USA o odbiciu Krymu. Te słowa nie spodobały się w sztabie Zełenskiego

Iryna Wereszczuk, ukraińska wicepremier ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych, ogłosiła rozpoczęcie szkolenia "rezerwy urzędników". Chodzi m.in. o funkcjonariuszy organów ścigania, sędziów i nauczycieli. Ukraińcy szukają nowych pracowników przed, jak mówią, "jasną perspektywą wyzwolenia Krymu".

USA o odbiciu Krymu. Te słowa nie spodobały się w sztabie Zełenskiego
Ukraińcy o "perspektywie wyzwolenia Krymu" (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Minister zaznaczyła, że odpowiednie resorty otrzymają takie instrukcje w najbliższym czasie. - Jasna perspektywa deokupacji Krymu wskazuje, że konieczne jest rozpoczęcie szkolenia kadr dla Krymu już teraz: organów ścigania, pracowników wymiaru sprawiedliwości, nauczycieli i innych funkcjonariuszy publicznych - powiedziała.

"Jasna perspektywa wyzwolenia"

Wereszczuk zauważyła również, że Krym ma szereg cech, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas reintegracji - znaczną liczbę ludności i długi okres rosyjskiej okupacji. Wicepremier podkreśliła, że to wszystko powinno być brane pod uwagę zarówno przy opracowywaniu ustaw, związanych z wyzwoleniem, jak i w praktyce reintegracji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Karma wraca. Drony kamikaze zniszczyły rosyjskie czołgi

Z kolei przedstawiciele Pentagonu uważa, że ​​w najbliższym czasie wojskom ukraińskim raczej nie uda się odbić Krymu spod okupacji rosyjskiej. Amerykański resort obrony nie wierzy, że Ukraina ma wszystkie środki, aby wyprzeć rosyjskie wojska z półwyspu.

Pentagon nie wierzy w szybkie wyzwolenie Krymu

W ostatnich tygodniach podobną opinię wyraził Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów. Uważa on, że w tym roku będzie "bardzo, bardzo trudno wypędzić rosyjskie wojska siłą z całej okupowanej przez Rosję Ukrainy".

Jak powiedział Milley podczas spotkania Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony w Niemczech 20 stycznia, to nie znaczy jednak, że to się nie może wydarzyć. - To nie znaczy, że się nie wydarzy, ale będzie to bardzo, bardzo trudne – dodał.

Źródło zaznajomione ze stanowiskiem Kijowa powiedziało, że administracja Zełenskiego nie była zadowolona z uwag Milleya, ponieważ Ukraina przygotowuje się do wielkiej ofensywy tej wiosny. Ukraińcy zwracają również uwagę, że amerykański wywiad nie zawsze przekazywał wiarygodne dane na temat zdolności wojskowych ukraińskiego wojska.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić