Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
MMC
|

"Szarżowała na ludzi". Sarna z wścieklizną w Warszawie. Szok!

67
Podziel się:

Mazowsze objęła wścieklizna. Dzikie zwierzęta zbliżają się do miast, a zwierzęta domowe również się zakażają. Teraz w Warszawie zaobserwowano niepokojące zjawisko.

"Szarżowała na ludzi". Sarna z wścieklizną w Warszawie. Szok!
Na warszawskim Wilanowie pojawiła się sarna. Okazało się, że jej dziwne zachowanie było spowodowane wścieklizną. Zdjęcie obrazowe. (Pixabay)

Wścieklizna wokół Warszawy pojawiła się już latem. Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka - te dzielnice stolicy uznano za zagrożone.

Teraz na Wilanowie pojawiła się sarna, której zachowanie znacznie odbiegało od standardowego. Okazało się, że ma wściekliznę. Zwierzę uśpiono.

Normalnie szarżowała na ludzi. Ta choroba kompletnie zmienia zachowanie zwierząt. Sarna, która w normalnych warunkach ucieka, unika kontaktu, zachowywała się nienaturalnie, po prostu była agresywna - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich w Warszawie.

Oprócz dzikich zwierząt chorują też zwierzęta domowe. Potwierdzono już zakażenie u siedmiu kotów i pięciu psów. W związku z tym wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie na mocy którego w zagrożonych rejonach obowiązkowe jest szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie.

Od wprowadzenia tych ustaleń opiekunowie kotów mają 30 dni na zaszczepienie pupila, w przeciwnym wypadku mogą spodziewać się grzywny w wysokości 500 zł.

Już (zakażeń przyp. red.) jest 111. Wczoraj dostaliśmy wyniki z laboratorium, że lis znaleziony przy torach na Głowackiego w Wesołej też był wściekły – mówi Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich w Warszawie.

Dlaczego szczepienie pupili jest tak ważne?

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych dla człowieka. Choć mamy szczepionkę, nie mamy leku. Gdy pojawią się pierwsze objawy tej choroby, jest to wyrok śmierci i nic już nie da się z tym zrobić. Im więcej zaszczepionych zwierząt, tym mniejsze ryzyko zakażenia dla ludzi. Jeśli jednak zostaniemy ugryzieni przez jakiekolwiek zwierzę, przyjęcie zapobiegawczych zastrzyków jest niezbędne.

Zobacz także: Zniszczył fasadę kościoła. "Sąd nie miał wątpliwości"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(67)
Paulus
1 tyg. temu
Nietypowe zachowania to są w sejmie po kilku głębszych.
Justa
1 tyg. temu
Pewnie była zaszczepiona ale tylko 2 szprycami i wściekła się że musi wziąć na przypomnienie bo dwie dawki już zapomnialy
Fanatyk
1 tyg. temu
Czy inni niezaszczepieni też skończą jak ta sarna?
jolka
1 tyg. temu
A dlaczego szok? Nie szczepić zwierząt , niech rozsiewają zarazę. Szcsepienue zabija a wg antyszvzepionkowcow trzeba przechorować naturalnie chorobę. Niewazne czy się da czy nie da. Ważne zeby nie zmieniać poglądów
polityk
1 tyg. temu
Sarna z wścieklizną atakowała ludzi!? To musiała być Kryska Pawłowicz.
OOOOO!!!
2 tyg. temu
Odstrzał jest konieczny !!!! na wielką skalę !!!!!........i broń dla obywateli . 1/100 w PL ma broń . W Niemczech 33/100 a w Szwajcarii 49/100 posiada broń w domu i mundury . W Kanadzie jest więcej broni niż w USA a jest spokój i nie ma przestępstw bo socjal " odpowiedni . W Demokracji musi być dostęp do broni bo inaczej to państwo policyjne .
bo nie wiem
2 tyg. temu
Czy jak taka sarna chora na wściekliznę pogryzie antyszczepa, to antyszczep się zaszczepi na wściekliznę, czy woli zdechnąć w męczarniach?
polak
2 tyg. temu
Trzeba było by je wszystkie zaszczepić , i odrazu dawką przypomiająca aby nie zapomniały że są wściekłe i tak co kwartał by bylowskazane im przypominac.
polak
2 tyg. temu
Trzeba było by je wszystkie zaszczepić , i odrazu dawką przypomiająca aby nie zapomniały że są wściekłe i tak co kwartał by bylowskazane im przypominac.
zoologu
2 tyg. temu
brawo ta sarna! waleczna! jak nie ona to kto? jak nie dziś to kiedy?
dziadzio51
2 tyg. temu
Ludzie, czy Wy (oczywiście nie wszyscy, ale nie wyszczególnię) macie pojęcie jak zwierzę cierpi zanim skona? Leżałem w szpitalu jako dzieciak - wyrostek robaczkowy. W nocy obudził nas przeraźliwy wrzask, a potem coś przeleciało za oknem. Po chwili zrobił się rwetes, milicja itd. Udało się nam podsłuchać pielęgniarki... W NOCY PACJENT CHORY NA WŚCIEKLIZNĘ WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO. NIE WYTRZYMAŁ Z BÓLU. A ugryzła go podobno wiewiórka...
Ola
2 tyg. temu
Czy działacze koalicji obywatelskiej też mają wściekliznę? Dlaczego są agresywni w stosunku do rządzących wybranych w legalnych wyborach?
Greg
2 tyg. temu
Wszystkiemu winny kot z Żoliborza. Sam zaraził się wścieklizną od właściciela, a właściciel przeniósł ze swojego kota ptasią grypę i zaraził cały drób.
alert RBB
2 tyg. temu
panuje wścieklizna, a więc wszyscy szczepmy się na koronawirusa
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić