Nie widziano go od 1968 r. Naukowcy pieją z zachwytu po odkryciu w górach

8

Gekon alpejski jest tak rzadki, że naukowcy byli przekonani że gatunek wyginął. Teraz jest dowód na to, że gekon Cupola żyje. Po raz pierwszy widziano go w 1968 roku i od tego roku trwały jego ciągłe poszukiwania.

Nie widziano go od 1968 r. Naukowcy pieją z zachwytu po odkryciu w górach
Rzadki osobnik nowozelandzkiego gekona odnaleziony przez naukowców (Nelson Lakes National Park, ben barr)

Zwierzę swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym w 1968 roku dostrzeżone je po raz pierwszy, czyli Chacie Cupola. Niewiele było o nich wiadomo, aż do ostatnich kilku tygodni. Gekon Cupola ma szare ciało z ciemnymi plamami i trójkątną głowę z pogrubionymi oznaczeniami w kształcie litery V. Od krewniaków odróżnia go właśnie kształt głowy i krótszy pysk.

Ben Barr z ekologiem Dylanem van Winklem przeprowadzili badanie na temat gekona w 2019 roku. Wówczas ustalili tylko jeden możliwy punkt w szczelinie skalnej, w którym mogła znajdować się populacja tego gekona. W pięcioosobowym zespole Barr wyruszył do parku narodowego Nelson Lakes na początku tego miesiąca. Ostatniego dnia jeden z członków zespołu przewrócił kamień i zobaczył gekona.

Ben Barr mówi, że gekony Cupola są "najlepszymi zwierzętami wszech czasów" - ale martwił się, że nigdy nie zobaczy żadnego na żywo. W rozmowie z CBC radio powiedział, że nowozelandzki gekon jest tak nieuchwytny, że do tej pory widziano go tylko dwukrotnie. Departament Ochrony Nowej Zelandii sklasyfikował gatunek jako ten, do analizy którego brakuje danych - w praktyce oznacza to, że do tej pory nie było nawet dowodu na to, że w ogóle jeszcze istnieje.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zespół znalazł w sumie cztery gekony, w tym ciężarną samicę, ale naukowcy byli w stanie w pełni udokumentować tylko trzy z nich. Jeden uciekł, zanim zdążyli upewnić się, czy to rzadka nowozelandzka odmiana. Mimo to odkrycie jest niesamowitym krokiem do przodu dla gatunku, mówi Barr. Teraz naukowcy wiedzą, że gekony wciąż żyją i rozmnażają się w regionach górskich.

Barr powiedział, że teraz zespół skupi się na tym aby ustalić, jak duża jest populacja tych gadów. Naukowcy będą ją monitorować. Oczekują na współpracę z Departamentem Ochrony Nowej Zelandii, aby być pewnym, że resort skupi się na większej ochronie gekonów. Naukowiec jest przekonany, że populacja tych zwierząt jest bardzo mała, dlatego ich znalezienie było bardzo dużym sukcesem.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić