Spotkanie Putina i Zełenskim. Jest jeden warunek
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w Stambule planuje spotkanie wyłącznie z Władimirem Putinem. Taką informację przekazał doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, cytowany przez niezależny rosyjski portal Meduza.
Spotkanie przywódców Ukrainy i Rosji, planowane na 15 maja w Stambule, budzi nadzieje na przełom w trwającej wojnie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził gotowość do osobistego spotkania z Władimirem Putinem w Turcji, po tym jak Donald Trump zasugerował, że bezpośrednie rozmowy mogą być kluczem do pokoju. Jednak nie ma pewności, czy Putin rzeczywiście pojawi się w Stambule
Zełenski podczas wizyty w Stambule nie zamierza spotykać się z nikim z rosyjskiej strony poza Władimirem Putinem. Taką informację przekazał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, w programie The Breakfast Show.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Panika na światowych giełdach. Trump widzi w tym lekarstwo dla USA
Rozumiemy strukturę władzy w Rosji i wiadomo, że nawet osoby z formalnym statusem ministrów, jak na przykład Miszustin, raczej nie są upoważnione do podejmowania decyzji. Decyzję o kontynuacji wojny lub jej zakończeniu może podjąć tylko Putin, to jest pewne - powiedział Podolak, cytowany przez niezależny portal Meduza.io.
Spotkanie Putina i Zełenskim. Co zrobi prezydent Rosji?
Podolak podkreślił, że jeśli w Stambule nie będzie obecności Rosji na najwyższym szczeblu, będzie to oznaczać, że Moskwa nie jest gotowa do zakończenia działań wojennych i prowadzenia bezpośrednich negocjacji.
Jeśli jednak Putin przyjedzie do Stambułu, jak zaznaczył Podolak, w ukraińskich dokumentach zakazujących negocjacji z rosyjskim prezydentem "zostaną wprowadzone korekty prawne".
Podolak dodał, że jeśli Putin nie pojawi się w Stambule, możliwe jest techniczne spotkanie na niższym szczeblu, ale jego sens "nie jest do końca jasny", ponieważ "żadne istotne kwestie nie będą tam rozstrzygane".
Jak przypomina Meduza.io, w październiku 2022 r. Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zatwierdzający decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy o niemożności prowadzenia negocjacji z Władimirem Putinem.
Rosyjska strona wielokrotnie określała ten zakaz jako istotną przeszkodę dla rozmów. Sam Putin mówił, że Rosja jest gotowa do kontaktów z Ukrainą, ale "obecny szef reżimu w Kijowie, kiedy jeszcze był wystarczająco legalny, wydał dekret zakazujący prowadzenia negocjacji".
8 maja Donald Trump po rozmowie z Zelenskim wezwał Rosję i Ukrainę do 30-dniowego bezwarunkowego zawieszenia broni. Wieczorem 11 maja Władimir Putin podczas konferencji prasowej zaproponował Ukrainie wznowienie bezpośrednich negocjacji, "przerwanych w 2022 roku", w Stambule 15 maja. Zelenski odpowiedział, że Ukraina oczekuje "pełnego i długotrwałego" zawieszenia broni, począwszy od 12 maja, a sam jest gotów spotkać się z Putinem w Stambule osobiście.
Warto przypomnieć, że pełnoskalowa rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. W tym samym roku, jesienią, Rosja ogłosiła aneksję czterech ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego. Wcześniej, w 2014 roku, Federacja Rosyjska dokonała aneksji Krymu.