aktualizacja 

Stanowczy apel Tatrzańskiego Parku Narodowego. Chodzi o kąpiele w Tatrach

13

Tatrzański Park Narodowy wystosował specjalny apel dla turystów. W dokumencie poruszono temat kąpieli w górskich potokach i stawach. Stanowisko zarządzających w tej sprawie okazało się bardzo stanowcze.

Stanowczy apel Tatrzańskiego Parku Narodowego. Chodzi o kąpiele w Tatrach
Turyści mogą zapomnieć o ewentualnych kąpielach w Tatrach (Wikimedia Commons)

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze. Polscy turyści jak co roku z ogromną chęcią odwiedzają zarówno polskie wybrzeże, jak i góry. Od lat wiadomo, że na szlakach obowiązują określone zasady, których łamanie może wiązać się z wysokim mandatem karnym. Warto śledzić na bieżąco komunikaty oraz apele, które regularnie publikowane są przez organ zarządzający danym regionem.

Tatrzański Park Narodowy wystosował właśnie apel do turystów odwiedzających Tatry. Wysokie temperatury zachęcają do kąpieli w górskich potokach i stawach. Niewątpliwie krystalicznie czysta woda mająca zaledwie kilka stopni Celsjusza to wymarzony sposób na orzeźwienie. Pomimo panujących upałów stanowisko TPN w tej sprawie jest jednak bardzo stanowcze.

Podczas wędrówek po Tatrach nietrudno znaleźć górskie potoki oraz stawy. Morskie Oko, czy Dolina Pięciu Stawów to jedne z najpopularniejszych celów pieszych wędrówek turystów. Po kilku godzinach marszu w upalnych temperaturach wielu marzy o zanurzeniu się w chłodnej wodzie. Tatrzański Park Narodowy podkreśla jednak, że od lat nie ma na to zgody. W najnowszym apelu przypomniano odwiedzającym, aby nie zażywali na terenie parku kąpieli.

Kąpiel w górskich potokach i stawach. Konsekwencje za złamanie zakazu

Na turystów, którzy złamią zakaz kąpieli, czekają surowe konsekwencje. Warto pamiętać, że nie pomogą żadne usprawiedliwienia, gdyż w wielu miejscach ustawione są tablice ostrzegawcze. Osoby, które zdecydują się i zostaną przyłapane, mogą otrzymać mandat karny w wysokości nawet tysiąca złotych. Wchodząc do wody, turyści muszą pamiętać, że zanieczyszczają ją. Ponadto jej znacznie niższa temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić