Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BBI
|

Rośnie zasolenie Odry. Niemcy ingerują w sprawie regulacji rzeki

204
Podziel się:

Poziom zasolenia Odry znowu wzrasta - alarmuje niemieckie ministerstwo środowiska. By uniknąć powtórki z sierpniowej katastrofy, Niemcy chcą powstrzymać regulację rzeki po polskiej stronie. Sprawę kierują do sądu.

Rośnie zasolenie Odry. Niemcy ingerują w sprawie regulacji rzeki
woda odra wopr policja jaz opatowice jaz opatowicki rzeka (Policja)

Parametry wody w Odrze wykraczają poza normę, a rzeka znów jest mocno zasolona. Dlatego Niemcy nie zgadzają się na pomysły regulacji rzeki wysuwane przez polski rząd. Inwestycje ingerujące w naturalną linię rzeki Odry oraz pomysł budowania nowych stopni wodnych chcą zaskarżyć do sądu.

O sprawie w poniedziałek poinformował berliński dziennik "Die Tageszeitung". A informacje potwierdziło Ministerstwo Środowiska w Poczdamie, powołując się na ustalenia Krajowego Urzędu Ochrony Środowiska w Brandenburgii.

Być może ktoś znowu mógł zanieczyścić tę rzekę - mówił w rozmowie z dziennikarzami TVN Grzegorz Kurowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Dodał, też że parametry wody faktycznie wykraczają ponad normę.

Kto zatruł Odrę? Wciąż nie ma odpowiedzi na to pytanie

"Duże zasolenie wody w Odrze było kluczową przyczyną zakwitu złotych alg, których toksyny zdziesiątkowały w sierpniu życie w rzece. Rządowy, wstępny raport, który został przedstawiony pod koniec września, to potwierdził. W dokumencie nie ma jednak odpowiedzi na kluczowe pytanie: kto konkretnie doprowadził rzekę do takiego stanu? Próby wskazywania przez społeczników i organizacje ekologiczne spółek skarbu państwa, które zrzucają do Odry silnie zasolone wody pokopalniane, spotkał się z gwałtowną obroną tych firm przez rząd" - pisze Gazeta Wyborcza.

A doktor Włodzimierz Golus, hydrolog z Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z TVN dodaje, że mniejsza chęć znalezienia winnych katastrofy może być powodowana groźbą wysokich kar finansowych dla Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Naukowcy o wodzie i śladach życia na Marsie. Niezwykłe odkrycie łazika NASA Perseverance

Ekolodzy alarmują, że katastrofa na Odrze wcale się nie skończyła. Wskazują też, że ilość soli w rzece może być nawet wyższa obecnie niż latem, i tylko niższe temperatury sprawiają, że nie ma już na niej trujących alg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(204)
SOŁTYS 🧑‍🌾
4 tyg. temu
Pisowski nadzór nad nad nad Państw. Spółkami Koleśostwe ręka ✋ myje 🤷
Tomasz F.
4 tyg. temu
Polski patrioto pamiętaj : Jeżeli jacyś faszyści z niemiec lub rosji krytykują w POLSCE budowę np. autostrady bo tam są żabki, przekop mierzei, budowę elektrowni np.węglowej która będzie zużywać POLSKI węgiel to należy krytykować pod byle wydumanym pretekstem lub wymuszać po bandycku zamknięcie POLSKIEJ kopalni i elektrowni. ALE FASZYSTOWSKIE KOPALNIE W. BRUNATNEGO MOGA DZIALAC B.BLISKO POLSKIEJ GRANICY, JESZCZE SIE ROZBUDOWUJA I POWIEKSZAJA.
Noo
4 tyg. temu
Oczywiście Niemcy ingerują zawsze tam gdzie ich interesom ktoś zagraża. Wykorzystując lokalne lemingi. Np. Takich idiotów, którzy przyklejają się do dzieł sztuki. Oni mogąmieć stocznie - my nie, oni mogą uprawiać żeglugę sródlądową - my nie, oni mogą wydobywać węgiel brunatny za płotem i woda nie ucieka nikomu - my nie itp.itd. A zakompleksieni ... (może Polacy)muszą ich wspomagać, bo jakby tu było tak dobrze, to jak porownywać i wychealać wszystko co niemieckie. Ni nie uchodzi!
Woda
4 tyg. temu
Zachowanie naszych polityków w sprawie Odry jest skandaliczne i pokazuje gdzie to wszystko mają
Sędzia Dre.
4 tyg. temu
Typowy wyborca PiS grzeje kaloryferem a wy chcecie żeby Ci ludzie zrozumieli że Odra umiera.
Klos
4 tyg. temu
Przecież można dać cukru do rzeki
Akun
4 tyg. temu
Rząd kryje swoich a odra umiera
Ekolożka z Po...
4 tyg. temu
Ekolodzy z Niemiec, dlaczego nie protestujecie i nie żądacie ,by Niemcy zaprzestały wydobycia swojego węgla brunatnego??? Bo kopią nie na ozdobę, tylko ktoś ten węgiel spala, a oni na tym zarabiają. NIEMCY mają PIERWSZE MIEJSCE NA ŚWIECIE W WYDOBYCIU WĘGLA BRUNATNEGO, który jest mniej kaloryczny niż kamienny i przyczyniają się tym samym do ocieplenia klimatu i produkcji pyłów ppm
bogu
4 tyg. temu
W czasie II WS Niemcy mordowali ludzi na skalę przemysłową i robili z ludzkiego tłuszczu mydło.
Ssacie
4 tyg. temu
Dolac wody i po problemie
stachu
4 tyg. temu
zieloni terroryści działają
Tyruryru
4 tyg. temu
Czy ludzie, którzy odpowiadają za skażenie Odry nie rozumieją, że skutki tych zanieczyszczeń też ich dotkną? Ich, ich dzieci... nie rozumieją tego?
DZINK
4 tyg. temu
Czy Niemcy nie regulowali swoich rzek, że tak boją się o wspólną Odrę
nemo
4 tyg. temu
Łaba ma zostać zamknięta dla żeglugi.wtedy zobaczymy!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić