Sąd Apelacyjny w Białymstoku podjął decyzję o przyznaniu 1 mln zł zadośćuczynienia oraz ponad 117 tys. zł odszkodowania dla dziewczynki, która urodziła się z poważnymi niepełnosprawnościami. Wyrok ten jest wynikiem błędów lekarskich, do których doszło podczas jej narodzin w szpitalu w województwie warmińsko-mazurskim.
Błędy medyczne przy porodzie
Dziewczynka, obecnie 14-letnia, urodziła się w wyniku cesarskiego cięcia z bardzo niską punktacją w skali Apgar. Stwierdzono u niej niedotlenienie wewnątrzmaciczne, zaburzenia oddychania oraz zamartwicę. Sąd Okręgowy w Olsztynie, po siedmiu latach procesu, uznał, że błędy medyczne popełnione przez personel szpitala były przyczyną jej stanu zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił apelację szpitala, utrzymując w mocy wyrok pierwszej instancji. Sędzia Andrzej Kordowski podkreślił, że roszczenia wynikają z błędów lekarskich, które były podstawą do zasądzenia zadośćuczynienia, odszkodowania oraz comiesięcznej renty dla dziewczynki.
Sędzia Kordowski zaznaczył, że w momencie przyjęcia matki do szpitala nie było żadnych przesłanek wskazujących na zagrożenie ciąży. Jednak późniejsze uchybienia diagnostyczne, w tym brak stałego monitorowania stanu płodu, doprowadziły do tragicznych konsekwencji. Wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny i nie podlega dalszemu zaskarżeniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.