Uzależnienie, które zabija. Naukowcy biją na alarm

53

Zgodnie z ustaleniami ekspertów kofeina to najczęściej stosowany środek psychoaktywny na świecie. Co jednak szczególnie niepokojące, jego zażywanie nie jest regulowane prawnie. Może to za sobą nieść negatywne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie w przypadku przedawkowania.

Uzależnienie, które zabija. Naukowcy biją na alarm
Przedawkowanie kofeiny może nieść dla zdrowia katastrofalne skutki (Getty Images, Darren McCollester , Stringer)

Informacje o negatywnych konsekwencjach przedawkowania kofeiny nagłośniła Amerykańska Agencja Żywności i Leków. Jak wynika z ustaleń ekspertów instytucji, jedna łyżeczka tej substancji równa się aż 28 filiżankom kawy.

Kofeina – przedawkowanie. Jaka dawka jest śmiertelna dla człowieka?

Przedawkowanie kofeiny może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, w tym – nawet zgonu. Kilka takich sytuacji miało miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Jedną z niedoszłych ofiar była 26-latka z Wielkiej Brytanii.

26-letnia pacjentka spożyła 3 czubate łyżeczki sproszkowanej kofeiny. Trzy godziny później zgłosiła się do szpitala. Tylko dzięki szybkiej interwencji udało się ją odratować, ponieważ miała we krwi śmiertelnie wysokie stężenie tej substancji.

W konsekwencji licznych zgonów w wyniku przedawkowania kofeiny m.in. w Wielkiej Brytanii i USA wprowadzono zakaz sprzedawania jej w formie suplementów. Rzecznik Amerykańskiej Agencja Żywności i Leków przekazał, że dawka śmiertelna zawiera się też w 50-60 filiżankach kawy.

Spożycie kofeiny większe niż 1-2 g powoduje znaczące, toksyczne skutki – podkreśla dr Rebeccę Harsten ze szpitala Queen Elizabeth w Londynie ("BMJ Case reports").
Zobacz także: Zobacz też: 5 niezdrowych faktów o kawie
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić