Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

To już oficjalne. Niższej temperatury na Ziemi nie widzieliśmy

61
Podziel się:

Padł rekord najniższej zanotowanej temperatury na Ziemi. Spadła ona tak nisko podczas super-zimnej burzy nad Oceanem Spokojnym. Analizując to zjawisko meteorolodzy z Oksfordu stwierdzili, że coraz częściej będzie dochodziło do "bardziej ekstremalnych burz".

To już oficjalne. Niższej temperatury na Ziemi nie widzieliśmy
Zapis z pomiaru. (University of Oxford)

Rekord temperatury na Ziemi padł podczas super-zimnej burzy. Wyniki badań opublikowali właśnie w czasopiśmie "Geophysical Research Letters" dr Simon Proud z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Scott Bachmeier z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Opisali tam zjawisko wyładowania atmosferycznego, do którego doszło 29 grudnia 2018 roku. Temperatura spadła wtedy do -111 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, najniższą temperaturę na Ziemi zanotowano niedaleko równika. Została zarejestrowana przez amerykańskiego satelitę Noaa-20 w trakcie burzy gradowej na południe od równika na zachodnim Pacyfiku.

Szczyt chmury wzniósł się na nieprawdopodobną wysokość. Zwykle chmury tego typu osiągają "sufit" troposfery i rozpłaszczają się, tworząc charakterystyczny kształt kowadła. W tym przypadku jednak szczyt chmury przekroczył tropopauzę, strefę przejściową między troposferą a stratosferą.

Szczyt chmury wznosił się przez troposferę w kierunku stratosfery. Nazywa się to "przekraczaniem szczytu". Chmura wzniosła się wysokość aż 20,5 km.

To interesujące, że w tej części świata tropopauza się ociepla. Możemy spodziewać się cieplejszych chmur, a nie zimniejszych, co prawdopodobnie oznacza, że ​​zaobserwujemy bardziej ekstremalne burze, ponieważ dochodzi do jeszcze większych przeregulowań niż kiedyś - powiedział dr Simon Proud .
Zobacz także: Nowe obostrzenia. Lockdown to jeszcze mało? Polityk PiS szczerze do bólu o sytuacji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(61)
Mario
2 lata temu
Takie newsy to zatkajdziury jak nie ma co publikować. Ziemia to planetka przykryta kołderką z atmosfery. Nas interesują temperatury powierzchni a nie temperatury tej strefy gdzie atmosfera styka się z próżnią. Kiedy tworzy się wir to w leju może być cieńsza atmosfera i ściąga w dół ziąb z kosmosu. Trzeba pamiętać, że bez atmosfery było by kosmicznie zimno.
Baca z północ...
2 lata temu
Niesamowite! Gdy szczyt chmury przekroczy standardowy pułap, to nazywamy to przekroczeniem szczytu! No kto by pomyślał! Internet osłupiał... Cały!
Grisza
2 lata temu
Poziom informacji amerykańskich naukowców podobna do poziomu informacji naukowców radzieckich
kielon Musk
2 lata temu
Wystąpienie tej temperatury jest dowodem na ocieplenie klimatu, bo od 800 lat satelity nie wykryły takiej sytuacji ?
Kaka
2 lata temu
Bardzo mnie cieszy że piszą jak się wymawia słońcu potrafię powiedzieć prawidłowo te chorą instytucje
Anna
2 lata temu
a propo czytania i komentarzy'-- Ziemia jest nazwą więc z dużej litery,nie ziemia, "nad" należy do planety więc na Ziemi, owszem było nad ziemią ale na Ziemi, autor dobrze napisał
Unstabilized
2 lata temu
JA MYŚLAŁEM, ŻE TO TERAZ SIĘ ZDARZYŁO, ALE TO BYŁO 3.LATA TEMU a po za tym jak chmura z wody idzie do kosmosu to próżnia ją wciągnie
Unstabilized
2 lata temu
JA MYŚLAŁEM, ŻE TO TERAZ SIĘ ZDARZYŁO, ALE TO BYŁO 3.LATA TEMU a po za tym jak chmura z wody idzie do kosmosu to próżnia ją wciągnie
xxxx
2 lata temu
-111 stopni. eh to ocieplenie klimatu
Tadełóż 😉
2 lata temu
Pomijając fakt nabazgrania na jakikolwiek temat bez znajomości tematu "redaktor" MMC (sic.) pokusił się jak znakomita większość "redaktorów" ostatnio, o tragiczne spolszczenie nazwy światowej klasy uniwersytetu. Oxford panie MMC piszemy przez "x" a nie "ks". Jak się nie wie jak napisać, zawsze lepiej wybrać formę oryginalną i przynajmniej angielskich nazw i wyrażeń nie odmieniać;) Czyli uniwersytet Oxford zamiast okropnie brzmiący "oksfordzki". Bo co pan/i zrobisz z uniwersytetem Cambridge? Kembridżowski?
hihi
2 lata temu
klimat sie ociepla , temperatury spadaja , tak jest w tej unii jewropejskiej
abc
2 lata temu
polon bywa radiokatywny
Robert
2 lata temu
Link zawiera wirusa.
Dziadek
2 lata temu
Liczy się tytuł i to ilu nas ściągnie na strone
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić