Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Setki noworodków porzuconych w szpitalu. Jaki los ich czeka?

300

Co się stanie z noworodkami, które zostaną porzucone w szpitalach lub w oknie życia? Ich los zależy od zainteresowania ze strony potencjalnych rodzin adopcyjnych. Wiele maluchów trafia też do placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Setki noworodków porzuconych w szpitalu. Jaki los ich czeka?
W Polsce co roku porzuca się około 800 noworodków (Pixabay, Ilustracyjne)

W Polsce co roku odnotowuje się około 800 porzuceń noworodków. Najczęściej matki pozostawiają dzieci w szpitalach. Procedury w każdym z takich przypadków są takie same. Służby chcą jak najszybciej znaleźć dzieciom dom.

"Gazeta Pomorska" podaje, że statystycznie noworodki mają największą szansę na adopcję. Po wyjściu ze szpitala nie trafiają zwykle do domów dziecka, a placówek opiekuńczo-wychowawczych. To przede wszystkim rodzinne domy dziecka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lekarz apeluje do kobiet w ciąży. "Dlatego to tak szalenie ważne"

Dziennikarze "Gazety Pomorskiej" podają za przykład Inowrocław. W tamtejszym szpitalu porzucono w 2024 roku jednego noworodka. Trafił on do rodziny adopcyjnej.

W szpitalu w Inowrocławiu pozostawiono jednego noworodka, który po przeprowadzeniu stosownej procedury został przekazany do adopcji. W 2023 roku, podobnych sytuacji było łącznie 8. Pozostawione noworodki zostały przekazane do adopcji, zgodnie z obowiązującymi procedurami - przekazał "Gazecie Pomorskiej" Bartosz Myśliwiec, Naczelny Lekarz Szpitala Wielospecjalistycznego im. dra Ludwika Błażka w Inowrocławiu.

Okno życia alternatywą dla szpitala

Niektóre matki pozostawiają swoje dzieci w oknach życia. To ogrzewane i wentylowane miejsca w pobliżu placówek opiekuńczych, gdzie można zostawić noworodka, nie narażając go na ryzyko utraty życia.

Co dzieje się z dzieckiem, które trafi do okna życia? Natychmiast opiekuje się nim wykwalifikowany personel (np. siostry zakonne) i rozpoczynają się kontrole medyczno-administracyjne. Dziecko przebadają lekarze, a o jego losie zdecyduje sąd rodzinny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić