Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
GGG
|

Widmo katastrofy. Żyją tam setki tysięcy ludzi. Kraj może zniknąć z powierzchni Ziemi

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
99
Podziel się

W poniedziałek przedstawiono druzgocący raport Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). - To czerwony alarm dla ludzkości - stwierdzili jego autorzy. Jeśli zmiany klimatu będą postępować, niektóre państwa mogą nawet zniknąć z powierzchni Ziemi.

Widmo katastrofy. Żyją tam setki tysięcy ludzi. Kraj może zniknąć z powierzchni Ziemi
Malediwy stoją w obliczu wielkiego zagrożenia (Getty Images, EMZET70)

Światowi przywódcy określili raport jako "pobudkę dla świata". Najsilniejsze reakcje pochodziły jednak z krajów, które mogą w przyszłości najbardziej ucierpieć. Mohamed Nasheed, były prezydent Malediwów, reprezentuje prawie 50 krajów szczególnie narażonyc na skutki zmian klimatycznych. Jak podkreślił, prognozy IPCC sprawiają, że jego kraj może przestać istnieć.

Płacimy życiem za wyemitowany przez kogoś węgiel - oznajmił Nasheed.

Raport IPCC zwraca uwagę m.in. na wpływ warunków pogodowych na świat. Fale upałów, obfite opady deszczu i susze mają stać się bardziej powszechne i ekstremalne. Temperatury mogą wzrosnąć aż o 1,5 st. C. w porównaniu do czasów sprzed epoki przemysłowej. Ocieplenie może doprowadzić do podniesienia się poziomu wód w morzach o pół metra. Nie można również wykluczyć, że do końca wieku wzrost ten wyniesie 2 metry.

Podniesienie się poziomu wód miałoby katastrofalne skutki. Nisko położone kraje przybrzeżne, takie jak Malediwy, gdzie żyje ok. 400 tys. osób, stanęłyby w obliczu gigantycznego zagrożenia. Raport pojawił się niecałe trzy miesiące przed kluczowym szczytem klimatycznym w Glasgow, znanym jako COP26. Gospodarz konferencji Boris Johnson zwrócił uwagę na potrzebę udzielenia pomocy zagrożonym państwom. Za kluczowe uznał ograniczenie globalnego ocieplenia.

Dzisiejszy raport jest trzeźwą lekturą i jasne jest, że następna dekada będzie kluczowa dla zabezpieczenia przyszłości naszej planety. Wiemy, co należy zrobić, aby ograniczyć globalne ocieplenie - przenieść węgiel do historii i przejść na czyste źródła energii, chronić przyrodę i zapewnić finansowanie klimatyczne krajom z pierwszej linii - powiedział Boris Johnson.

Świat powinien robić wszystko, aby wyhamować globalne ocieplenie i nie pozwolić, aby temperatury wzrosły o 1,5 st. Celsjusza względem ery przedprzemysłowej. Taką chęć wyraziło ponad 190 krajów w porozumieniu paryskim z 2015 r. Niestety z nowego raportu wynika, że cele zostaną przekroczone jeszcze w tym stuleciu. Jedynym rozwiązaniem prowadzącym do sukcesu mogłyby być ogromne cięcia węgla. Amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry stwierdził, że aby osiągnąć cele, kraje muszą pilnie zmienić swoje gospodarki.

To kluczowa dekada dla działań, a COP26 w Glasgow musi być punktem zwrotnym w tym kryzysie – zapowiedział Kerry.
Zobacz także: Rzeczniczka Porozumienia o podwyżkach dla polityków. Ma pomysł
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(99)
Awu
2 tyg. temu
Oczywiście bo węgiel jest zły, a ten z naszego kraju to już wgl najgorszy. Polska będzie cierpiała za Malediwy, a Chiny rozbudowują kolejne kopalnie węgla ;) Lepiej było by wprowadzić ograniczenia w produkcji samochodów, 1 na gospodarstwo domowe, oraz zająć się nadmiernym przyrostem naturalnym w takich rejonach świata jak Indie czy Afryka.
Katon
5 miesięcy temu
Najpierw to trzeba zacząć od bezwzględnych zmian w polityce demograficznej i drastycznie ograniczyć przyrost pogłowia ludzi na całym świecie czyli konsumentów i użytkowników.
kresowiak
5 miesięcy temu
Nagonka na węgiel i tyle. Za dużo samochodów na świecie i spaliny z samochodów a nie z węgla
raczej
5 miesięcy temu
tylko się cieszyć, kiedy planeta zniszczy ten motłoch szumnie zwący się sapiens.
Jolka Z
5 miesięcy temu
Za te fantazje bedziesz płacić podatki , wszystko zdrożeje a ty za miskę ryżu bedziesz robić na podatki . Dlatego takie propagandy sieją !!!
Przemo2
5 miesięcy temu
Jakiś czas temu na konferencji środowiskowej pod egidą ONZ występował facet z Malediwów. Apelował do wielkich państw z apelem o ograniczenie emisji, dwutlenku węgla i inne działania na rzecz ochrony środowiska bo inaczej Malediwy zatoną. Zwracał uwagę, że małe Malediwy nic nie mogą. Zapomniał dodać, że te małe Malediwy są wilkim szkodnikiem. Po pierwsze wyrżnęli znaczną cześć zieleni na wyspach. Zgodnie z przykazaniem Allaha mnożą się bez opamiętania. Paliwo spalane przez samoloty obsługujące ruch turystyczny pewnie powodują,że średnia produkcja dwutlenku węgla przypadająca na mieszkańca Malediwów lokuje ich w światowej czołówce. I taki pajac gada, że nic nie mogą.
Marysia
5 miesięcy temu
POtworzyli firmy transportowe ,POdpisali umowy odbioru śmieci i POinteres kwitnie.
Wania
5 miesięcy temu
Maledivy to mały kraj. Przeprowadzą się do Dubaju i nikt nawet tego nie zauważy.
scigany
5 miesięcy temu
głupie gdybanie należ od zaraz wstrzymać loty wszystkich samolotów duży procent to ich wina spalają gigantyczne ilosci paliwa niszczą jonosferę nic z tego dobrego nie wynika no ale to się nie da bo ludzie sami dążą do samozniszczenia i tak trzymać dzłowiek to rak przyrody i powinien ten gatunek dawno wyginać ale spoko natura sobie poradzi ha ha ha
Marian
5 miesięcy temu
Mogą zbudować dodatkową wyspę ze śmieci - Polska też może im tanio dostarczyć.
!!!!!!!!!!!
5 miesięcy temu
po komentarzach widac w jakim kraju przyszło nam żyć tzn wśród jakich ludzi, którzy w wiekszosci chyba nie rozumieja prostego raportu naukowego
donald
5 miesięcy temu
NO CO WY! WALKA Z PLANDEMIĄ COVIDOWĄ WAŻNIEJSZA
tyty
5 miesięcy temu
ble ble ble a CHiny i tak mają to gdzieś
Siemomysł
5 miesięcy temu
W celu uratowania ziemi każdy człowiek na ziemi powinien zacząć ... produkować dym. Zbiorowy wysiłek powinien spowodować coś z rodzaju zimy atomowej, która, w teorii, powinna obniżyć temperaturę na ziemi o parę stopni. O skuteczności takiej metody świadczą skutki wyniku wulkanu w 1815, kiedy to pogoda zmieniła się na całym świecie. Jeszcze gorzej było w latach 535–536 (tzw. rok bez lata). Czyli trzeba zrobić coś dokładnie odwrotnego niż proponują specjaliści od "zielonego świata".
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić