Jan Manicki
Jan Manicki| 

Przerażające nagranie z Armenii. "Niedopuszczalna forma eskalacji konfliktu”

0

Nie ustaje konflikt o Górski Karabach. W regionie trwa od jakiegoś czasu regularna wojna. Armenia oskarżyła Azerbejdżan, że ten celowo bombarduje osady zamieszkiwane przez cywili.

Przerażające nagranie z Armenii. "Niedopuszczalna forma eskalacji konfliktu”
Armenia oskarżyła Azerbejdżan o zbombardowanie cywilów (YouTube)

Rząd Armenii poinformował w niedzielę, że Azerbejdżan bombarduje tereny mieszkalne w Górskim Karabachu. Minister spraw zagranicznych Anna Nagdaljan stwierdziła, że w atakach użyto amunicji kasetowej.

Przerażające nagranie z Armenii. "Niedopuszczalna forma eskalacji konfliktu”

Ormianie opublikowali nagranie z Stepanakert. Miasto nie było wcześniej przedmiotem starć armeńskich i azerbejdżańskich żołnierzy. Na filmie widać, jak ulicami wstrząsa kilkadziesiąt eksplozji.

To nowa i całkowicie niedopuszczalna forma eskalacji konfliktu – powiedział śledczy z Amnesty International Brian Castner.

Azerbejdżan miał także przeprowadzić ostrzał kasetowy na miasto Gandża. Osada również zamieszkana jest wyłącznie przez ludność cywilną. Nie stacjonują w niej armeńscy żołnierze.

Wojna o Górski Karabach

Górski Karabach to enklawa należąca formalnie do Azerbejdżanu. Jest zamieszkiwana i kontrolowana przez Ormian, którzy w 1992 roku ogłosili niepodległość Republiki Górskiego Karabachu. W latach 1992-1994 wojna o ten teren kosztowała życie 30 tys. osób.

Do nowych walk w konflikcie o Górski Karabach doszło w niedzielę 27 września. Azerbejdżan i Armenia wzajemnie oskarżają się o jego rozpoczęcie. Obie strony uważają, że sporny teren jest przynależny właśnie im.

Azerbejdżan korzysta ze wsparcia militarnego bliskiej etnicznie Turcji. Armenia jest złączona sojuszem militarnym z Rosją. Kreml stwierdził wcześniej, że jest w stałym kontakcie z zaangażowanymi w konflikt krajami.

Zobacz także: Armenia oskarża Azerbejdżan o zbombardowanie cywilów. Nagranie z ataku na Stepanakert
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić