Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Wybuch w Bejrucie. Tak przechowywano niebezpieczne materiały chemiczne

50

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie magazynu w bejruckim porcie. To właśnie tam miały być przechowywane torby z azotanem amonu. Jego eksplozja doprowadziła do śmierci co najmniej 135 osób i ranienia około 5 tysięcy.

Wybuch w Bejrucie. Tak przechowywano niebezpieczne materiały chemiczne
W takich warunkach w porcie w Bejrucie przechowywano azotan amonu (Twitter.com)

Według ustaleń władz Bejrutu przyczyną eksplozji było zapalenie się azotanu amonu. Są za nie prawdopodobnie odpowiedzialni robotnicy, którzy przeprowadzali w magazynie z ładunkami prace spawalnicze.

Wybuch w Bejrucie. Przyczyną była eksplozja azotanu amonu?

Za wersją o nieszczęśliwym wypadku przemawia również zdjęcie, które rzekomo przedstawia właśnie magazyn w porcie w Bejrucie. Uwieczniono na nim trzech mężczyzn, oglądających worki ułożone w pomieszczeniu. Na pierwszy rzut oka są one przechowywane bez żadnych zabezpieczeń.

Według ustaleń "Mirror" ładunek z azotanem amonu trafił do Bejrutu w 2013 roku. Miał go tam przywieść rosyjski biznesmen Igor Grechushkin. Materiały wybuchowe zostały ostatecznie zarekwirowane, gdy płynęły na mołdawskim statku z ukraińską załogą.

Zobacz także: Zobacz też: Przeżyli wybuch w Bejrucie. Wstrząsające relacje świadków

Już wiele lat wcześniej pojawiały się obawy, że ładunek może być śmiertelnie niebezpieczny. Przed skutkami wybuchu azotanu amonu ostrzegał Borys Prokoszew, kapitan mołdawskiego statku. W jednym z wywiadów skarżył się m.in., że Grechushkin nie wypłacił załodze pensji.

Zostaliśmy porzuceni, żyjąc przez dziewięć miesięcy bez wynagrodzenia na beczce prochu – cytuje kapitana Prokoszewa "Mirror".

Igor Grechushkin prawdopodobnie będzie przesłuchiwany w związku z wybuchem w Bejrucie. Premier Libanu Hassan Diab zapowiedział, że wszystkie osoby winne tragedii zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Ogłoszono również czterodniową żałobę narodową.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić