Karolina Woźniak| 

Wybuch w Bejrucie. Zdjęcia satelitarne mówią wszystko

42

W Bejrucie doszło do eksplozji saletry amonowej. 2750 ton materiałów było przechowywanych w porcie. Do sieci trafiły zdjęcia strefy zero sprzed i po eksplozji.

Wybuch w Bejrucie. Zdjęcia satelitarne mówią wszystko
Zdjęcia satelitarne sprzed eksplozji (Twitter.com, @planetlabs)

W wyniku eksplozji zmarło 135 osób, a 5 tys. zostało rannych. Wybuch wywołał wiele zniszczeń. Najlepiej pokazują to jednak zdjęcia sprzed i po eksplozji.

Do wybuchu saletry amonowej doszło we wtorek po południu. Została ona skonfiskowana i przechowywana w magazynie w porcie. Jak podają zagraniczne media, wszystko wskazuje na to, że materiałom nie zapewniono odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Wybuch w Bejrucie. Zdjęcia satelitarne sprzed i po eksplozji

Zniszczenia są ogromne. Wybuch wybił nawet okna w domach oddalonych o 10 kilometrów.

Na zdjęciu widać, że siła wybuchu przewróciła nawet statek znajdujący się niedaleko strefy zero. Siła eksplozji była porównywalna do siły wybuchu 1000-1500 ton trotylu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Premier Libanu zapowiedział, że nie zostawi tej sprawy. Chce dowiedzieć się, kto nie zastosował żadnych środków bezpieczeństwa w przechowywaniu saletry amonowej, która jest nie tylko wykorzystywana do tworzenia materiałów wybuchowych. Azotan amonu ma również zastosowanie w rolnictwie jako jeden ze składników nawozu.

Zobacz także: Przeżyli wybuch w Bejrucie. Wstrząsające relacje świadków
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić