Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Wysypują grzyby przy leśnikach. "Największą karą jest utrata zdrowia"

47
Podziel się:

Zła wiadomość dla grzybiarzy z Wielkopolski. Nadleśnictwo Kalisz poinformowało, że do końca roku obowiązuje zakaz wstępu do lasów położonych na terenie Leśnictwa Kazala, niedaleko Mycielina. Powodem jest niebezpieczny dla drzew owad.

Wysypują grzyby przy leśnikach. "Największą karą jest utrata zdrowia"
W czasie zabiegu ratowniczego obowiązuje całkowity zakaz wstępu do objętych opryskami drzewostanów. (kalisz.poznan.lasy.gov.pl)

Leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz informują, że w związku z masowym występowaniem owada – barczatki sosnówki, która jest jednym z najgroźniejszych w Polsce szkodników liściożernych sosny pospolitej wprowadzono zakaz wstępu do lasów na terenie Leśnictwa Kazala. Ten niewielki motyl tylko z pozoru wydaje się niegroźny. W rzeczywistości powoduje znaczne ubytki aparatu asymilacyjnego w drzewostanach sosnowych.

W związku z tym w lasach między Cekowem (powiat kaliski) a Malanowem (powiat turecki) zostanie przeprowadzony zabieg ograniczenia liczebności barczatki sosnówki techniką lotniczą z zastosowaniem oprysku. Zakaz wstępu do lasów obowiązuje do końca roku 2022 r., nie do końca września - jak informowało nadleśnictwo wcześniej.

Nadleśnictwo Kalisz informuje, że w związku z masowym występowaniem owada – barczatki sosnówki, powodującego znaczne ubytki aparatu asymilacyjnego w drzewostanach sosnowych, planuje przeprowadzić w terminie od 15.09.2022 r. 30.09.2022 r. lotniczy zabieg ochronny w najbardziej zagrożonych drzewostanach. Tereny objęte zabiegiem są oznakowane za pomocą tablic - informuje Nadleśnictwo Kalisz.

Grzybiarze są załamani

Lasy objęte zakazem wstępu są bardzo popularne wśród grzybiarzy. Zdaniem sołtysa Słuszkowa decyzja o zamknięciu lasów w sezonie grzybobrania nie była dobrze przemyślana. - To parodia. Jest za mało informacji przy wjazdach, a te, które pojawiły się najpierw, informowały, że zakaz obowiązuje tylko do końca września. Teraz okazuje się, że do końca roku - mówi sołtys Zbigniew Brajer w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Mamy piękne lasy, grzybów jest mnóstwo, zbiory ruszyły tydzień temu, a tu niestety taka przykra niespodzianka. Myślę, że trujemy się wszystkim. Te opryski, które są stosowane w lasach, rolnicy używają także do uprawy warzyw. Sam jestem rolnikiem, więc wiem, co mówię - dodaje Brajer.

Podleśniczy Leśnictwa Kazala Paweł Werner przestrzega, by nie zbierać spryskanych grzybów, gdyż można się poważnie zatruć. - Nie warto. Grzyb jak gąbka kumuluje chemię. Po zjedzeniu spryskanego, jadalnego grzyba mogą być bóle brzucha i wymioty oraz wysypka. Jeździmy i ostrzegamy ludzi. Mówią, że nie zauważyli oznakowania. Czasami pytają, czy obgotowanie zniszczy toksyny. Kiedy odpowiadamy, że nie, to przy nas wysypują grzyby - tłumaczy podleśniczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Utrata zdrowia

Co więcej, leśnicy mogą ukarać grzybiarzy mandatami w wysokości 500 zł. Dlaczego się na to nie decydują? Stawiają na edukację. Jak podkreśla podleśniczy "największą karą jest utrata zdrowia".

Zobacz także: Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
jam
2 miesiące temu
kto robi takie opryski jesienią kiedy owad jest w hibernacji , bzdura totalna , znowu nic nie mozemy nawet grzybów pozbierac
min Kowalczyk
2 miesiące temu
Niech nie szwendają się. Jeszcze ktoś rozstanie ukąszony przez harvestera albo piłę łańcuchową...
Czytający
2 miesiące temu
"Ten niewielki motyl"- jasssne, około 8-9cm, to wśród motyli "maleństwo"! Może z powrotem na lekcje Biologii???
Janek
2 miesiące temu
-To nie jest tajemnicą, wiadomo że to wina Tuska który przez powinowatych dziadka mundurowego... sprowadził te żarłoki igieł sosny.Mają zostać tylko lipy.. bo to takie Polskie drzewo
ok.
2 miesiące temu
Cytat: 'która jest jednym z najgroźniejszych w Polsce szkodników liściożernych sosny pospolitej" - od kiedy sosna jest drzewem liściastym ?
John
2 miesiące temu
Nie owad a wycinka na wielką skale
a fe
2 miesiące temu
Karać karać, rozstrzelać! Tyle kasy leśnictwo traci na pobłażliwości?! No tak nie można! Trzeba dzwonić do Jarosława z interwencją! Niech przyśle UB.... wróć UOP.
AntyPiS
2 miesiące temu
To samo jest w nadleśnictwie Gubin. W okresie grzybobrania takie zachowanie leśniczych jest skrajnie nieodpowiedzialne. Las, do którego wstęp przez opryski jest zabroniony jest słabo oznakowany. Ponadto ludzie i tak zbiorą tam grzyby, które zbywają w skupach. Trucizna trafi do przetworów.
Kizi
2 miesiące temu
A te wille co pobudowaliscie to co macie na dachu też protestowaliscie czy było potrzebne na juz więźba
Kizi
2 miesiące temu
Wychodzi na to że to PiS sprowadził te szkodniki i to bez zgody
Kryniu
2 miesiące temu
Igły to przekształcone liście różniące się budową od liści o dużej powierzchni blaszki liściowej u drzew liściastych. Igły mogą być krótkie lub długie w zależności od gatunku, np. igły sosny są długie, sztywne i kłujące, zaś igły świerka – krótkie, spiczasto zakończone, ale kłują równie dotkliwie jak szpilki sosnowe.
Liściozerny?
2 miesiące temu
Sosna ma igły a nie liście
Bracek
2 miesiące temu
Lasy państwowe trzeba pilnie zlikwidować tak jak pozostałe formacje mundurowe no może że 4 najważniejsze pozostawić
Mark
2 miesiące temu
Zakaz wejścia do lasu sarny robią zgorszrnie latają w stringach
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić