Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Szczepionka AstraZeneca. Premier Mateusz Morawiecki apeluje

50
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki po decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie preparatu firmy AstraZeneca wzywa do Polaków do zapisywania się na szczepienia. Wcześniej niektóre kraje europejskie wznowili stosowanie tego preparatu.

Szczepionka AstraZeneca. Premier Mateusz Morawiecki apeluje
Kolejne kraje europejskie wznawiają szczepienia AstrąZenecą (EPA, PAP, LUONG THAI LINH)

W zamieszczonym wpisie w mediach społecznościowych premier odwołał się do czwartkowej decyzji Europejskiej Agencji Leków. Podkreślił też, że w związku z tym, iż kolejne kraje wznawiają szczepienia AstraZenecą należy wykorzystać szansę na zaszczepienie się.

Europejska Agencja Leków wydała jednoznaczną opinię - szczepionka firmy Astra Zeneca jest bezpieczna. Kraje, które wstrzymały nią szczepienia wznawiają je. Zachęcam wszystkich, którzy się kwalifikują by wykorzystali szansę i się zaszczepili - apeluje premier.

Włochy, Francja, Niemcy i Hiszpania planują wznowić szczepienia AstraZeneca po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że szczepionka AstraZeneca COVID jest "bezpieczna i skuteczna". Po ogłoszeniu przez EMA Włochy oświadczyły, że w piątek ponownie rozpoczną wdrażanie szczepień AstraZeneca.

Hiszpania i Niemcy ogłosiły również, że wznowią szczepienia AstraZeneca. Z kolei francuski rząd potwierdził, że również planują wznowienie stosowania preparatu AstraZeneci, a premier Jean Castex dostanie szczepionkę w piątek po południu, aby pokazać, że rząd ma zaufanie do szczepionki. Wznowienie w piątek szczepień AstraZeneką zapowiedziały również Litwa i Łotwa, a także Cypr i Bułgaria.

Jednak Norwegia, Szwecja i Dania oświadczyły, że będą kontynuować zawieszanie szczepień podczas przeglądu werdyktu EMA. W Szwedzkiej agencji zdrowia publicznego powiedziała, że ich krajowy organ regulacyjny po decyzji EMA musi dodatkowo zbadać przypadki zakrzepów krwi u swoich obywateli.

Europejska Komisja Leków stwierdziła w czwartek, że nie ma wzrostu ogólnego ryzyka zakrzepów krwi w przypadku szczepionki. Dr Sabine Straus, przewodnicząca komisji ds. Oceny bezpieczeństwa EMA, dodała, że nie ma dowodów na problem z poszczególnymi partiami tego preparatu. Światowa Organizacja Zdrowia również stwierdziła, że nie ma dowodów na to, że przypadki zakrzepów krwi były spowodowane szczepionką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
222
5 miesięcy temu
Twoje ciało twoja decyzja bez nakazu i zmuszania
Człowak
10 miesięcy temu
Czy będziesz musiał/a zaszczepić się na Sars-CoV19? Rząd ogłosił zamówienie 20 milionów szczepionek przeciw wirusowi SCov-2. Jak stwierdził premier Morawiecki “[…] chcemy, żeby [szczepionka] była dostępna w jak największym wymiarze, tak, by wszyscy mogli w jak najkrótszym czasie się zaszczepić”. W pierwszej kolejności zapowiadany jest przymus szczepień dla pracowników wybranych służb. Przymuszenie przyjęcia szczepionki może się dokonywać także środkami pośrednimi, np. poprzez odmawianie osobom niezaszczepionym możliwości korzystania z usług publicznych (dostęp do urzędów, placówek służby zdrowia, przedszkoli, szkół itd.) lub nawet prywatnych (np. odmowa sprzedaży lub świadczenia usług osobom, które nie okażą zaświadczenia o przyjęciu szczepionki). Okazuje się, że kupowana szczepionka nie przeszła badań klinicznych III i IV fazy. Dlatego też nie mamy pewności, że jest ona bezpieczna. Masowe podawanie takiej szczepionki może nosić znamiona eksperymentu medycznego. Tymczasem prawo zakazuje stosowania na kimkolwiek takich eksperymentów – także medycznych – bez jego uprzedniej, wyraźnej i jednoznacznej zgody. Na szczęście nie jesteśmy bezradni. System prawa daje skuteczne możliwości obrony zarówno przed bezpośrednim, jak i pośrednim przymusem szczepień, dlatego warto poznać przepisy i zasady prawa, które są po naszej stronie w nierównej walce z władzami publicznymi.
Dduff
10 miesięcy temu
Wszystkie komentarze ponizej promujace szczepienia chyba pisala ta sama osoba. Kazdy ma prawo decydowac o tym czy chce w swoj organizm wszczepiac preparat, ktory nie zostal odpowiednio przepadany.
rewe
10 miesięcy temu
Jeśli szczepionka jest sprawdzona i bezpieczna to należy się szczepić. Proste. Premier ma rację apelując do ludzi o rozsądek bo uleganie medialnej akcji antyszczepionkowców to głupota, my musimy wrócić do normalności a umożliwi nam to tylko szczepionka.
lech
10 miesięcy temu
Bardzo potrzebny apel premiera. Ludzie nie mogą ulegać panice bo ktoś coś napisał w internetach. Liczą się fakty a te mówią, że szczepionka jest pewna i bezpieczna.
Kopik
10 miesięcy temu
Szczepionki są dla ludzi myślących. Jak ktoś się boi nauki to będzie wierzyć w teorie spiskowe i medialne prowokacje. Bez szczepionki pandemia będzie trwać w nieskończoność. Trudno mi zrozumieć, że w XXI wieku są ludzie, którzy boją się nauki.
Angel
10 miesięcy temu
Cały świat potwierdził bezpieczeństwo szczepionki Astra Zeneca. Apel Morawieckiego jest bardzo ważny! Szczepimy się.
Faraon
10 miesięcy temu
Przyłączam się do apelu premiera. Szczepimy się! Astra zeneca jest bezpieczna.
tuszyn
10 miesięcy temu
Bardzo dobrze premier mówi. Nie ma co zwlekać, trzeba się szybko szczepić, zahamować wzrost zachorowań i wracać do normalnego życia.
marijka
10 miesięcy temu
100% zgody z premierem. Histerię wokół Astry wywołali sztucznie antyszczepionkowcy. Szczepionki są bezpieczne a od tempa szczepień zależy to jak szybka pandemia się skończy więc trzeba robić wszystko by nie zwalniać tempa szczepień.
Vidal
10 miesięcy temu
Jeśli chcemy końca pandemii to musimy się szczepić. Kropka. Szczepionki są bezpieczne. Kropka. Premier ma rację. Kropka.
miki
10 miesięcy temu
Zgadzam się z premierem. Europejska Komisja Leków zatwierdziła tą szczepionkę, jest bezpieczna i nie warto ulegac jakiejś medialnej panice tylko się szczepić.
Wowa
10 miesięcy temu
Nie podoba się to się nie szczepić każdego wola i nie siać fermentu to nie wasz interes
Jii
10 miesięcy temu
Ludobójca
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić