Rosyjski oligarcha zatrzymany na Wyspach. Usłyszał poważne zarzuty

W Wielkiej Brytanii zatrzymano 58-letniego rosyjskiego biznesmena. Jest on podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i zmowę, która miała na celu składanie fałszywych zeznań przed brytyjskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Nieoficjalnie mówi się, że zatrzymanym jest Michaił Fridman, założyciel grupy do której należy największy prywatny bank w Rosji - Alfa-Bank.

Rosyjski oligarcha zatrzymany na Wyspach. Usłyszał poważne zarzuty
Fridman trafił na listę sankcji jeszcze pod koniec lutego (Wikimedia Commons)

Zatrzymania dokonała Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (w skrócie NCA). Mężczyzna miał zostać zatrzymany z początkiem grudnia w swojej londyńskiej posiadłości, wartej miliony dolarów. Oprócz niego zatrzymano dwóch innych mężczyzn - 35-letniego pracownika posiadłości oraz 39-latka, który również jest podejrzany o pranie brudnych pieniedzy a także zmowę w celu oszustwa. NCA w swoim komunikacie określiła 39-latka "byłym chłopakiem obecnego partnera" rosyjskiego biznesmena.

Wszyscy mężczyźni zostali przesłuchani przez NCA a następnie zwolnieni za kaucją. W akcji zatrzymania brało udział przeszło 50 pracowników NCA. W domu biznesmena znaleziono sporą ilość gotówki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Desperackie decyzje Putina. Ekspert nie ma wątpliwości
To najnowsza operacja w ramach wysiłków NCA zmierzających do ograniczenia działalności skorumpowanych międzynarodowych biznesmenów i ich wspólników – powiedział szef NCA Graham Biggar.

Mediom informację o tym, że zatrzymanym był Fridman, miało potwierdzić anonimowe źródło.

Zbieżność nieprzypadkowa

Wiek zatrzymanego biznesmena jest taki sam, jak wiek żyjącego w Londynie współzałożyciela Alfa Group i holdingu LetterOne Michaiła Fridmana. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę Fridman znalazł się na liście międzynarodowych sankcji już pod koniec lutego. Określa się go mianem "czołowego rosyjskiego finansisty i aktywisty wewnętrznego kręgu Putina". Miliarder szybko zaczął żalić się mediom, że przez sankcje nie jest w stanie wynająć sprzątaczki ani nawet skorzystać ze swojej karty bankomatowej.

Alfa Group wydała w sobotę oświadczenie, w którym stwierdziła, że Fridman nie jest aresztowany. Jednak w oświadczeniu nie odniesiono się do tego, czy Fridman był osobą zwolnioną za kaucją.

Forbes wycenił w tym roku majątek Fridmana na 13 mld dolarów.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić