Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Rzeka podnosi Mount Everest. Zaskakujące badania naukowców

6

Według nowych badań Mount Everest jest o 15-50 m wyższy. To najprawdopodobniej zasługa himalajskiej rzeki, która powoduje erozję skał i gleby u jego podstawy, pomagając w ten sposób wypchnąć go w górę. Czy to oznacza, że wkrótce wymażemy z atlasów jego wysokość 8848 m.n.p.m.?

Rzeka podnosi Mount Everest. Zaskakujące badania naukowców
Mount Everest rośnie nie tylko dzięki procesom tektonicznym (Getty Images, DEA / BERSEZIO)

Utrata masy lądowej w dorzeczu rzeki Arun w odległości 75 km (47 mil) powoduje, że najwyższy szczyt świata podnosi się nawet o 2 mm rocznie — twierdzą naukowcy z University College London (UCL). - To trochę tak, jakby zrzucić ładunek ze statku — wyjaśnia ten proces współautor badania Adam Smith, cytowany przez BBC. - Statek staje się lżejszy i unosi się nieco wyżej. Podobnie dzieje się, gdy skorupa staje się lżejsza... może unosić się nieco wyżej — dodał.

Ciśnienie spowodowane zderzeniem płyt indyjskiej i euroazjatyckiej 40-50 milionów lat temu utworzyło Himalaje, a tektonika płyt pozostaje głównym powodem ich ciągłego wzrostu. Najnowsze wyniki badań wskazują, że sieć rzeczna Arun jest kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu gór.

Jest to efekt zwany odbiciem izostatycznym. Badanie, opublikowane w Nature Geoscience, dodaje, że ta siła pchająca w górę powoduje, że Everest i inne sąsiednie szczyty, w tym czwarty i piąty najwyższy szczyt świata, Lhotse i Makalu, unoszą się w górę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poruszenie na Westerplatte. Odkryto ludzkie szczątki i artefakty

Mount Everest i sąsiednie szczyty rosną, ponieważ odbicie izostatyczne podnosi je szybciej, niż erozja je niszczy — powiedział BBC współautor badania dr Matthew Fox. - Widzimy, jak rosną o około dwa milimetry rocznie za pomocą instrumentów GPS, a teraz lepiej rozumiemy, co ten wzrost napędza — dodał.

Mount Everest coraz wyższy

Everest stoi na granicy Chin i Nepalu, a jego północna część znajduje się po stronie chińskiej. Rzeka Arun spływa z Tybetu do Nepalu, a następnie łączy się z dwiema innymi rzekami, tworząc rzekę Kosi, która jest lewym dopływem Gangesu. Zdaniem naukowców z UCL rzeka najprawdopodobniej zyskała swoją prawdziwą siłę "wynoszenia" Everestu, gdy "schwytała" inną rzekę lub zbiornik wodny w Tybecie 89 000 lat temu, co w geologicznej skali czasu jest dość niedawnym wydarzeniem.

Zmieniająca się wysokość Mount Everestu naprawdę podkreśla dynamiczną naturę powierzchni Ziemi — powiedział.

Badanie UCL wykazało, że rzeka Arun najprawdopodobniej zyskała zdolność do wyrzeźbienia niezwykłej ilości skał i innych materiałów po tym, jak przechwyciła inną rzekę lub system wodny w Tybecie. Wielu geologów, zarówno tych zaangażowanych, jak i tych, którzy nie są zaangażowani w badania, stwierdziło, że teoria jest wiarygodna, ale wymaga przeprowadzenia jeszcze dokładniejszych badań.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jest na krawędzi wyginięcia. Prognozy naukowców zatrważają
Alarm na Śląsku. Zaginął 13‑letni chłopiec
Susza w Europie. Eksperci biją na alarm. Kryzys się pogłębia
Ponad 200 obywateli Polski chce wyjechać z Izraela. Nowe informacje z MSZ
El chupacabra zabija w nocy i znika bez śladu. Kozi wampir był też w polskiej wsi
Straciły oboje rodziców w ciągu 18 dni. Ich ojciec chciał spełnić ostatnią wolę żony
Złapali ich na stacji w Tczewie. Chcieli dotrzeć nad morze
Sezon zainaugurowany. Takie znaleziska w lesie. Leśnicy nie kryją dumy
Koszmarny wypadek na Lubelszczyźnie. 25-latek uderzył w tył szambiarki
Sukces polskich wioślarzy. Czwórka podwójna z medalem
Szybka i zdecydowana reakcja. Policjanci uratowali życie 12-latka
13-letni Bartek uratował ludzi z pożaru. "Walił pięściami w drzwi"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić