Szympansy leczą siebie i inne osobniki. Niezwykła obserwacja
Obserwacje szympansów w Ugandzie pozwoliły zaobserwować u nich niezwykłe zachowania. Nie tylko opatrują swoje rany, ale także zajmują się innymi chorymi osobnikami. To może rzucać nowe światło na podobne zachowania u przodków człowieka.
Najważniejsze informacje
- Szympansy w Ugandzie stosują proste metody leczenia ran.
- Zwierzęta pomagają nie tylko sobie, ale i innym członkom grupy.
- Badania mogą rzucić nowe światło na ewolucję ludzkiej medycyny.
Naukowcy z University of Oxford odkryli, że szympansy w lesie Budongo w Ugandzie stosują proste metody leczenia ran. Co więcej, pomagają w tym także innym osobnikom, co może sugerować, że takie zachowania mają głębsze korzenie ewolucyjne.
Badacze zaobserwowali, że szympansy stosują różne techniki leczenia, takie jak lizanie ran, żucie roślin i przykładanie ich do zranionych miejsc. Te metody mogą mieć działanie antybakteryjne i przyspieszać gojenie.
Dokumentując to, w jaki sposób szympansy rozpoznają i wykorzystują rośliny lecznicze oraz opiekują się innymi, zyskujemy wgląd w poznawcze i społeczne podstawy ludzkich zachowań związanych z opieką zdrowotną - wyjaśnia dr Elodie Freymann, pierwsza autorka artykułu opublikowanego w piśmie "Frontiers in Ecology and Evolution".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nagle rzuciły się sobie do gardeł. Turysta nagrał walkę słoni
Reakcje i konsekwencje odkrycia
Dr Elodie Freymann, autorka badań, podkreśla, że te obserwacje mogą pomóc zrozumieć ewolucyjne korzenie ludzkiej medycyny. Szympansy wykazują zdolność do rozpoznawania cierpienia u innych i podejmują działania, by je złagodzić, co jest niezwykle interesujące z perspektywy ewolucji.
Badacze udokumentowali łącznie 41 przypadków leczenia. 34 przypadkach zwierzęta opiekowały się same sobą, a siedem przypadków dotyczyło innych osobników. Eksperci informują też, że wśród siedmiu przypadków opieki prospołecznej, cztery dotyczyły leczenia ran, dwa pomocy w usunięciu sideł. W jednym była to pomoc w czynnościach higienicznych.
Te zachowania stanowią kolejny dowód, że szympansy rozpoznają potrzebę lub cierpienie u innych i podejmują celowe działania, by je złagodzić – podkreśla dr Freymann.
Naukowcy planują kontynuować badania, aby lepiej zrozumieć społeczne i ekologiczne konteksty tych zachowań. Istnieje potrzeba dalszych obserwacji, aby w pełni zrozumieć, jak powszechne są te praktyki wśród szympansów i jakie czynniki je determinują.