Szczepionka AstraZeneca. Premier Mateusz Morawiecki apeluje

77

Premier Mateusz Morawiecki po decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie preparatu firmy AstraZeneca wzywa do Polaków do zapisywania się na szczepienia. Wcześniej niektóre kraje europejskie wznowili stosowanie tego preparatu.

Szczepionka AstraZeneca. Premier Mateusz Morawiecki apeluje
Kolejne kraje europejskie wznawiają szczepienia AstrąZenecą (EPA, PAP, LUONG THAI LINH)

W zamieszczonym wpisie w mediach społecznościowych premier odwołał się do czwartkowej decyzji Europejskiej Agencji Leków. Podkreślił też, że w związku z tym, iż kolejne kraje wznawiają szczepienia AstraZenecą należy wykorzystać szansę na zaszczepienie się.

Europejska Agencja Leków wydała jednoznaczną opinię - szczepionka firmy Astra Zeneca jest bezpieczna. Kraje, które wstrzymały nią szczepienia wznawiają je. Zachęcam wszystkich, którzy się kwalifikują by wykorzystali szansę i się zaszczepili - apeluje premier.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Włochy, Francja, Niemcy i Hiszpania planują wznowić szczepienia AstraZeneca po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że szczepionka AstraZeneca COVID jest "bezpieczna i skuteczna". Po ogłoszeniu przez EMA Włochy oświadczyły, że w piątek ponownie rozpoczną wdrażanie szczepień AstraZeneca.

Hiszpania i Niemcy ogłosiły również, że wznowią szczepienia AstraZeneca. Z kolei francuski rząd potwierdził, że również planują wznowienie stosowania preparatu AstraZeneci, a premier Jean Castex dostanie szczepionkę w piątek po południu, aby pokazać, że rząd ma zaufanie do szczepionki. Wznowienie w piątek szczepień AstraZeneką zapowiedziały również Litwa i Łotwa, a także Cypr i Bułgaria.

Jednak Norwegia, Szwecja i Dania oświadczyły, że będą kontynuować zawieszanie szczepień podczas przeglądu werdyktu EMA. W Szwedzkiej agencji zdrowia publicznego powiedziała, że ich krajowy organ regulacyjny po decyzji EMA musi dodatkowo zbadać przypadki zakrzepów krwi u swoich obywateli.

Europejska Komisja Leków stwierdziła w czwartek, że nie ma wzrostu ogólnego ryzyka zakrzepów krwi w przypadku szczepionki. Dr Sabine Straus, przewodnicząca komisji ds. Oceny bezpieczeństwa EMA, dodała, że nie ma dowodów na problem z poszczególnymi partiami tego preparatu. Światowa Organizacja Zdrowia również stwierdziła, że nie ma dowodów na to, że przypadki zakrzepów krwi były spowodowane szczepionką.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić