Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Strzały w Tatrach. Nie żyją niedźwiedzie

419
Podziel się:

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Tatrach padły strzały. Słowaccy przyrodnicy oddali je w kierunku dwóch niedźwiedzi, które zbliżały się do popularnego hotelu górskiego w Dolinie Wielickiej.

Strzały w Tatrach. Nie żyją niedźwiedzie
Zastrzelone niedźwiedzie (Facebook, Fot: Štátne lesy TANAPu) (Facebook, Štátne lesy TANAPu)

Jak poinformował w mediach społecznościowych słowacki Tatrzański Park Narodowy, "w okolice 'Śląskiego Domu' podchodziła grupa niedźwiedzi. Na terenie parkingu przy hotelu górskim zabito niedźwiedzicę z młodym, a kolejne dwa niedźwiedzie uciekły do lasu".

W słowackiej części Tatr często dochodzi do spotkań niedźwiedzi z człowiekiem. Tylko w 2019 roku w mieście Wysokie Tatry odnotowano przeszło 700 takich incydentów.

Władze tego miasta domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych.

Niedźwiedź brunatny znajduje się pod ochroną

Warto przypomnieć, że niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo.

Zgodnie ze słowacka ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz - podkreśla PAP.

Niedźwiedzie pojawiają się też po północnej stronie Tatr. Tam odpowiednią czujność muszą wykazywać polscy przyrodnicy, którzy odstraszają te zwierzęta przy pomocy gumowych pocisków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(419)
gość 44
rok temu
A wystarczyło uśpić i wywieźć w inne miejsce. Odstrzelić matkę z młodym niedźwiedziem !?!? Głupota i barbarzyństwo. To, że podchodzą do domostw to wina ludzi, turystów, pozostawiających często odpadki spożywcze nie zabezpieczone a miś jest cwany i ułatwia sobie życie idąc jak do stołówki. Poza tym to my weszliśmy na ich teren budując z chęci zysku pensjonaty, schroniska, hotele w miejscach które kiedyś były wyłącznie ich - zwierząt.
pinio
rok temu
Słowacy mają 600 niedźwiedzi, Rumuni 6000, a Polacy około 80-90. Słoacy się nie patyczkują i odstrzeliwują agresywne czy namolne misie, które mogą stworzyć potem problem. Taka ich polityka ochrony misiów (Ursus).
Alex
rok temu
Podczas pobytu w Kanadzie, na północy, zobaczyłem, jak słuzby lesnie daja sobie radę z takimi niedzwiedziami, ktore podchodza zbyt blisko do miejsc gdzie przebywaja ludzie np. na biwakach, i nie trzeba zabijać. A mają tych zwierzaków więcej niz jest ich w całej Europie. Trzeba tylko chcieć, miec środki i empatię.
Hoaoavh⁵
2 lata temu
Trzeba było zbiajać ? Można było uśpić.
Marco
2 lata temu
To tylko możliwe w postkomunistycznych administracjach. Spotykamy się z tym nie tylko w tym spekcie.
Ggggg
2 lata temu
Dopóki religie będą wyznacznikiem tego kim jesteśmy wiele się nie zmieni, nie jesteśmy Panami tej ziemi ,nie jesteś ponad innymi gatunkami,nie byliśmy i nigdy nie będziemy!Amen.
DZIK
2 lata temu
dziki też podchodzą blisko i szkody robią. jest kto chętny postrzelać wokół Łodzi.?
Marek
2 lata temu
Teraz się strzela do każdego a co nie można było uśpić i przetransportować w głąb gór. A tak to jest jak człowiek pcha się tam gdzie są niedzwiedzie to ich teren jeszcze trochę to na Kasprowym Wierchu postawią hotel.
Nick
2 lata temu
A nie można było strzelić do nich środkiem usypiajacym i później wywieźć z dala od hotelu? Poza tym to nie niedźwiedź pojawił się na terenie człowieka tylko człowiek pojawił się na terenie niedźwiedzia. Po co budowali hotel w muejscu zamieszkiwanym min przez niedźwiedzie?
gdaadg
2 lata temu
Tak wygląda ochrona przyrody po słowacku - gatunków chronionych na obszarach chronionych. W parku narodowym stawiają bary i hotele a potem strzelają do zwierząt, które za blisko podchodzą.
Aaa
2 lata temu
I jeszcze se wezmne taki Barbaz...... A ih futra, co za kraj.
Aaa
2 lata temu
Jak widać i słychać to świat idzie do tyłu ne do przodu prawdziwa cemnota ludzka?
Leśnik
2 lata temu
I co teraz? Poniosą konsekwencje? Niedźwiedź brunatny jest chroniony...Czy może będzie brane pod uwagę że stanęli w obronie tych ludzi w hotelu?? Albo sprawę zamiotą pod dywan?!
Aaaa
2 lata temu
Zgadzam się wystarczało je uśpić i wypuścić je w innym parku ,lub dać je do innego kraju,wystarczało im założyć czipy i wiedziano by czy się zbliżają do "hotelu"
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić