Taki wilk żyje pod Wałbrzychem. Leśnicy pokazali przerażające nagranie

143

Leśnicy przyłapali w okolicach Wałbrzycha wilka, który porusza się po lesie bez łapy. Podkreślają jednak, że zwierzę "świetnie sobie radzi" - dotrzymuje kroku reszcie stada, a nawet bierze udział w polowaniach. Śmiertelność wilków w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, mimo że ten gatunek jest objęty ochroną.

Taki wilk żyje pod Wałbrzychem. Leśnicy pokazali przerażające nagranie
Taki wilk chodzi w okolicach Wałbrzycha (Facebook)

Leśnicy z Nadleśnictwa Wałbrzych podzielili się nagraniem, na którym widać jednego z wilków w lesie. Zwierzę nie ma łapy. Okazało się, że straciło ją z niewiadomych przyczyn w maju. Pracownicy Lasów Państwowych podkreślają jednak, że bez jednej z kończyn świetnie sobie radzi.

Mimo że nie ma łapy, świetnie sobie radzi

Na nagraniach z kolejnych miesięcy widać, jak bez problemu się porusza, dotrzymuje kroku reszcie stada, a nawet bierze udział w polowaniach. Leśnicy przypominają, że mimo iż wilki są gatunkiem chronionym, to ich śmiertelność jest dość duża.

Mogą zginąć lub zostać poważnie zranione z przyczyn naturalnych, jak np.: starość, choroba, wypadek, zranienie podczas ataku na zwierzynę, konkurencja międzygatunkowa itp., lub, w wyniku działalności ludzkiej, jak np.: kłusownictwo i kolizje z samochodami.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Nawet 140 zastrzelonych wilków rocznie

W Polsce co roku odnajdywane są wilki nielegalnie zastrzelone i schwytane we wnyki, jednak ze względu na zacieranie śladów przez sprawców trudno ocenić faktyczną skalę kłusownictwa na tym ściśle chronionym gatunku. Naukowcy ustalili, że rzeczywista liczba zastrzelonych drapieżników przekracza 140 osobników rocznie.

Od 1998 roku wilki objęte są ścisłą ochroną gatunkową w całej Polsce. Obecnie zakazane są jakiekolwiek polowania na wilki, wilk został wykreślony z listy gatunków łownych. Dopuszczalne są jedynie odstrzały osobników niebezpiecznych lub atakujących stada na podstawie zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (na wniosek Konserwatora Przyrody).

Wilki są objęte ochroną w większości państw

Dawniej wilki były szeroko rozprzestrzenione, lecz ekspansja człowieka wpłynęła na znaczne ograniczenie ich populacji. Obecnie w większości państw objęto je ochroną gatunkową. Podejmuje się próby reintrodukcji tego gatunku, na najszerszą skalę w USA, ale także w Europie.

Zobacz także: Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. To dlatego Niemcy założyli go w Oświęcimiu
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić