Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Taki wilk żyje pod Wałbrzychem. Leśnicy pokazali przerażające nagranie

79
Podziel się:

Leśnicy przyłapali w okolicach Wałbrzycha wilka, który porusza się po lesie bez łapy. Podkreślają jednak, że zwierzę "świetnie sobie radzi" - dotrzymuje kroku reszcie stada, a nawet bierze udział w polowaniach. Śmiertelność wilków w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, mimo że ten gatunek jest objęty ochroną.

Taki wilk żyje pod Wałbrzychem. Leśnicy pokazali przerażające nagranie
Taki wilk chodzi w okolicach Wałbrzycha (Facebook)

Leśnicy z Nadleśnictwa Wałbrzych podzielili się nagraniem, na którym widać jednego z wilków w lesie. Zwierzę nie ma łapy. Okazało się, że straciło ją z niewiadomych przyczyn w maju. Pracownicy Lasów Państwowych podkreślają jednak, że bez jednej z kończyn świetnie sobie radzi.

Mimo że nie ma łapy, świetnie sobie radzi

Na nagraniach z kolejnych miesięcy widać, jak bez problemu się porusza, dotrzymuje kroku reszcie stada, a nawet bierze udział w polowaniach. Leśnicy przypominają, że mimo iż wilki są gatunkiem chronionym, to ich śmiertelność jest dość duża.

Mogą zginąć lub zostać poważnie zranione z przyczyn naturalnych, jak np.: starość, choroba, wypadek, zranienie podczas ataku na zwierzynę, konkurencja międzygatunkowa itp., lub, w wyniku działalności ludzkiej, jak np.: kłusownictwo i kolizje z samochodami.

Nawet 140 zastrzelonych wilków rocznie

W Polsce co roku odnajdywane są wilki nielegalnie zastrzelone i schwytane we wnyki, jednak ze względu na zacieranie śladów przez sprawców trudno ocenić faktyczną skalę kłusownictwa na tym ściśle chronionym gatunku. Naukowcy ustalili, że rzeczywista liczba zastrzelonych drapieżników przekracza 140 osobników rocznie.

Od 1998 roku wilki objęte są ścisłą ochroną gatunkową w całej Polsce. Obecnie zakazane są jakiekolwiek polowania na wilki, wilk został wykreślony z listy gatunków łownych. Dopuszczalne są jedynie odstrzały osobników niebezpiecznych lub atakujących stada na podstawie zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (na wniosek Konserwatora Przyrody).

Wilki są objęte ochroną w większości państw

Dawniej wilki były szeroko rozprzestrzenione, lecz ekspansja człowieka wpłynęła na znaczne ograniczenie ich populacji. Obecnie w większości państw objęto je ochroną gatunkową. Podejmuje się próby reintrodukcji tego gatunku, na najszerszą skalę w USA, ale także w Europie.

Zobacz także: Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. To dlatego Niemcy założyli go w Oświęcimiu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(79)
Erwin
5 miesięcy temu
Wilki to wyjątkowe szkodniki, żadnego pożytku z nich nie ma. Dla zachowania gatunku powinny żyć w ZO. Mordują zwierzynę w bardzo okrutny sposób, zjadają gdy jeszcze żyje. Kto słyszał odgłosy mordowanej zwierzyny nie zapomni do końca życia.
Stokrotka
11 miesięcy temu
Myśliwi niech jedzą, to co jest w marketach ,jak wszyscy chemię i już jak ,nie będą zabijać saren i dzików to wilki nie będą zabijać owiec,to proste
Stokrotka
11 miesięcy temu
Myśliwi niech jedzą, to co jest w marketach ,jak wszyscy chemię i już jak ,nie będą zabijać saren i dzików to wilki nie będą zabijać owiec,to proste
Stokrotka
11 miesięcy temu
Jak kierownicze sidła łapę odciely to jest bez łapy ,człowiek tylko zło czyni
ADAM2
11 miesięcy temu
Człowiek potrafi tylko niszczyć więc szkoda nawet komentarza.
Roy
11 miesięcy temu
Przerażajace zdiecie? Przeciez to slodziak! Zobaczcie jak mu oczka swieca zalatwial tylko swoja potrzebe a wy go ploszycie nie ladnie! Biedny Scoobie :(
Zbig
11 miesięcy temu
Ponad 5 tys wilków w Polsce.Wyrżnęly w Górach Kamiennych i Sowich wszystkie muflony, dużo innej zwierzyny a te barany trzymaja nad nimi ochronę.W Norwegii wilków może być 50, Szwecji podobnie Francji 492
gośćMP
11 miesięcy temu
Przyzwoitość nakazuje uśpić, sprawdzić czy nie potrzebuje oparunku, może ktoś zrobi dla niego trójwymiarową protezę i po pełnym dojścuu do zdrowia uroczyście wypuścić na wolność ku naszej radości i z tego zrobić nagrabie i artykuł i temu powinniśmy patronować. Tam gdzie PALEC BOŻY = CZŁOWIEK POWINIEN POMAGAĆ NIE NISZCZYĆ I NIE CZYNIĆ ZŁA.
Aga
11 miesięcy temu
Na pewno takie tytuły artykułów nie pomagają wilkom. Nagonka " przerażające nagranie" oto itd to sianie strachu przed wilkami. Chrońmy je wspólnie
Alojz
11 miesięcy temu
To Mothman z zachodniej Wirgini z stanu Ohaio
Alojz
11 miesięcy temu
To Mothman z zachodniej Wirgini z stanu Ohaio
Zygfryd
11 miesięcy temu
Co to za ochrona jak wilk zapoluje na owce a wy odrazu odstrzał ogłaszacie za kilka lat wilka to tylko w zoo będzie można jeszcze zobaczyć
Mmmm
11 miesięcy temu
Tego wilka widziałem 2 lata temu w okolicach Strugi, Chwaliszów. Myślałem że nie ma szans na przeżycie. A tutaj proszę, niespodzianka.
...
11 miesięcy temu
Pies Baskervillów
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić