Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Przybył na protest przeciwko rasizmowi. Został o niego oskarżony

13

Do zdarzenia doszło w Toronto w Kanadzie. W mieście odbywała się demonstracja, a uczestnicy protestowali przeciwko rasizmowi. Na wydarzeniu pojawił się mężczyzna, którego wkrótce po przybyciu aresztowano – został posądzony o rasistowskie zachowanie.

Uczestnicy demonstracji oskarżyli mężczyznę o tzw. blackface
Uczestnicy demonstracji oskarżyli mężczyznę o tzw. blackface (Twitter.com)

Demonstracja w Toronto odbywała się w reakcji na śmierć George'a Floyda. Na Twitterze ukazało się nagranie, na którym zatrzymany kłóci się on z uczestnikami protestu, proszącymi go o odejście. Motywowali nalegania wyglądem mężczyzny – pomalował swoją twarz tak, aby upodobnić się do osoby czarnoskórej.

Jeśli chcę nałożyć to na twarz, mogę nałożyć to na twarz! – cytuje aresztowanego uczestnika demonstracji "New York Post".

Protest przeciwko rasizmowi w Toronto. Uczestnik został aresztowany za blackface?

Ostatecznie mężczyzna został zatrzymany przez policję. Funkcjonariusze policji wydali oświadczenie w rozmowie z "Global News". Jak poinformowali, aresztowanie uczestnika protestu miało miejsce z powodu naruszenia porządku i zostaną mu przedstawione zarzuty.

Zobacz także: Zobacz też: Kryzys w USA. Masowe protesty po śmierci George'a Floyda

Funkcjonariusze nie ujawnili tożsamości aresztowanego. Już po wydaniu oświadczenia dla "Global News" policjanci zdementowali informację o postawieniu mężczyźnie zarzutów i zapewnili, że trwa dochodzenie w tej sprawie.

Blackface – co to?

Blackface to teatralny makijaż, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Nosili go biały aktorzy, prezentujący w karykaturalny sposób postacie osób czarnoskórych. Takie zachowanie przyczyniło się do wzmocnienia rasistowskich postaw oraz stereotypów i dziś spotyka się z potępieniem społecznym.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić