Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Przyczyna katastrofy w Bejrucie? Władze nie wykluczają obcej ingerencji

5
Podziel się:

Eksplozja w Bejrucie mogła być spowodowana "obcą ingerencją". Prezydent Michel Aoun oficjalnie dopuszcza taką możliwość. Podkreślił jednak, że dokładną przyczynę katastrofy ustalą śledczy.

Przyczyna katastrofy w Bejrucie? Władze nie wykluczają obcej ingerencji
Przyczyna katastrofy w Bejrucie? Władze nie wykluczają obcej ingerencji (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

W Bejrucie wciąż trwają poszukiwania kolejnych ofiar ogromnego wybuchu. Prezydent Libanu Michel Aoun, poproszony o komentarz ws. możliwej przyczyny wybuchu przekazał agencji Reuters, że mogła to być "obca ingerencja". W tej sprawie musi zostać jednak przeprowadzone dochodzenie, które ma za zadanie ostateczne wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

[Dochodzenie ma ustalić - przyp. red.] po pierwsze, w jaki sposób materiały wybuchowe tam (...) się dostały i jak były przechowywane, po drugie, czy eksplozja była wynikiem zaniedbań lub wypadku, a po trzecie możliwość, że doszło tam do zewnętrznych ingerencji - podaje agencja Reuters za prezydentem Libanu Michelem Aounem.

Co oznacza wyrażenie "obca ingerencja"? Zdaniem prezydenta Libanu mogła to być "rakieta, bomba lub inne działanie". Na ten moment jest to tylko jedna z hipotez. Ta informacja rozpaliła jednak zwolenników licznych teorii spiskowych, którzy są przekonani, że był to zamach.

Zaraz po wybuchu informowano, że prawdopodobną przyczyną katastrofy były lata zaniedbań. Dzień po katastrofie szef portu w Bejrucie i naczelnik urzędu celnego oświadczyli, że do wymiaru sprawiedliwości wysłano kilka listów z prośbą o usunięcie saletry amonowej, ale nie podjęto żadnych działań.

Zobacz także: Państwo z kartonu - odc. 12

Jak podaje CNN w porcie w Bejrucie, na jednym ze stacjonujących tam od 2014 statków znajdowało się 2750 ton saletry. Statek wypełniony po brzegi azotanem amonu nie mógł ruszyć dalej w podróż do Mozambiku, gdzie miał rozładować ładunek (płynął z gruzińskiego portu), z powodu poważnej awarii. Libańscy kontrolerzy, którzy przeprowadzili inspekcję statku, nie zezwolili na kontynuowanie rejsu, stąd cumował w Bejrucie przez kolejnych 6 lat.

Jak informuje CNN, statek stał tak w Bejrucie z ładunkiem, czekając na decyzję sądu. W tym czasie potencjalnie niebezpieczna substancja powinna zostać zabezpieczona tak, aby nie doszło do wybuchu. Dochodzenie ma potwierdzić czy w tej sprawie doszło do tragicznych w skutkach zaniedbań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Mmar
2 lata temu
Trzeba przyznac ze sądy też mają szybkie....jak my
🦟🦟🦟🦟
2 lata temu
Obca ingerencja🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟
newsRoyale
2 lata temu
W porcie pod Odessą na świeżym powietrzu jest 4 razy więcej saletry amonowej niż w Bejrucie (4 zdjęcia) dsi1017 sierpnia 2020, 20:53Ciekawy O obecności 10 tys. Ton saletry amonowej na nabrzeżu dużego morskiego portu handlowego „Jużny” pod Odessą poinformował na Facebooku prawnik Denis Shkarovsky po eksplozjach w Bejrucie, w porcie, w którym eksplodowało 2 750 ton saletry amonowej. Prawnik twierdzi, że „Trump D, masowiec zbożowy, przebywa w porcie od ponad dwóch lat. W pobliżu tego masowca na wolnym powietrzu - 10 TYSIĘCY ton saletry amonowej. To 4 RAZY więcej niż w Bejrucie ”. „Mogę śmiało powiedzieć, że jeśli wybuchnie pożar w Juznoje, Bejrut będzie wyglądał jak eksplozja samochodu w porównaniu z możliwymi konsekwencjami. Zaproponowali rozwiązanie: nie czekając na konsekwencje, natychmiast załaduj saletrę na statek i wyślij ją na miejsce z Ukrainy ”- podsumowuje Szkarpowski. Nazwa statku i rozgrywki militarne, wielcy demokraci przygotowują wiele radosnych prowokacyjnych fajerwerków na całym świecie !!
Znamy to👽
2 lata temu
Obca ingerencja🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸
Amm
2 lata temu
Wiadomo że zamach. Naiwni włączają starą śpiewkę, że "państwo z kartonu", "tupolewizm" i inne podobne bzdury. Najłatwiej zrzucić winę na przypadek, błąd ludzki itp, najtrudniej przyznać, że czyjąś zła wola
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić