Widziałeś coś takiego na drzewie? To zła wiadomość

107

Kolejna dawka informacji przyrodniczych krąży w mediach społecznościowych. Nadleśnictwo Krasnystaw opublikowało na Facebooku pewne zdjęcie. Przedstawia ono grzyba pasożytniczego, który sieje spore spustoszenie wśród drzew leśnych. Poznajcie szczegóły!

Widziałeś coś takiego na drzewie? To zła wiadomość
Zdjęcie wykonane przez P. Korona - Leśnictwo Gorzków (Nadleśnictwo Krasnystaw, Lasy Państwowe)

Wybierając się na spacer do lasu i obserwując rosnące tam drzewa można sporo zauważyć. Jeśli na którymś z nich (zwłaszcza brzoza, dąb, buk, wierzba) dostrzeżesz Hubiaka pospolitego (Fomes fomentarius) z powyższego zdjęcia, to sytuacja jest poważna! Takie drzewo nie ma za dużo czasu. Zostało zaatakowane!

Nadleśnictwo wyjaśnia, czym jest hubiak pospolity

Najzwyczajniej w świecie to grzyb, który powoduje groźną, ze względów gospodarczych, białą zgniliznę drewna. "Drzewo po przegranej walce jest od środka spróchniałe i w wyniku mocnego podmuchu wiatru lub też pod naciskiem silnie rozbudowanej korony pęka i przewraca się na ziemię, kończąc swój żywot" - informują leśnicy na Facebooku.

To jednak nie wszystko. Są też pewne pozytywne strony hubiaka. Jak czytamy na stronie kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl, dawniej niósł on sporo korzyści dla człowieka. Obecnie często się o nich zapomina przez szybki rozwój cywilizacyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Muchomor jeżowaty. Niejadalny grzyb, który występuje w polskich lasach
Na jedną z zalet hubiaka wskazują jego nazwy. Rozszyfrowując łacińską nazwę dowiemy się, że Fomes to w polskim tłumaczeniu "podpałka", natomiast słowo fomentarius to po polsku "zapalający" - napisano na kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl.

Oprócz tego, że niegdyś jego miąższ służył jako tradycyjna podpałka, grzyb przejawia też liczne właściwości medyczne.

Używano go jako opatrunek do tamowania ran, lub też w sproszkowanej formie jako zasypka tamująca krwawienie. Ponadto wiele badań naukowych dowodzi, że hubiak ma również właściwości lecznicze i jest pomocny w walce z wieloma chorobami - dodano na stronie kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić