Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Rodzice o lekcjach religii i HIT-u. "Nie komentuję już nawet tego"

36

Szykują się zapowiadane przez ministerstwo edukacji zmiany w polskich szkołach. Już w czasie kampanii wyborczej informowano, że będzie ich wiele. Od nowego roku szkolnego planuje się m.in. zmniejszenie liczby godzin religii i wycofanie HIT-u. Portal RadioZet.pl poprosił o komentarz w sprawie Annę Korfel-Jasińską, zastępczynię prezydenta Krakowa ds. Edukacji.

Rodzice o lekcjach religii i HIT-u. "Nie komentuję już nawet tego"
Szykują się zapowiadane zmiany w polskich szkołach (Pixabay)

Szykują się zapowiadane zmiany w polskich szkołach

Już podczas kampanii wyborczej przedstawicielki i przedstawiciele KO i Lewicy zapowiadali, że liczba godzin religii powinna zostać ograniczona oraz że z listy przedmiotów zniknie HIT (Historia i Teraźniejszość).

Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zaczęła owe zmiany wprowadzać w życie. Zastępczyni prezydenta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki, Anna Korfel-Jasińska udzieliła w tej kwestii komentarza portalowi RadioZet.pl.

Do Wydziału Edukacji nie dotarły żadne głosy, opinie od nauczycieli czy rodziców dotyczące zmniejszenia wymiaru tych godzin. Natomiast rzeczywiście z informacji przekazywanych przez dyrektorów, zwłaszcza szkół ponadpodstawowych, wynika, że w ostatnich latach występuje tendencja zmniejszania się zainteresowania rodziców uczniów niepełnoletnich udziałem ich dzieci w nauce religii. To samo zjawisko dotyczy uczniów pełnoletnich - powiedziała dla RadiaZet.pl Korfel-Jasińska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy duchowni w Polsce powinni mieć stałą, z góry ustaloną pensję? Sonda uliczna

- Natomiast można przypuszczać, że zmniejszenie godzin religii spowoduje potrzebę zmniejszenia wymiaru zatrudnienia nauczycieli katechetów w szkołach. Obecnie w podmiotach zarządzanych przez Gminę Kraków zatrudnionych jest 646 nauczycieli religii (423,76 etatów) oraz 174 nauczycieli HiT (49 etatów). Jakie będą zmiany, jeszcze nie wiemy. Należy podkreślić, że Miasto Kraków umożliwia nauczycielom nabycie nowych kwalifikacji i dofinansowuje (nawet do 95%) doskonalenie zawodowe nauczycieli - podsumowała zastępczyni prezydenta Krakowa ds. Edukacji.

Już od przyszłego roku szkolnego liczba godzin religii zostanie zmniejszona. Rodzice komentują

Na ten moment przez całą szkołę podstawową i ponadpodstawową uczniowie mają dwie lekcje religii tygodniowo. Część rodziców jest oburzonych, że tyle samo godzin tygodniowo mają z innych przedmiotów.

- Moja córka ma dwie lekcje religii i tyle samo chemii, z której ocena może się jej liczyć do punktów do liceum. Nie komentuję już nawet tego, że biologię mają jedną - skomentowała mama uczennicy jednej z krakowskich podstawówek.

Niektóre osoby uważają, że szkoła nie jest miejscem na prowadzenie lekcji religii. Nie podoba się także to, że jest to przedmiot, z którego wystawia się oceny. - Nie można oceniać wiary - zauważył jeden z rodziców. - U nas przynajmniej religie są na ostatnich lekcjach. Ale u dzieci znajomych tak nie jest - dodała inna osoba.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić