Radioaktywny worek w środku lasu? Interwencja Grupy Ratownictwa Chemicznego

4

Poszukiwacze skarbów i pamiątek z przeszłości z Kaliskiej Grupy Eksploracyjnej zapamiętają ten dzień na długo. Zamiast starych monet w lesie na terenie Wielowsi w gminie Sieroszewice wykopali tajemniczy pakunek. Musiała interweniować specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego KP PSP z Ostrowa Wielkopolskiego, jej ustalenia okazały się zaskakujące dla poszukiwaczy.

Radioaktywny worek w środku lasu? Interwencja Grupy Ratownictwa Chemicznego
Znaleźli materiały radioaktywne pod Kaliszem? Skończyło się na strachu (Facebook, Getty Images)

W niedzielę 26 listopada służby ratownicze w specjalistycznych kombinezonach podjęły interwencję w środku lasu w gminie Sieroszewice w województwie wielkopolskim.

Powodem interwencji było zgłoszenie, że jeden z członków grupy eksploracyjnej trafił na tajemnicze znalezisko ze znaczkiem radioaktywności.

Gdy do lasu przyjechali specjalni ratownicy w kombinezonach, akcja nabrała rumieńców. Wskazany przez poszukiwaczy przedmiot opatrzony znaczkiem radioaktywności po oględzinach okazał się jednak całkowicie nieszkodliwy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Radioaktywny napój. Mężczyzna wypił ponad 1400 butelek
To prawdopodobnie zwykła czujka dymu, bądź czujka promieniowania RTG w worku. Nie ma żadnego zagrożenia, radiacji na zewnątrz nie stwierdzono, co oznacza, że czujka nie była rozkręcona ani zniszczona. Sama w sobie nie stanowi zagrożenia o ile ktoś nie wpadnie na pomysł wyjmowania z niej źródła radioaktywnego - pisze portal Kalisz24.info.pl

Skąd takie znalezisko w lesie? Na ten temat pod tekstem portalu KAlisz24.info.pl spekulują internauci.

"Historia zapewne była taka, że jakiś "Januszex sp. z o.o." zrobił to, co umie robić najlepiej, czyli "zoptymalizował koszty" i zamiast to zutylizować wywalił do lasu - pisze jeden z obserwujących.

"Być może to była jedna ze starych czujek dymu produkowanych przez rodzimy Polon-alfa. Do ich konstrukcji początkowo stosowano pluton-239 i pluton-238 a później wykorzystywano mniej groźny ameryk-241. Czujki zawierające pluton miały tendencję do wysypywania kruszącej się substancji promieniotwórczej, co stwarzało śmiertelne zagrożenie" - dodaje inny internauta.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić