Ubój rytualny w Polsce. Co się zmieni? Jakie będą wyjątki?

15

Kwestia uboju rytualnego w Polce jest powodem dyskusji już od 2004 roku. Zasady zmieniały się przez lata. Kolejna zmiana ma znów zajść za sprawą "piątki dla zwierząt".

Ubój rytualny w Polsce. Co się zmieni? Jakie będą wyjątki?
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)

"Piątka dla zwierząt" ma swoich zwolenników i krytyków. Wydawać by się mogło, że zwiększenie praw zwierząt w Polsce spotka się z pozytywną opinią. Nie od dziś wiadomo, że warunki zwierząt hodowanych w Polsce na futro pozostawiały wiele do życzenia.

Niezadowoleni są jednak ci, którzy na tym opierają swój biznes. Hodowcy protestują, podkreślają także, że Budżet państwa również zarabia na tym biznesie niemałe sumy.

Ubój rytualny w Polsce stanowi jednak nieco większy problem. Choć w naszym kraju zapotrzebowanie na mięso z uboju rytualnego nie jest tak duże, tak ogromny jego procent stanowi eksport.

I taki właśnie jest cel zakazu. Projekt ustawy przewiduje:

Celem zakazu ma być wyeliminowanie komercyjnego eksportu mięsa zabijanych w ten sposób zwierząt.

Jakie mają być wyjątki? Ustawa przewiduje wyjątek tylko na potrzeby polskich związków wyznaniowych, którego zapotrzebowanie wynosi aktualnie 1-2 proc. dotychczasowego uboju rytualnego.

Ponadto minister rolnictwa ma otrzymać prawo do regulowania zasad. Będzie miał wpływ na to, kto otrzyma kwalifikacje do uboju bez ogłuszania, jakie mają być jego warunki, czy jakie są maksymalne potrzeby mniejszości na mięso pochodzące z uboju rytualnego.

Zobacz także: Koniec uboju rytualnego. "To będzie dewastacja branży"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić