Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wiktoria Policha
Wiktoria Policha
|
aktualizacja

Tajemnicza krypta odkryta w cerkwi. W środku szczątki dzieci

15
Podziel się:

Remont w Cerkwi św. Mikołaja w Chełmie (woj. lubelskie) przyniósł archeologom nowe odkrycie. Pod podłogą znaleziono kryptę, która skrywała szczątki 10 osób, tylko 3 nie należały do dzieci. Naukowcy badają sprawę.

Tajemnicza krypta odkryta w cerkwi. W środku szczątki dzieci
Tajemnicza krypta odkryta w cerkwi. W środku szczątki dzieci (Facebook, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Cerkiew św. Mikołaja w Chełmie to unicki, a następnie prawosławny budynek sakralny, który powstał najprawdopodobniej ok. 1721 roku. Obecnie obiekt wzniesiony w stylu barokowym przechodzi gruntowną renowację. Podczas prac remontowych dochodzi do niespodziewanych odkryć.

Na początku czerwca w chełmskiej cerkwi znaleziono kapsułę czasu. Oczom archeologów "ukazała się zamurowana wnęka z… drzwiami" - pisał 9 czerwca Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Po otworzeniu drzwi z wnęki wyjęto elementy przedwojennego ołtarza głównego, krucyfiks oraz worek z niekompletnym szkieletem zwierzęcym.

Kolejne tajemnicze odkrycie w Cerkwi św. Mikołaja w Chełmie

Podczas dalszych prac, archeolodzy dokonali kolejnego odkrycia. W nawie świątyni wykonane były odwierty. Dzięki temu udało się ustalić lokalizację niewzmiankowanej w archiwum krypty. Okazało się, że jest to miejsce pochówku.

Ma wymiary [krypta - red.] około 280 cm (długość) x 160 cm (szerokość) oraz 130 cm (wysokość). Szczyt grzbietu sklepienia znajduje się 30-40 cm poniżej betonowej wylewki, na której ułożona była współczesna podłoga - czytamy.

W środku znajdowało się 10 pochówków. W trumnach, które złączono drewnianymi kołeczkami, a nie gwoźdźmi znaleziono szczątki osób dorosłych i dzieci. "Trzy pochówki były prawdopodobnie pochówkami osób dorosłych, pozostałe to pochówki dziecięce" - podaje LWKZ.

W kilku trumnach znaleziono natomiast fragmenty tkanych taśm z nici metalowych, obrączkę i pierścionek oraz pozostałości tkanin i nici. Zarejestrowano również pozostałości ziół, wyściełających trumny. W zasypce krypty znaleziono fragmenty ceramiki i monety z XVII-XVIII w. oraz kilka fragmentów pucharków ze szkła, używanych w czasie obrzędów liturgicznych.

Według wstępnej analizy, udało się ustalić, że pochówki z krypty można datować na 2. połowę XVII w. lub 1. połowę XVIII w. Archeolodzy przeprowadzili badania antropologiczne. Dzięki nim najprawdopodobniej uda się określić wiek i płeć zmarłych. Co ciekawe, naukowcy liczą na ustalenie pokrewieństwa między pochowanymi tam osobami.

Zobacz także: Nielegalny kościół na działce. Zaskakujący finał 20-letniej batalii sądowej Bośniaczki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Dorka
3 miesiące temu
Ludzie co wy wymyślacie za bajki,jeśli są szczątki to oznacza że,tam może być pochowany Car,król z rodziną,ktoś ważny .A wy odrazu że, to księdza dzieci. W Lwówku Wlkp.w kościele Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej też w katakumbach jest pochowany Król B,Chrobry i Królowa Jadwiga,a także inne ważne osoby w tym też dzieci.Po czekamy to może coś się wyjaśni
Ewa
3 miesiące temu
Moja babcia, teraz by miała 110 lat, 11 razy była w ciąży. Rodziła, w tym i bliźniaki, miała poronienia. Tylko troje dzieci przeżyło. I nie żyli w biedzie. Wręcz dobrze.
Masa
3 miesiące temu
Jak już pojawi się kościół to odrazy znajdowane się pomordowane dzieci taki to nasz kościół i taka to ich wiara w Boga
K P
3 miesiące temu
To nie katolicy a prawosławni katolicy katolicy nie znają tej wiary nie pisz jak nie niewiesz kto kim jest.
Pelagia
3 miesiące temu
Moja babcia ur. W 1899 r byla 6 dzieckiem z dwanasciorgaale pierwszym ktore przezylo. Poza nia tylko jeszcze 2 przezylo. Tak to kiedys bylo.
zgryzliwy
3 miesiące temu
Ciekawe czy świat wstrzymał oddech?
kostucha
3 miesiące temu
Tyle zostaje z człowieka. Zapamiętajcie sobie.
Loża Szydercó...
3 miesiące temu
Nie ma w tym nic dziwnego. To normalna praktyka w świątyniach. Dziwne to by było gdyby okazało się, że nie pochówków.
Nienormalny
3 miesiące temu
Znowu katolicy zabijają już-urodzone dzieci.
Nikoś
3 miesiące temu
Pastor, Pastorowa i ich siedmioro dzieci! Ależ mi ,,odkrycie"!
Go$c
3 miesiące temu
Zdecyduj sie w che£mnie czy w che£mie
Gas
3 miesiące temu
A ciemnota nad pozwala sobie ,żeby kler im zakazywał albo nakazywal ,co mają robic !!!
Bonii
3 miesiące temu
Już wtedy duchowny miał dziewkę i spłodził jej dzieci. A jak wyszło na jaw to pochowano go z familią. I tak dobrze bo to były ciężki czasy.
plebanek
3 miesiące temu
Wydało się.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić