Testy trzeźwości w pracy. Oni nie będą dmuchać w alkomat. Zaskakujące wieści

20

Nowe przepisy pozwalają pracodawcom na prewencyjne kontrole trzeźwości. Można będzie je przeprowadzać nawet w przypadku pracy zdalnej. Tymczasem "Fakt" podał, że niektórych weryfikacja trzeźwości nie obejmie.

Testy trzeźwości w pracy. Oni nie będą dmuchać w alkomat. Zaskakujące wieści
Alkomat (Adobe Stock)

Zmiany w Kodeksie pracy zostały wprowadzone 21 lutego. Nowe zasady dają pracodawcom możliwość przeprowadzania kontroli trzeźwości. Dotychczas było inaczej - pracodawca musiał mieć zgodę pracownika, by sprawdzić, czy nie przyszedł do pracy "pod wpływem".

Teraz bez większego problemu można przeprowadzać wyrywkowe kontrole. Kiedy dokładnie pracodawca może je wdrożyć? O szczegółach poinformowano na biznes.gov.pl. Okazuje się, że pracodawca może zdecydować się na taki ruch, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia:

  • ochrony życia i zdrowia pracownika
  • ochrony życia i zdrowia innych osób
  • ochrony mienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Rychard o narracji TVP: rzecz skandaliczna
W praktyce oznacza to, że kontrola trzeźwości będzie obejmować część pracowników danej firmy, zajmujących określone zdania lub wykonujących określone prace, w przypadku których spożycie alkoholu albo środków działających podobnie do niego stwarza szczególne zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia - zaznaczono.

Tam kontroli trzeźwości nie będzie

"Fakt" tymczasem donosi, że przepisy będą dotyczyć obywateli, ale... władzy już nie.

Rząd, który przeforsował zamiany w kodeksie pracy umożliwiające badanie trzeźwości, Sejm i Senat, który je uchwalił i prezydent, który nowe przepisy podpisał w swoich urzędach do przeprowadzania takich kontroli się nie palą. Część instytucji państwowych przyznaje wprost, że trzeźwości nie zamierza bada - ustalił tabloid.

Jasne stanowisko w tej sprawie przedstawiły choćby służby prasowe Senatu. "Kancelaria Senatu nie planuje wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników" - poinformowały za pośrednictwem "Faktu".

Centrum Informacyjne Sejmu na razie nie odpowiedziało na pytania o kontrole trzeźwości. Dziennik wspomniał natomiast, że weryfikacji trzeźwości nie wdrożyła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ale funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa już jak najbardziej mogą się spodziewać "dmuchania w balonik".

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić