Strzały w Tatrach. Nie żyją niedźwiedzie

736

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Tatrach padły strzały. Słowaccy przyrodnicy oddali je w kierunku dwóch niedźwiedzi, które zbliżały się do popularnego hotelu górskiego w Dolinie Wielickiej.

Strzały w Tatrach. Nie żyją niedźwiedzie
Zastrzelone niedźwiedzie (Facebook, Fot: Štátne lesy TANAPu) (Facebook, Štátne lesy TANAPu)

Jak poinformował w mediach społecznościowych słowacki Tatrzański Park Narodowy, "w okolice 'Śląskiego Domu' podchodziła grupa niedźwiedzi. Na terenie parkingu przy hotelu górskim zabito niedźwiedzicę z młodym, a kolejne dwa niedźwiedzie uciekły do lasu".

W słowackiej części Tatr często dochodzi do spotkań niedźwiedzi z człowiekiem. Tylko w 2019 roku w mieście Wysokie Tatry odnotowano przeszło 700 takich incydentów.

Władze tego miasta domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych.

Niedźwiedź brunatny znajduje się pod ochroną

Warto przypomnieć, że niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo.

Zgodnie ze słowacka ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz - podkreśla PAP.

Niedźwiedzie pojawiają się też po północnej stronie Tatr. Tam odpowiednią czujność muszą wykazywać polscy przyrodnicy, którzy odstraszają te zwierzęta przy pomocy gumowych pocisków.

Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić