o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Protesty wyborcze. Sąd Najwyższy podjął pierwsze decyzje. Będzie III tura wyborów?

166
Podziel się

W ciągu 3 dni, po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich 2020, do Sądu Najwyższego wpłynęło aż 5,8 tys. protestów wyborczych. Już 3 z nich zostały uznane za zasadne. Czy będą mieć wpływ na wynik wyborów? Czy w Polsce konieczna będzie III tura?

Protesty wyborcze. Sąd Najwyższy podjął pierwsze decyzje. Będzie III tura wyborów?
Protesty wyborcze - już 3 zasadne (Getty Images)
bDpdDUmZ

Protesty wyborcze po II turze wyborów prezydenckich w Polsce

II tura wyborów bardzo podzieliła Polaków. Wyniki ważyły się do ostatniej chwili. Ostatecznie na kolejną kadencję został wybrany Andrzej Duda. Prezydent, którego popiera PiS, uzyskał 51,03 proc. głosów. Z kolei kandydat opozycji, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.

Tuż po wyborach pojawiły się jednak wątpliwości, czy rzeczywiście wyniki są wiarygodne. Osoby głosujące za granicą zgłaszały problemy z oddaniem głosu.

bDpdDUnb

Były 3 dni na złożenie protestu wyborczego

W związku z tym, gdy 13 lipca PKW opublikowała w Dzienniku Ustaw obwieszczenie o wynikach ponownego głosowania i wyniku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wiele osób postanowiło złożyć protest wyborczy. Było na to 3 dni - do 16 lipca. "Ogłoszenie wyniku wyborów otworzyło termin na wnoszenie protestów wyborczych do Sądu Najwyższego" - podał SN.

Protesty przeciwko ważności wyboru Prezydenta RP w 2020 r. można było składać do 16 lipca 2020 r. Co ważne, mogły dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego (I tura – 28 czerwca br.), jak i w czasie ponownego głosowania (II tura – 12 lipca br.).

Jak podał Sąd Najwyższy, protest wyborczy można było wnieść z dwóch powodów.

  • Dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, określonego w rozdziale XXXI kodeksu karnego, którego popełnienie ma wpływ na przebieg głosowania, na ustalenie wyników głosowania lub na wyniki wyborów.
  • Naruszenia przepisów kodeksu dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, które ma wpływ na wynik wyborów.
bDpdDUnh

Protesty wyborcze. Sąd Najwyższy uznał już 3 za zasadne

Aż 5,8 tys. protestów wyborczych trafiło łącznie do Sądu Najwyższego. Pierwsze z nich SN rozpoznał już w czwartek 23 lipca. 3 z nich sędziowie uznali za zasadne, jednak nie będą one miały wpływu na wynik wyborów prezydenckich.

Wspomniane 3 protesty wyborcze dotyczyły podobnych sytuacji. Jak powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN, "dotyczyły pojedynczych wyborców, którzy w I turze wyborów głosowali za granicą - w Londynie, Manchesterze i Sztokholmie - a w II turze chcieli głosować w kraju. Zgłosili w związku z tym u konsulów prośby o wykreślenie ze spisów wyborców i przesłanie zaświadczeń uprawniających do głosowania w II turze w miejscu pobytu, ale do dnia wyborów takie zaświadczenia do nich nie dotarły, co uniemożliwiło im udział w wyborach".

bDpdDUnC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(166)
wik70
4 miesiące temu
po co bezsensowne tytuły?III tura. Nawet gdyby wyszły na jaw przekręty które dawałyby powód do unieważnienia wyborów to prezes i pis do tego nie dopuści. Jasne!. Trzeba było pójść na wybory zagłosować , idąc przemyśleć swój wybór a nie teraz liczyć na jakąś III turę. Ludzie weźcie odpowiedzialność za swoje decyzje i przestańcie liczyć na cuda. Macie to co wybraliście 5 lat temu, w ubiegłym roku i teraz
Polka
4 miesiące temu
Duda nie wygrał 5 głosami, więc po co jątrzyć.
minimi
4 miesiące temu
Wszyscy politycy PO zgłaszali.
bDpdDUnD
123
4 miesiące temu
Znaczy tyle,że przegrani nie mogą się z tym pogodzić,żenada dosłownie jak dziecko które musi być we wszystkim najlepsze i zawsze pierwsze
suweren
4 miesiące temu
póki co to w DOS-ach było 100% na dudę,przy nieświadomości wielu osób starszych że głosowały w ogóle.
Najnowsze komentarze (166)
wiesiek
4 miesiące temu
polacy glosuja w polsce
Bolo
4 miesiące temu
bolo według mnie jak jest PiS to tych ostatnich wydarzeniach powinno się podzielić Polskę na pół i to byłaby najlepsza sprawiedliwość,my mamy swoje i PiS-uarowcy swoje
bridgestef
4 miesiące temu
To, że wyborcy Bosaka głosowali na Trzaskowskiego, mogę zrozumieć to "mniejsze zło", ale to, że wyborcy lewicy głosowali na Dudę - tego nie mogę zrozumieć!
Bogdan
4 miesiące temu
Chodzi o to że mieszkam za granicą i tutaj głosowałem jak to możliwe że byłem tak samo w Polsce na liście i kto tam za mnie zagłosował
Jaga
4 miesiące temu
3zasadne ale to nie zmieni nic.bo sn podlega władzy kaczora. A ten nie pozwoli na powtórkę.zfalszowali całe wybory.
Negret
4 miesiące temu
Niedługo suweren będzie mógł zrobić tanie i duże zakupy w nowych dyskontach paletowych rosyjskiej sieci Mere. Repolonizacja gospodarki. Wyjcie z zachwytu.
Mpolka
4 miesiące temu
Dotąd będą powtarzane wybory dopuki nie wygra kandydat PO oni są zmobilizowani do ciągnięcia totalnej opozycji nie ważne jakim kosztem dla Polski.Pokazali to przy zmianie kandydata ,
Daniela
4 miesiące temu
sfalszowali wybory wiec trzeba powtorzyc. krotko.
bDpdDUnv
Demos Kratos
4 miesiące temu
2014 - W Polsce wybory są coraz mniej transparentne i uczciwe – mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europoseł Andrzej Duda przekonywał, że „olbrzymia skala nieprawidłowości odbyła się na tylko jednym poziomie - wyborów wojewódzkich. Tam jest największa władza. Tam też jest najwięcej pieniędzy z funduszy unijnych. Dlatego tak ważne jest dzisiejsze wysłuchanie tutaj w Parlamencie Europejskim”.- mówił Andrzej Duda. O rzekomym fałszerstwie wyborczym wypowiadali się także: dziennikarz TV Republika Michał Kania, Maciej Świrski (obecnie wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej) oraz Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Ten ostatni narzekał, że „wolność słowa w Polsce jest ograniczona”, a „telewizja publiczna jest telewizją rządową i coraz bardziej stronniczą”.
Demos Kratos
4 miesiące temu
W grudniu 2014 r. z inicjatywy PiS Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE (EKR) złożyła wniosek o przeprowadzenie debaty ws. „wyborów samorządowych i zagrożenia dla demokracji w Polsce”. Został on odrzucony w wyniku starań europosłów PO, ale działaczom PiS udało się zorganizować w Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne na temat wyborów. Brał w nim udział wiceprzewodniczący europarlamentu. Dyskusję prowadził europoseł Zdzisław Krasnodębski. Ówczesny poseł PiS Krzysztof Szczerski przedstawił raport dotyczący oceny wyborów w Polsce na tle standardów europejskich, z którego wynikało, że jest u nas gorzej niż „na Ukrainie i w krajach Kaukazu Południowego”.
nicky
4 miesiące temu
predzej wypadnie nam II fala koronki niz III tura wyborów. Jak widac wszystko jet pod kontrolą :)
gość
4 miesiące temu
Jakoś nie śpieszą się z rozpatrywaniem tych ZASADNYCH i mających wpływ na WAŻNOŚĆ wyborów. Następny PRZYPADEK?
uyigfcd
4 miesiące temu
tyle razy będzie powtarzana II tura wyborów aż wygra jedynie słuszna siła, ot taka ich demokracja ... mać.
Gosciu
4 miesiące temu
I co..zbiora pol miliona glosow?nie robcie cyrku..dosc panstwo ponioslo strat ..
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić