADNYCH i mających wpływ na WAŻNOŚĆ wyborów. Następny PRZYPADEK?
uyigfcd
10 miesięcy temu
tyle razy będzie powtarzana II tura wyborów aż wygra jedynie słuszna siła, ot taka ich demokracja ... mać.
bDXUcfIH
Gosciu
10 miesięcy temu
I co..zbiora pol miliona glosow?nie robcie cyrku..dosc panstwo ponioslo strat ..
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić