Rosjanie wyprowadzą się z Krakowa? PKP zapowiada, że nie przedłuży umowy najmu
Spółka PKP SA, będąca właścicielem kamienicy, w której mieści się Konsulat Generalny Rosji w Krakowie, zapowiedziała, że - po otrzymaniu oficjalnej decyzji MSZ o wycofaniu zgody na działanie tego konsulatu - podejmie kroki związanie z nieprzedłużaniem umowy najmu budynku.
Niedawno z Poznania zniknął Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej. Wygląda na to, że wkrótce Rosjanie wyprowadzą się również z Krakowa.
PKP SA, będące właścicielem kamienicy przy ul. Biskupiej 7 w Krakowie, gdzie od ponad 20 lat działa Konsulat Generalny Rosji, ogłosiło, że - po otrzymaniu oficjalnej decyzji MSZ o wycofaniu zgody na działanie tego konsulatu - podejmie kroki związanie z nieprzedłużaniem umowy najmu budynku.
Czytaj także: Rosja nie chce rozejmu. Ekspert nie ma wątpliwości
Decyzja Radosława Sikorskiego
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ogłosił zamknięcie rosyjskiego konsulatu, po tym, jak potwierdzono udział rosyjskich służb specjalnych w podpaleniu hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostra reakcja Sikorskiego. Słowa o Rosji po zamknięciu konsulatu w Krakowie
Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, wyraził zadowolenie z tej decyzji, podkreślając, że mieszkańcy miasta apelowali o nią od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Rosjanie opuszczą Kraków?
Rzecznik PKP, Michał Stilger, poinformował, że ostatnia długoterminowa umowa najmu z Rosją została zawarta w 2014 r. na 10 lat. Od tego czasu współpraca opierała się na krótkoterminowych zezwoleniach. PKP, podejmując decyzje dotyczące umowy, uwzględnia aktualną sytuację geopolityczną oraz rekomendacje MSZ.
Czytaj także: Będzie rozejm? Rosjanie nie boją się sankcji
Spółka PKP działa w pełni transparentnie i respektuje decyzje i regulacje na poziomie rządowym. Po otrzymaniu oficjalnej decyzji ze stanowiskiem MSZ będziemy mogli podjąć dalsze kroki i tym samym nie przedłużać najmu z konsulatem zarówno w formie zezwoleń na użytkowanie, jak i nowej umowy - poinformował przedstawiciel PKP.
Konsulat Rosji w Krakowie stał się miejscem licznych demonstracji przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. W 2022 r. krakowscy radni nadali nazwę Skwer Wolnej Ukrainy fragmentowi placu Biskupiego przy konsulacie.
Zamknięcie krakowskiego konsulatu to kolejny krok Polski po zamknięciu placówki w Poznaniu w ubiegłym roku. Aktualnie - poza ambasadą w Warszawie - Federacja Rosyjska w Polsce dysponuje jeszcze konsulatem w Gdańsku.
Śledztwo w sprawie podpaleń
Pożar hali targowej przy Marywilskiej w maju ub.r. niemal od początku wzbudzał w przestrzeni publicznej podejrzenia o zaangażowanie Rosji, szczególnie w kontekście szeregu innych pożarów, do których dochodziło w tamtym okresie na terenie całego kraju, a także np. na Litwie, gdzie w Wilnie podpalony został sklep IKEA.
Dzień po pożarze hali przy Marywilskiej Prokuratura Krajowa rozpoczęła śledztwo w tej sprawie, a litewska prokuratura informowała, że w sprawie podpalenia podejrzanym jest obywatel Ukrainy zwerbowany przez rosyjski wywiad wojskowy GRU.
Źródło: PAP