Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Takiej tradycji świątecznej nie ma nigdzie w Polsce. Siuda Baba znów w akcji

7

Początek wiosny w Polsce to szczególny czas, który celebrowany jest różnymi tradycjami i obrzędami, także tymi związanymi ze świętami Wielkiej Nocy. Nigdzie w Polsce nie celebruje się jednak lanego poniedziałku tak, jak w okolicach Wieliczki. To tutaj pojawia się słynna Siuda Baba. Kim jest i co oznacza jej obecność?

Takiej tradycji świątecznej nie ma nigdzie w Polsce. Siuda Baba znów w akcji
Lany poniedziałek to w okolicach Wieliczki czas Siudej Baby (Facebook, Robert Dziobek, Wielickie Centrum Kultury)

Siuda Baba to postać z folkloru małopolskiego, szczególnie popularna w okolicach Krakowa oraz miejscu, gdzie tradycja ta się narodziła, a konkretnie we wsi Lednica Górna (koło Wieliczki). Za starszą kobietę przebierają się mężczyźni, którzy są ubrani w kolorowe, podarte stroje regionalne i krążą po okolicy.

Są umazani sadzą, szczególnie na twarzy i rękach, którą starają się pobrudzić napotkanych przechodniów. A zwłaszcza młode, niezamężne panny.

Siuda Baba, która symbolizuje obecność przodków, chodzi od domu do domu w towarzystwie muzykantów, hulaków i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien, by wysmarować je sadzą. To przynosi ponoć szczęście na kolejny rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niewdzięczne zajęcie chłopek na polskiej wsi. Przykry obowiązek sprzed 150 lat

Według etnolożki Barbary Ogrodowskiej tradycja ta nawiązuje do słowiańskich obrzędów wypędzania zimy. Siuda Baba ma celu przywołanie wiosny, a sadzą odstrasza złe duchy.

Współcześnie tradycja ta jest nadal żywa. To atrakcja turystyczna i element folklorystyczny podczas różnych festiwali czy imprez kulturalnych w okolicach Wieliczki i w samym miasteczku. Nie inaczej będzie w tym roku.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Siuda Baba wciąż odgrywa ważną rolę w kultywowaniu regionalnej kultury i tradycji - szczególnie ma to miejsce w Lednicy Górnej, oraz w pobliskiej Wieliczce, gdzie w lany poniedziałek będzie można ją spotkać z towarzyszami.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Siuda Baba to tradycja naszego miasta. Nie ma takich obrzędów w żadnym innym. Wszyscy znajomi się zachwycają. Wielka frajda dla dzieci i dorosłych. Czarne policzki to jest właśnie symbol, nie ma wyjścia bo tak to działa. Zdjęcia z Siuda Baba są wspaniałą pamiątką, ponieważ co roku wygląda inaczej - napisała Barbara Łukasik.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić